Výpočet a kalkulačka hypotéky

Chcete koupit, stavět nebo rekonstruovat? Spočítejte si to předem…

Nejrychlejší cesta k vlastnímu bydlení
Nejrychlejší cesta k vlastnímu bydlení
Porovnejte si nezávazně desítky aktuálních nabídek od všech hypotéčních bank v Česku
Nabídky až od 200 poradců z celé ČR
Nabídky až od 200 poradců z celé ČR
Přenechte celou práci s vyřízeními hypotéčním expertům, sami si jen vyberte nejlepší nabídku
Stačí vám pouze 5 minut času
Zvládnete to všechno za 5 minut!
Srovnání vám nezabere víc než pár minut, vše zvládnete z pohodlí domova přes internet

Kalkulačka pro výpočet hypotéky

Proč využít kalkulačku hypotéky?

Spočítejte si sami, kolik budete měsíčně splácet bance

  • Online za vás hypotéční experti projdou nabídky hypotečních bank na českém trhu
  • Hypotéční specialisté pro Vás vyjednají lepší nabídku, stačí základní informace
  • Celým procesem vyřízení a sjednání hypotéky Vás provede hypotéční specialista
  • Prvotní srovnání nabídek a aktuálních bankovních sazeb provedete přes web
  • Veškeré naše služby jsou naprosto nezávazné a zdarma, nic předem neplatíte

Hledání hypotéky „na vlastní pěst“ není snadné

  • Porovnáte si pouze pár nabídek a všechno si musíte zařídit sami
  • Pravděpodobně se nedostanete k výhodnějším nabídkám bank
  • Možné komplikace v procesu sjednávání musíte řešit sami a „za běhu“

Přehledné srovnání hypoték na jednom místě

Nikam nemusíte chodit ani telefonovat, vše si spočítáte přes internet – stačí vyplnit kalkulačku

Název banky Název produktu Úroková sazba RPSN Měsíční splátka
Česká spořitelna Česká spořitelna Hypotéka České spořitelny 3,09 % 3,79 % 6 880 Kč
ČSOB ČSOB Hypotéka 70 % 2,69 % 2,99 % 6 880 Kč
Hypoteční banka Hypotéční banka Hypoteční úvěr do 70% 2,79 % 3,07 % 5 765 Kč
Komerční banka Komerční banka Hypoteční úvěr do 80 % 3,09 % 3,16 % 6 880 Kč
mBank mBank mHypotéka Light 2,49 % 2,81 % 6 880 Kč
Moneta Money Bank Moneta Money Bank Hypotéka „all inclusive“ 2,70 % 2,99 % 6 880 Kč
Oberbank Oberbank AG Hypotéka bez hranic 3,75 % 3,75 % 6 880 Kč
Stavební spořitelna České pojišťovny Stavební spořitelna Hypoúvěr od Buřinky 3,15 % 3,19 % 6 880 Kč
UniCredit Bank UniCredit Bank Hypotéka na pořízení nemovitosti 2,59 % 2,81 % 6 880 Kč

Srovnat nabídku hypoték


Časté otázky a odpovědi

Vše, co je dobré vědět předem

Co je hypotéka a kdy se hodí?
Hypotéční úvěr (lidově hypotéka) je účelovým finančním úvěrem, který slouží k financování nákupu, výstavby, dostavby či rekonstrukci nemovitosti. Obecně se jedná o nejvýhodnější způsob jak si pořídit vlastní bydlení na dluh. Hypotéka je dlouhodobým a nízkoúročeným úvěrem poskytovaným většinou českých bank.
Jaké jsou výhody hypotéky?
Nemovitost zakoupená přes klasickou hypotékou vám bude „pane“ říkat ihned, budete tedy uvedeni v katastru jako majitelé a můžete s ní dále nakládat, ačkoliv bude do doby splacení nemovitost v zástavním právu věřitele (tedy banky). Hypotéka má, v porovnání s běžnými bankovními půjčkami, nízké úroky. Hypotéční trh je bezpečný, stabilizovaný a přehledný.
Kolik peněz si mohu půjčit?
Celkovou částku, kterou můžete v bance získat ovlivňuje několik klíčových faktorů. Jednak je to zástavní hodnota nemovitosti, účel úvěru, věk a bonita žadatele. Banky v současné době nepůjčují 100 % hodnoty nemovitosti (například nepůjčí vám 3 miliony Kč na nemovitost, která je odhadcem naceněna na 3 miliony Kč). Banky nabízejí maximálně 90% hypotéku, i těch by však mělo být pouze omezené množství, častější tak jsou hypotéky 80 % a méně. Důležitý tak je zejména parametr LTV (z anglického "loan to value" = úvěr k hodnotě). Jedná se o finanční výraz vyjadřující poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Pokud tedy žádáte o 80% hypotéku na dům ohodnocený na 5 milionů Kč, banka vám půjčí maximálně částku 4 000 000 Kč, rozdíl musíte mít našetřený.
Jak se splácí hypotéka?
Formou měsíční splátky podle splátkového kalendáře, který vám vystaví banka. Splatnost hypoték bývá obvykle v rozsahu od 5 do 30 let. Přičemž úrok začíná kolem hranice 2 % ročně. Rozumné je nastavit si výši splátky tak, abyste měli každý měsíc ještě dostatečnou rezervu na nečekané výdaje a okolnosti, které mohou v průběhu splácení nastat (např. narození dítěte, ztráta zaměstnání). Platí pochopitelně, že čím déle budete splácet, tím více celkem zaplatíte.
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?
To se velmi liší podle toho, zda hodláte sjednat hypotéku na byt, který už stojí anebo třeba chcete financovat stavbu domu svépomocí. Zatímco v prvním případě se vše dá stihnout během několika týdnů, v druhém případě to spíš bude 1-2 měsíce. Čerpání peněz je až poslední krokem a před tím bude chtít banka vidět vaši žádost, potvrzení o příjmech, kupní smluvu, certifikovaný odhad ceny nemovitosti, zápis do katastru nemovitosti a potvrzení o zaplacení vaší části kupní ceny (pokud kupujete hotovou stavbu či byt). Pokud hodláte stavět, bude potřebných dokumentů ještě víc (rozpočet, stavební povolení, projekt atd.).
Co znamená „LTV“?
„Úvěr k hodnotě“ (z anglického „loan to value“) jako termín vyjadřuje kolik peněz vám banka půjčí s ohledem na odhadovanou cenu nemovitosti. Banka vám nikdy nepůjčí celou částku, ale pouze určitou část. LTV 80 % kupříkladu znamená, že u bytu za 2 000 000 Kč byste od své banky získali maximálně 1 600 000 Kč. Nezapomínejte přitom, že po koupi budete muset jakožto kupující do 3 měsíců uhradit ještě daň z nabití nemovitosti ve výši 4 % z její hodnoty (ano, je to nelogické, ale bohužel se tomu nevyhnete). Ve výše uvedeném příkladě by se tak jednalo o dalších 80 000 Kč. Jakožto kupující byste tedy měli mít našetřeno alespoň 480 000 Kč.
Mohu si půjčit 100 % z ceny kupované nemovitosti?
Dnes už to bohužel možné není. Maximální úvěr, který vám banka může nabídnout je 90 % z ceny nemovitosti, spíše však méně. Rozdíl je sice možné financovat dalšími produkty (např. stavebním spořením), nicméně je určitě lepší mít nějaké finanční prostředky našetřené. V Praze byste dnes měli mít u bytu 3+1 alespoň 1 milion Kč, v malém městě či na vesnici vám bude pravděpodobně stačit výrazně méně.
Co se stane, pokud nebudu moci splácet?
Takovou situaci je třeba aktivně řešit co nejdříve. Kontaktujte svou banku a hypotečního poradce. Obvykle existuje řešení ve formě odložení splátek, prodloužení doby splatnosti hypotéky (a snížení měsíční splátky) atd. Varianta, že byste přišli o střechu nad hlavou je extrémní a v naprosté většině případů k ní nedojde.
Mohu prodat nemovitost na kterou mám hypotéku?
Ano, můžete. Pokud kupující vyplatí vaši stávající hypotéku, případně ji převezme, pak je možné prodat i nemovitost, která má zástavní právo ve prospěch věřitele. Samozřejmě to ale tak snadné není, nevyhnete se papírování a celé to bude chvíli trvat. Kontaktujte svou banku.
Musím ještě platit 4% daň z nabytí nemovitosti?
Ne, nemusíte. Tato daň, kterou posledních pár let platit kupující byla v roce 2020 zrušena.
Co je fixace a co refinancování hypotéky?
Refinancování hypotéky je způsob jak si u banky vyjednat nové (ideálně i lepší) podmínky splácení. Každá hypotéka se sjednává s nějakou fixací (obvykle 3-5 let). Fixace garantuje, že po tuto dobu se nebude měnit výše měsíční splátky. Po této době banka nabídku upravuje podle aktuální situace na trhu. Klient má právě v té době možnost dohodnout se na nových podmínkách s jinou bankou a svou hypotéku převést k ní – případně zůstat u stávající banky a vyjednat nové podmínky.
Je mi 50 let, mohu ještě získat hypotéku?
Ano, můžete. Musí ale být splněna podmínka produktivního věku až do 70 let a to po celou dobu splatnosti hypotéky. Maximální doba splatnosti takového úvěru by byla 18 let. Pokud byste měl/a i bonitního spolužadatele, může být tato doba splatnosti delší.
Jaké poplatky jsou spojené s hypotékou na bydlení?
Je jich bohužel celá řada a jen těžko se jim vyhnete. Nejčastěji se setkáte s poplatkem za schválení úvěru (často několik tisíc), měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu (desetikoruny až stokoruny), poplatek za vyhotovení znaleckého posudku k nemovitosti (dle velikosti nemovitosti od 3000 Kč), poplatek za čerpání úvěru ad.
Mohu použít hypotéku na nákup nemovitosti v zahraničí?
Ano, můžete. Je ale nutné ručit nemovitostí na území České republiky.
Mohu získat hypotéku ačkoliv mám záznam v registru dlužníků?
Každý žadatel je vyhodnocován individuálně, šance na kladné vyřízení tedy jistě je, záleží ale na konkrétních okolnostech daného záznamu. Záznam v registru nemusí vždy znamenat stopku.
Poskytuje provozovatel tohoto webu nějaké hypotéční úvěry?
Ne. Provozovatel tohoto webu pouze nabízí reklamní prostor jednotlivým poskytovatelům, nebo licencovaným zprostředkovatelům k propagaci jejich produktu. Provozovatel nemá oprávnění sjednávat a uzavírat žádné druhy smluv, vybírat provize či poplatky a ani tak nečiní.

Kalkulačka pro výpočet hypotéky


Nejnovější články v kategorii hypotéky

Aktuality ze světa hypotečních úvěrů na bydlení

Hypotéka na bydlení – aktuální sazby bank 2024

Hypotéka je účelovým finančním produktem se kterým se v průběhu života setkáme skoro všichni. Jedná se totiž o nejčastější způsob financování bydlení (koupě bytu, stavba rodinného domu apod.). Dobře posloužit však může i v případě rekonstrukce či dostavby nemovitosti. Hypotéční úvěry poskytuje naprostá většina bank na našem trhu, vybírat tak je z čeho. Specifikem hypoték je dlouhá doba splatnosti (minimálně to bývá 5 let, maximálně ale až 40 let), obvykle ji tak splácíme skoro celý aktivní život. Výhodou je poměrně nízké úročení (zejména tedy v porovnání s běžnými spotřebitelskými úvěry) a fakt, že kupující se stává majitelem dané nemovitosti (banka nicméně funguje jako věřitel a nemovitost je v její prospěch zastaven po dobu splácení).

Porovnání hypotečních nabídek většiny českých bank

Hypotéční úvěr můžete použít jak na stavbu nové nemovitosti, tak třeba na koupi již hotové stavby či bytu. Čerpat přitom můžete až 90 % z celkové odhadní ceny dané nemovitosti, takových hypoték by však podle doporučení České národní banky měl být pouze omezený objem (cca 10-15 %). Počítejte tedy spíše s hypotékou v maximální výši 80 % LTV. To znamená, že rozdíl budete muset mít našetřený a uhradit ze svého (případně využít dalších bankovních služeb, například stavebního spoření). Pamatujte přitom, že jakožto kupující neuniknete ještě platbě daně z nabití nemovitosti ve výši 4 % z kupní ceny a to nejpozději do 3 měsíců. Doba, kdy bylo možné půjčit si 100 % ceny nemovitosti je bohužel již nenávratně pryč a bez dostatečných vlastních úspor se dnes již při koupi nemovitosti neobejdete.

Nejlevnější hypotéku si vyřídíte přes internet

Na našem webu naleznete kalkulačku hypotéky, do ní stačí zadat několik vstupních údajů (jak velkou částku si chcete půjčit, jak dlouho chcete splácet, jaký je limit měsíční splátky a tak dále). Obratem si můžete prohlédnout ilustrativní tabulku s nabídkou bank podle aktuálních sazeb. Nejedná se přitom o závaznou nabídku (celkové podmínky určuje bonita žadatele, věk, typ nemovitosti a mnoho dalších parametrů), ale pomůže vám se lépe zorientovat v nabídce bank. Pokud o některou z bankovních nabídek budete mít zájem, můžete se rovnou propojit s hypotečními experty, kteří působí po celé ČR a vybrat si z jejich nabídek. Hypoteční expert je v celém procesu neocenitelný, pomůže vám vyplnit žádost, poradí na co si dát pozor a často dokáže také dojednat výhodnější podmínky, než jaké by vám nabídla banka, pokud byste ji navštívili na vlastní pěst.

Důležité stránky