Pozor: Nejčastější fígle, jak poskytovatelé půjček vydělávají na klientech

Slovíčkaření a sázka na nepozornost klienta, oblíbené techniky jak vydělat víc

Je jasné, že všichni poskytovatelé úvěrů, tedy banky i nebankovní společnosti, podnikají za účelem vykázání zisku. Velmi často ale přitom oba tábory sahají k praktikám, které nejsou úplně fér vůči spotřebiteli. Často sázejí na slovíčkaření a nepozornost klienta. Výsledkem pak jsou akce a bonusy, na které dosáhne jen naprosté minimum klientů – ti ostatní platí výrazně víc, ačkoliv by nemuseli…

Mladý pár sjednávající si úvěr s poradcem

Další články v tomto seriálu

Na co si dát dobrý pozor ještě před podpisem smlouvy o úvěru?

Záměrné zaměňování výše úroku a RPSN

Naprostá většina poskytovatelů stále inzeruje jako hlavní parametr, dokazující výhodnost jejich produktu, úrokovu sazbu. Jenže, úrok a RPSN není totéž! A to neví mnoho klientů. Zatímco s výší úroků si lze snadno „pohrát“ a srazit jej takřka libovolně nízko, s RPSN to možné není. RPSN totiž obsahuje skutečně všechny poplatky s půjčkou spojené (tedy včetně možných poplatků za vyřízení a poskytnutí úvěru, vedení účtu apod.). Ten hlavní parametr, který byste tedy měli sledovat a srovnávat je vždy jen a pouze RPSN!

Nabídka úvěru u Equa Bank Equa Bank je férová. U své půjčky inzeruje RPSN,
ačkoliv úrok by byl ještě o dvě desetiny procenta nižší.

Slibují vám bonusy? A znáte podmínky?

Bonusy a další benefity jsou již téměř automatickou součástí nabídek úvěrů. Nejčastějším příslibem bývá odměna za tzv. řádné splácení a to obvykle ve formě odpouštění (vrácení) části splátek. Podobnou nabídku má, nebo měla například Air Bank nebo Home Credit. Je tu ale jedno velké ale. Dosáhnout a získat tyto bonusy je často neskutečně komplikované, pravidla jsou velmi přísná. Jediná splátka byť pouze den po termínu a je po slibovaném bonusu, dokonce i mimořádná splátka nebo předčasné splacení mohou být překážkou. Záměrem každého poskytovatele zkrátka je, aby klient splácel svůj závazek co nejdelší dobu, tak vydělá nejvíc.

Pojištění schopnosti splácet – vyplatí se?

Na papíře možná zní hezky, ale je důležité se detailně seznámit s podmínkami plnění. Bývají totiž různé a mohou skrývat nečekané háčky. Poskytovatelé navíc často inzerují úvěr bez pojištění schopnosti splácet, tedy tu levnější variantu. Pojistka totiž samozřejmě celkové náklady navyšuje a nabídka by už tak nemusela být na první pohled tak lákavá. Je důležité poprovnávat porovnatelné, tedy půjčky nabízející naprosto stejné služby. Klíčovým ukazatelem je opět pouze RPSN.

Výstup z online kalkulačky splátek na webu www.airbank.cz Rozdíl v tom, jestli u Air Bank splácíte včas nebo nikoliv je propastný!

Skvělá úroková sazba nemusí být vždy tak skvělá

Inzerce rychlé půjčky se skvělými úroky dokáže nalákat spoustu lidí a poskytovatelé úvěrů to velmi dobře vědí. Oblíbeným fíglem tak je inzerovat jako ilustrativní příklad půjčky úvěr, který již má započítanou slevu v podobě vrácených splátek. Úroková sazba v takovém případě odpovídá počtu splátek až po přiznání bonusu. Jenže klient může o tento bonus velmi snadno – často i nevědomky – přijít sebemenším porušením podmínek. Půjčka pak už rázem nemusí být ani zdaleka tak výhodná, jak se zprvu zdálo.

Co s tím?

Naše konečné doporučení je během celého tohoto (již třídílného) seriálu stále stejné – porovnávajte nabídky v porovnávačích půjček. Snažte se hledat recenze a zkušenosti ostatních klientů. Srovnávejte RPSN a pozorně čtěte veškeré podmínky a smlouvy.

Největší srovnání online půjček

Upozornění: S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální. Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele. Podmínky použití