Zásady zodpovědného půjčování peněz

5 dobrých rad jak se nezadlužit nezodpovědně a nespadnout do dluhové pasti

1. Nepůjčujte si peníze na zbytečnosti

Vždy důkladně zvažte, zda-li si půjčujete peníze na skutečně důležité a smysluplné věci. Nezadlužujte se kvůli krátkodobým „radostem“ (dovolená, Vánoční dárky) a věcem, které snesou odklad (nákup oblečení, elektroniky apod.). Půjčka může být řešením ve výjimečných případech v naléhavé a bezodkladné finanční situaci. Neberte si proto nikdy půjčku na věci, které mají kratší živnostnost, než je splatnost půjčky. Dopředu promyslete, zda-li budete mít na splácení dluhu po celou dobu splácení.

2. Mějte přehled nad svými příjmy i výdaji

Snažte se plánovat své finance, mějte přehled o svých příjmech, ale i výdajích. Lépe si tak uvědomíte své finanční možnosti a dokážete lépe posoudit, zda-li si danou půjčku můžete „dovolit“ a zda-li ji zvládnete řádně splácet. Snažte se šetřit a odkládat každý měsíc nějaké peníze na stranu. Nečekané výdaje by vás pak už neměly překvapit.

3. Informujte se, počítejte a srovnávejte nabídky

Snažte se zjistit maximum informací o vybraném produktu. Zjistěte si klíčové parametry – RPSN, výši měsíčních splátek, celkovou splatnou částku a všechny poplatky za prodloužení doby splatnosti, nebo sankce při pozdním splácení. Hledejte na internetu zkušenosti ostatních klientů a informujte se u poskytovatele na všechny podrobnosti. Využijte nezávislé srovnávače půjček a pečlivě porovnávejte jednotlivé nabídky.

4. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Důkladně si přečtěte návrh smlouvy a nikdy nepodepisujte žádné smlouvy a dodatky ke smlouvám, kterým nerozumíte. Ve smlouvě musí být uvedeny všechny náležitosti týkající se poskytovatele, vás a produktu (úrok, výše splátek, výše poplatků, sankcí, …). Smlouva by měla být stručná, přehledná a neměla obsahovat rozhodčí doložku. Pozor na dodatky malým písmem! Pokud máte pochybnost, obraťte se na Českou obchodní inspekci nebo Českou národní banku.

5. Problémy se splácením aktivně řešte

Tušíte-li problémy, anebo pokud se rovnou dostanete do potíží se splácením, nesnažte se zaujmout roli „mrtvého brouka“. Právě naopak! Snažte se být aktivní a kontaktovat poskytovatele půjčky co nejdříve. Každá situace má řešení a čím dříve budete vzniklou situaci řešit, tím lépe.