Oblíbené triky neférových nebankovních poskytovatelů půjček

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

Potřebujete rychle nějaké peníze navíc, ale vaše vlastní banka vám nepůjčila? K nebankovním poskytovatelům půjček se uchyluje stále více zájemců, kteří potřebují vyřešit svou finanční situaci. Stejně jako banky ale i tito poskytovatelé mají v některých případech nastavené postupy a triky, jak ze zájemců v nouzi neférově „vytěžit“ ještě víc peněz. Na co si tedy dát pozor, pokud si chcete půjčit u nebankovky? Rozkrýváme oblíbené finty…

Neférové praktiky nebankovních půjček

Zákaznický servis za 79 Kč minuta

Vyřízení půjčky přes telefon je oblíbeným trikem některých poskytovatelů nebankovních půjček. Málokdo si uvědomí, že volá na nadstandardně zpoplatněnou linku, kde minuta může stát klidně i 90 korun. Vyřízení půjčky pak telefonní operátor záměrně protahuje, protože pro sjednání půjčky je přecijen nutné získat řadu údajů od klienta. Jeden takový hovor klidně může trvat i deset minut a stát bezmála tisícovku. Pro klienta, který si chtěl půjčit peníze je to hořká zkušenost. Nic na tom nemění fakt, že poskytovat úvěry přes drahé linky je protizákonné. Řada společností takto podniká i nadále.

Podle ČOI je firma BOYDE přinejmenším zprostředkovatelem úvěru (pokud ne přímo jeho formálním poskytovatelem), protože spotřebiteli pomáhá smlouvu uzavřít a nečiní tak nezištně. Prokazatelně jde o shromažďování informací nutných k uzavření úvěrové smlouvy, takže se i na ni vztahuje zákaz dražších telefonních linek. Na inspekci se obrátilo více poškozených spotřebitelů, kteří přišli o tisícové až desetitisícové částky a žádnou půjčku nakonec nedostali. ČOI řešila i případ ženy, která kvůli těmto hovorům přišla o 64 200 korun a obrátila se pak i na polici. Zkušenosti zájemců o úvěr lze najít také na různých diskusních fórech.

Podmínky pod čarou a navíc malým písmem

Nešvar nejen u nebankovních poskytovatelů půjček, přesto i zde je velmi oblíbenou fintou. Dodatky a podmínky smlouvy psané malým – téměř nečitelným – písmem, které zejména senioři mohou mít problém přečíst. Rovněž v celkové délce smlouvy se řada společností velmi liší, někomu stačí pár listů A4, jiný nechává zájemce podepsat i více jak 30 stránek. Často přitom spoléhá na to, že zájemce v tísni nebude mít čas a chuť číst pečlivě všechny body a ujednání. Každou smlouvu si pečlivě celou přečtěte, bez ohledu na její délku. Neplatí, že krátká smlouva je automaticky v pořádku a dlouhá naopak ukrývá podraz – číst smlouvy je nutné vždy!

Společnost Počet stránek
Zaplo.cz 2
Acema 4
Pronto půjčka 4
Provident 4
Perfect Money 5
Japonská půjčka 7
CreditPortal.cz 41

Vysoké pokuty za pozdní splátku půjčky

Problém, který velmi brzy snad vyřeší nová legislativa, nicméně do té doby i nadále budou někteří poskytovatelé nebankovních půjček účtovat stokoruny za každý den prodlení a to i u velmi malých půjček. Už při sjednávání půjčky se proto ptejte a zpozorněte u bodu, který informuje o výši sankcí za pozdní splátku, nebo poplatku za prodloužení půjčky. Rozdíly mezi poskytovateli jsou obrovské!

Poplatky za… za co vlastně?!

Společnost vám na oko schválí půjčku, jenže pak to přijde. Nejprve je nutné ještě uhradit poplatek za čerpání, za pojištění schopnosti splácet, či jinou administrativu. S tímto nefér trikem se setkáte zejména u podvodných půjček od soukromých osob (viz Jak si půjčit peníze bez obav z podvodu). Půjčku pak dostanete buď výrazně pokrácenou o všechny poplatky (viz Cena půjčky je nemravná, rozhodl arbitr a nařídil úvěrářům peníze vrátit), anebo vůbec ne. Každá férová společnost poplatky rozpočítá do jednotlivých splátek, nikdy se jí neplatí nic dopředu! Výjimkou může být 1 Kč kvůli ověření vlastnictví účtu, to je u nebankovních půjček poměrně běžná praxe a o podvod se nejedná.

  • Oblíbené triky neférových nebankovních poskytovatelů půjček
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 6. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout