Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vzor ke stažení: Jak odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Publikováno 7. 8. 2020 v kategorii Půjčky

Pokud se rozhodnete vzít si půjčku, měli byste také vědět, že od ní můžete také odstoupit. Vaše právo v tomto upravuje hned několik zákonů, konkrétně § 6, § 8, § 11 a § 20 odst. 1 písm. b) a odst. 2 písm. g) zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru. Odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru však musí probíhat ve stanoveném termínu a správnou formou. V tomto článku vám přinášíme podrobnější informace a vzor formuláře ke stažení, který můžete k výpovědi bezplatně použít.

Jak odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru?

V jaké lhůtě mohu od své úvěrové smlouvy odstoupit?
Od smlouvy o spotřebitelském úvěru je možné písemně odstoupit ve lhůtě 14 dnů ode dne jejího uzavření.
Mohu stejným způsobem odstoupit i od jiných typů půjček?
Ne, uvedený vzor a zákon upravuje pouze pravidla spotřebitelských úvěrů (půjček). Odstoupení od jiných typů úvěrů (například hypotečních) je také možné, ale upravuje je jiný zákon a postup je trochu odlišný.
Jakou formou mohu svou půjčku „zrušit“?
Dlužník je povinen učinit odstoupení od úvěrové smlouvy písemnou formou. Nejjednodušší je tedy stáhnout si náš vzor, vyplnit jej a doporučenou poštou ho odeslat na adresu věřitele (úvěrové firmy). Doporučujeme se rovněž předem informovat na emailu, nebo zákaznické lince firmy.
Jaké jsou následky odstoupení od smlouvy?
Věřitel má právo požadovat zaplacení (vrácení) celé jistiny poskytnutého spotřebitelského úvěru a dále úrok ve výši, na kterou by poskytovateli vznikl nárok, pokud by k odstoupení nedošlo, a to za období ode dne, kdy byl spotřebitelský úvěr čerpán, do dne, kdy byla jistina splacena.
Do kdy musím tyto platby provést?
Vy, jakožto dlužník, máte povinnost tyto platby provést do 30 dnů ode dne odeslání odstoupení.
Máte další výhrady k poskytovateli půjčky?
V případě, že jste se setkali s neférovou praktikou ze strany poskytovatele úvěru, máte ještě další možnosti. Všichni poskytovatelé spadají pod přímý dohled ČNB a Finančního arbitra. Svůj podnět můžete zaslat oběma těmto subjektům.
Co když jsem nestihl odstoupit v zákonné lhůtě?
Pokud jsou vaše půjčky nevýhodné, ale nestihli jste od nich odstoupit včas, může být vhodným řešením konsolidace (nebo-li sloučení) více půjček do jedné. Tématu konsolidace půjček se široce věnujeme v jiné sekci našeho webu.

Jak odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru – vzor ke stažení


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout