Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jak snadno ušetřit na spotřebitelských úvěrech?

Publikováno 28. 3. 2023 v kategorii Půjčky

Název tohoto článku v mnohých čtenářích možná vzbudí rozpaky a otázky. Všichni přece máme zafixováno, že peníze si od banky a nebankovní společnosti půjčujeme s úroky, takže jak je možné na úvěrech ušetřit? Je to velice snadné.
Když si půjčíte peníze se splatností na pár let, určitě si můžete za nějaký čas povšimnout, že banky přichází na trh s novými úvěrovými produkty a mnohdy i se zajímavějšími splátkovými podmínkami. A právě v tento moment lze na půjčkách ušetřit. Stačí, když se rozhodnete pro jednu z níže uvedených cest.

Co je to refinancování půjček?

Refinancování úvěrů je poměrně jednoduchý proces. Zjednodušeně řečeno, starou půjčku nahradíte novou, která bude výhodnější. Tím pádem se změní vaše stávající splátkové podmínky a vy ve výsledku ušetříte. Refinancování půjčky je samozřejmě přínosné jen za určitých předpokladů.

 • Nemáte nastaveny velké sankční poplatky při předčasném splacení úvěru
 • Nová půjčka má o poznání výhodnější úrok
 • Splňujete podmínky u nové bankovní či nebankovní společnosti

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro refinancování půjčky, zvažte hned několik zásadních věcí. Kolik celkem přeplatíte u nového poskytovatele? Jak se změní výše vašich měsíčních splátek? Jak vysoká bude nová roční procentní sazba nákladů známá pod zkratkou RPSN?

Půjčit si můžete peníze navíc

Pokud jste dostatečně bonitními klienty, pak můžete v rámci refinancování půjčky získat i nějaké peníze navíc. To je také jeden z důvodů, proč se rozhodnout pro výměnu stávajícího úvěru. Dokonce lze změnit i výši měsíčních splátek tím, že prodloužíte dobu splatnosti. Novou půjčku si tak nastavíte k obrazu svému.

Pozor si však dejte na to, že prodloužení splatnosti a nižší splátky jsou obvykle spjaty s celkově vyšší přeplacenou částkou. Takové kroky tedy důkladně zvažte a nechte si spočítat, jestli se vám refinancování půjčky skutečně vyplatí.

Alternativa v podobě konsolidace půjček

Rozšířenou variantou refinancování půjček je konsolidace úvěrů. Tento produkt vychází ze stejného základu, jen se liší v jedné podstatné věci. Konsolidovat můžete několik půjček najednou. To znamená, že více úvěrů nahradíte jedním.

 • Spotřebitelské půjčky
 • Nebankovní úvěry
 • Kontokorenty a další

Konsolidace půjček v sobě pochopitelně skrývá také řadu výhod. Ta hlavní spočívá v úspoře finančních prostředků. Tou druhou je pak větší přehled z pohledu úvěrových závazků. Je určitě lepší platit jen jednu půjčku nežli několik úvěrů, kdy můžete na některý z nich zapomenout.

Na co myslet při konsolidaci a refinancování?

V potaz vezměte především výši nového úroku, avšak přiklánějte se k roční procentní sazbě nákladů známé pod zkratkou RPSN. Právě ta totiž zahrnuje úrok včetně všech přidružených poplatků. Nepodceňujte délku splatnosti ovlivňující částku, jíž přeplatíte. Nakonec jsou to sankční poplatky, které mohou zamávat z výhodností konsolidace a refinancování. Tohle všechno si zjistěte před tím, než se pustíte do samotného procesu výměny úvěrového produktu. Potřebovat k tomu budete své staré úvěrové smlouvy, včetně daných úvěrových podmínek. Využít můžete nejrůznějších online kalkulaček, které vám prozradí, zda se vám konsolidace půjčky nebo refinancování úvěrů skutečně vyplatí.
Noví poskytovatelé z bankovního i nebankovního segmentu vás budou lustrovat stejně, jako když si u nic půjčujete peníze poprvé.

 • Plnoletost a doklady totožnosti
 • Potvrzení o pravidelném příjmu
 • Nahlížení do registru dlužníků

Pokud vám bude nová a výhodnější půjčka schválena, obvykle za vás poskytovatel vyřídí i uhrazení původních závazků a zpracuje všechnu nezbytnou administrativu. Takže ano, na půjčkách můžete ušetřit.

 • Jak snadno ušetřit na spotřebitelských úvěrech?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 28. 3. 2023
 • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout