Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení. Co mám dělat?

Publikováno 6. 4. 2023 v kategorii Pojištění, Povinné ručení

Povinné ručení je něco, na by se rozhodně nemělo zapomínat. Jde o pojištění, které musí platit každý majitel dopravního prostředku pohybující se s vozidlem po silničních komunikacích. Tato povinnost je platná zákonem č. 168/1999 Sb., takže má skutečně hodně dlouhé trvání.
Na úvod tohoto článku možná ještě doplníme zásadní informaci. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jak je jinak povinné ručení označováno, je na rozdíl od havarijního pojištění povinné. Havarijní pojištění je dobrovolné, což si mnozí řidiči mylně pletou.

Povinné ručení co nejdříve zaplaťte

Nyní se pojďme přesunout k situaci, kdy skutečně zapomenete zaplatit povinné ručení. Je pravdou, že většina pojišťovacích společností vám s dostatečným předstihem zašle upozornění na uhrazení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Bývá to však i dva měsíce před výročním datem smlouvy, abyste měli případě čas změnit pojištění vozu. Není se tak čemu divit, že výzvu k platbě odložíte na pozdější dobu a zapomenete na ni.
Když taková situace nastane, většina pojišťoven vás okamžitě zkontaktuje a pošle vám další písemnou výzvu k uhrazení pojistného. Tu ale není radno odkládat ani o den.

  • Povinné ručení obratem uhraďte
  • Někdy se bohužel nevyhnete drobné pokutě

Některé pojišťovací společnosti vám už mohou počítat penále z prodlení. Takové informace se mimochodem dočtete ve smluvních podmínkách pojišťovny. Každá má totiž nastavené trochu jiné lhůty a jinak vysoké sankční pokuty. To horší však je, že se dostanete do hledáčku České kanceláře pojistitelů.

Česká kancelář pojistitelů v detailech

A co si vlastně představit pod Českou kanceláří pojistitelů? Jde o organizaci související s pojištěním vozidel. Její zkratka je ČKP. Právě tento subjekt disponuje Garančním fondem, do něhož musí přispívat všichni řidiči bez uhrazeného povinného ručení, respektive ti, kteří nemají sjednané povinné ručení pro své vozidlo. Do této kategorie tedy můžete poměrně rychle spadnou i vy, pokud zapomenete zaplatit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

  • Do Garančního fondu je nutné přispívat denně
  • Výše příspěvku je stanovena vyhláškou č. 205/1999 Sb.

Právě Garanční fond ČKP je následně využíván v okamžiku, kdy způsobíte dopravní nehodu bez uhrazeného povinného ručení. Česká kancelář pojistitelů za vás takovou škodu zaplatí. Následně ji však po vás bude soudně vymáhat. A jak známo, škody se mohou na současných vozech vyšplhat do stovek tisíc korun. I to by měl být velký vykřičník pro všechny, kdo zapomněli uhradit povinné ručení.

Pokuty bez uhrazeného povinného ručení

Jak můžete správně tušit, nezaplatit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se skutečně nevyplácí. Sankční poplatky pojišťovny, která s vámi mimochodem může v nejhorším případě ukončit smlouvu a poplatky ČKP nejsou těmi jedinými. Pokud vás na silničních komunikacích zastaví policista a zjistí, že používáte vozidlo bez povinného ručení, čekají vás další možné pokuty.

  • Jízda bez zelené karty od 1 500 Kč do 3 000 Kč
  • Neuhrazené povinné ručení 5 000 Kč až 40 000 Kč

Přesně kvůli výše uvedeným informacím se vyplatí bedlivě hlídat uhrazení povinného ručení. Pokud daný termín platby nechcete propásnout, pak si nastavte ochranné mechanismy. Tím nejjednodušším je okamžité uhrazení výzvy k platbě, i když to bude o nějaký ten týden dříve. Pokud nehodláte měnit pojišťovnu, je to ideální cesta. Takový dopis se pochopitelně může vytratit z poštovní schránky nebo skončit v nevyžádané poště v e-mailu. Proto si do svého diáře raději ještě pro jistotu zaneste poznámku o tom, že v daném měsíci a ke konkrétnímu datu musíte zaplatit povinné ručení.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout