Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

6 dobrých rad, co rozhodně nedělat před a při žádosti o půjčku

Publikováno 16. 10. 2020 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Co dělat a co naopak raději nedělat v situaci, kdy zvažujete, že sáhnete po nabídce online půjčky? Sepsali jsme rady z praxe, které vám pomohou zvýšit šanci na získání úvěru, pomohou vyhnout se možným budoucím potížím a v konečném důsledku možná ušetří i dost peněz.

Nejdříve přemýšlejte, na co peníze potřebujete

Věci, které hodláte půjčkou financovat by měly patřit mezi dlouhodobé a tedy obhajitelné. Hypotéka je často udávána jako jediný obhajitelný úvěr, pořizujete si díky ní bydlení na desítky let. Niceméně i půjčka na auto je jistě odůvodnitelná, zejména pokud ho nezbytně potřebujete k dopravě do zaměstnání. Naopak nákup nejnovějšího mobilního telefonu, počítače či dovolené jsou jistě typem situací při nichž byste jakýkoliv typ půjčky měli raději zavrhnout.

Nesáhněte po první půjčce, která se vám nabízí

Vaše banka vám možná předschválila úvěr na základě pohybu na bankovním účtu. Je to ale nejvýhodnější úvěr, který můžete v danou chvíli získat? Možná ano, ale možná také ne. Čím víc si hodláte půjčit, tím větší bývají rozdíly mezi jednotlivými bankami. Dejte si tedy raději na čas a porovnejte si více nabídek, přecijen úvěr je obvykle závazkem na delší období, ve srovnání s tím je pár desítek minut věnovaných porovnání nabídek skoro nic.

Vybírejte pomalu a porovnávejte porovnatelné

Nečekaná složenka, nebo náhlý výdaj v domácnosti, který nesnese odklad? Potřebujete půjčit menší částku jen zcela výjimečně? Pak může být rozumné použít kreditní kartu, nebo využít kontokorent na bankovním účtu. Také první půjčka zdarma, kterou nabízí řada nebankovních společností vám může v dané situaci pomoci. Potřebujete větší částku, třeba na nákup automobilu? Řada bank má specializovaný produkt k tomu přímo určený. Máte už více závazků z minulosti, které zvládáte splácet a přesto cítíte, že by vám mohly začít přerůstat přes hlavu? Konsolidace půjček vám může měsíčně ušetřit nemalé částky. Možností je tedy celá řada a úvěrové produkty mají řadu specifik a odlišností, vyplatí se věnovat čas srovnání.

Neodhadujte, ale raději vždy počítejte

Nesnažte se naslepo tipnout, kolik si můžete měsíčně dovolit splácet. Prostě si sedněte a na papír sepište vaše pravidelné příjmy a spočítejte všechny fixní náklady, které se pravidelně opakují (náklady na bydlení, potraviny, zábavu atd.). Je ve vašem zájmu vědět, jak velká splátka je pro vás únosná. Při výpočtu „nechoďte na hranu“, nechte si raději rezervu, kdo ví jaká bude vaše finanční situace za pár měsíců.

Sledujte všechny parametry a čtěte smluvní podmínky

Láká vás akce, kterou banka právě inzeruje? Odpuštění splátek? Splátky zpět? Všechno to může znít výhodně, ale často to má řadu podmínek, které je nutné splnit – a to nemusí být úplně snadné. Informujte se tedy na to, jaké tyto podmínky jsou a sledujte i další klíčové podmínky. Kolik bude měsíční splátka, jaké jsou celkové náklady a výše RPSN? Stejně tak si ale dopředu raději zjistěte, jaké jsou poplatky a sankce za pozdní splátku či upomínku. Lepší je zkrátka myslet na nejhorší už předem. A samozřejmě, nezapomeňte si důkladně přečíst vše, co podepisujete!

Nerozhazujte sítě na všechny strany

Nepůjčila vám vaše banka? Možná pro to měla dobrý důvod, možná by půjčka pro vás mohla znamenat příliš velké finanční zatížení a ještě celou situaci dále zhoršila. Znamená to ale, že byste v takovém případě o půjčce neměli vůbec uvažovat? Ano i ne. Stojí za zvážení, zda-li si nemůžete vzít pouze menší úvěr, zda celý záměr o pár měsíců neodložit, anebo zda třeba nezkusit i jiného poskytovatele (každý posuzuje žadatele trochu jinak). Neznamená to ale, že byste měli rozhodit sítě na všechny strany ve snaze zvýšit svou šanci na schválení, mohli byste si tak zbytečně poškodit vaši bonitu, respektive úvěruschopnost.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout