Půjčky pro nezaměstnané. Kde lze žádat o úvěr když přijdete o zaměstnání?

Publikováno 25. 9. 2020 v kategorii Půjčky

Půjčky pro nezaměstnané jsou bohužel v současné době aktuálnější než dříve. Se ztrátou zaměstnání a pravidelného finančního příjmu se potýká více lidí, než v loňském roce. Nejlepším řešením je v takovém případě sáhnutí do úspor a maximální „ořezání“ všech možných výdajů. Pokud se vám podaří sehnat brigádu či zaměstnání v tomto přechodném období, nemusíte po půjčce vůbec sáhnout. Úvěry pro nezaměstnané totiž sice na trhu existují, ale měly by být až skutečně poslední možností v neodkladné situaci, patří totiž mezi rizikovější produkty.

Co dělat pokud přijdete o zaměstnání?

 • Máte-li úspory, sáhněte samozřejmě nejdříve po nich.
 • Snažte se maximálně snížit výdaje, které máte (viz Jak ušetřit peníze v domácnosti).
 • Potraviny a ostatní zboží nakupujte v akci a odložte výdaje, které snesou odklad (např. dovolená).
 • Prodejte v inzerci věci a oblečení, které už nepotřebujete.
 • Snažte se co nejdříve sehnat další přivýdělek nebo stálou práci.

Půjčky pro nezaměstnané přináší výhody, ale i velká rizika

Pokud se už rozhodnete pro půjčku, měli byste vědět, že mezi bankami pravděpodobně neuspějete. Úvěry u nichž není nutné doložit finanční příjem, nebo stálé zaměstnání v tomto segmentu v podstatě nenaleznete. Nebankovní půjčky pro nezaměstnané sice existují, ale v dané situaci představují vyšší riziko v případě potíží se splácením. Proto důkladně zvažte tato rizika a zda se vám půjčka opravdu vyplatí.

Pro řadu žadatelů bude jistě výhodou, že půjčky u nichž není nutné prokazovat příjem (a jsou tedy často dostupné i žadatelům bez stálého zaměstnání) je možné kompletně vyřídit a sjednat pouze přes internet. Obvykle stačí zadat požadovanou částku a dobu splatnosti, vyplnit osobní údaje, ofotit svůj občanský průkaz a případně druhý doklad totožnosti a peníze následně přijdou na bankovní účet klienta. Půjčky pro nezaměstnané jsou však pouze v malém rozsahu a s poměrně krátkou splatností. Pokud byste hledali velký úvěr, věřitel bude požadovat nějaké ručení (např. nemovitostí), takové úvěry pak jsou již opravdu velmi rizikové.

Jaké jsou další možnosti získání peněz?

Pokud máte zřízen bankovní účet s kontokorentem, který vám umožňuje „jít do mínusu“ se zůstatkem, může být pro krátké přechodné období jeho využití vhodné. Kontokorenty totiž mají obvykle poměrně rozumný úrok, ale poskytovány jsou pouze klientům s dobrou bonitou. Kreditní karta vám také může pomoci, její bezúročné období bývá často další než 30 dní a limity bývají v řádu desítek tisíc korun. Narozdíl o kontokorentu však bývají peníze po překročení bezúročeného období poměrně drahé, úročení je vyšší. Některé nebankovní společnosti také nabízí svou první půjčku zdarma. Pokud si u nich půjčíte peníze a stihnete je ve sjednaném termínu vrátit zpět, zaplatíte stejnou částku, jakou jste si půjčili. To je samozřejmě na první pohled výhodné, ale klade to značnou důvěru ve vaši schopnost úvěr řádně splatit – sankce pro prodlení bývají rovněž vysoké. Nejznámější zástupcem v této kategorii je Zaplo.cz.

Co rozhodně nedělat pokud přijdete o zaměstnání?

 • Nepůjčujte si peníze na směnku nebo od soukromých osob (takové úvěry jsou často nelegální a podvodné)
 • Neplaťte peníze předem za sjednání půjčky od cizí osoby (časté v internetových inzercích)
 • Neberte si první půjčku, kterou objevíte
 • Dopředu si zjistěte jaké jsou úroky, celkové náklady a také případné sankce

 • Půjčky pro nezaměstnané. Kde lze žádat o úvěr když přijdete o zaměstnání?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 25. 9. 2020
 • Kategorie: Půjčky
 • Štítky:


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout