Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vede lákadlo první půjčky zdarma do dluhové pasti? Kdy smysl dává a kdy ne?

Publikováno 1. 10. 2019 v kategorii Půjčky

Jde o benefit, který je u mnoha společností poskytujících nebankovní půjčky, stále oblíbenější. A svým způsobem ho často nabízejí i banky v produktech, které vám po řádném splacení celé půjčky všechny úroky vrátí zpět na účet. Je však první půjčka zdarma opravdu tak výhodná, jak vypadá? Nebo má na svém kontě skrytá nepěkná „ale“? Dnes se na ni podíváme z obou stran a pokusíme se i o konečné rozuzlení.

Když spěcháte, pak se půjčka zdarma hodí

Může se to stát i vám. Minulý měsíc jste se díky nečekaným výdajům vydali i z posledních rezerv a bohužel se téměř stejně černý scénář opakoval i v měsíci následujícím. A jak z toho ven, když platby za energie nebo splátka hypotéky jednoduše nepočká? Určitě není správným řešením nechat všechno tak jak je a situaci vůbec neřešit.

Výhody bezúročných půjček

Ideální je samozřejmě mít po ruce ochotného a spolehlivého člena rodiny nebo nejlepšího přítele, který může v případě finanční nouze vždycky pár tisíc zapůjčit. Ale pokud takové štěstí nemáte, pak je leckdy půjčka od spolehlivého zprostředkovatele tím jediným možným řešením. Typicky jde o období „před výplatou“, kdy k další finanční injekci na účtu stačí opravdu málo.

  • vyřídíte je rychle
  • obejdou se bez zbytečného papírování
  • poskytnou vám několik tisíc bez jakéhokoliv ručení
  • obejdou se bez dokazování přijmu (stačí uvést výši příjmu v žádosti)
  • obvykle nebudete muset ani na kamennou pobočku – vše je možné vyřídit přes internet nebo telefon
  • peníze můžete mít na účtu už druhý pracovní den (některé společnosti nabízejí i výplatu peněz v hotovosti např. přes sítě spřátelených trafik apod.)

Jde o bleskovou pomoc s minimálním rizikem – tedy pokud jde všechno opravdu tak, jak má. Pokud jste si jistí, že svůj závazek dokážete bez problémů splatit, pak směle do toho a první půjčku zdarma si vezměte. Ale než kliknete na kouzelné internetové tlačítko nebo vytočíte číslo z reklamního plakátku, podívejte se ještě na protiargumenty.

V čem je první půjčka zdarma riziková?

Jak jsme už nadhodili, pokud jde ve vašem případě opravdu o jednorázovou událost, pak je všechno v pořádku. Ovšem jestliže se se splátkou opozdíte nebo dokonce nebudete schopni v daném měsíci splatit vůbec nic, pak počítejte zpravidla s vysokým penále a dalšími poplatky. V takovou chvíli se vám půjčka zdarma může opravdu nepříjemně prodražit.

Jaké triky používají neseriózní poskytovatelé

A aby to bylo ještě „lepší“, najdou se na našem trhu díky bohaté nabídce prvních půjček zdarma i značně nepoctiví poskytovatelé, kteří vás o „nulové“ poplatky jednoduše oberou jinde a jinak. A na co si dát tedy pozor? Především na poplatky. To, že se půjčka chlubí nulovými úroky neznamená, že má také nulové RPSN. Vždy tedy chtějte vidět celkovou cifru, kterou budete muset v den splatnosti na účet společnosti odvést. Jde o dobrý rozpoznávací znak.

Telefonní linky mohou být velmi drahé, pozor na to!

Jiným poměrně oblíbeným trikem je nutnost sjednání půjčky po telefonu. Pokud se domníváte, že je to zdarma, pak můžete být nepříjemně překvapeni. Stačí opravdu dlouhé pojistné podmínky, které je skutečně třeba projít krok za krokem (samozřejmě kvůli vám jako zákazníkovi, abyste všemu opravdu dobře porozuměli) a váš účet za telefon může na konci měsíce narůst i o stokoruny. Sjednáváte-li půjčku přes telefon, předem se vždy informujte, zda je help linka poskytovatele úvěru zdarma a pokud ne, jakou má taxu. Sami si pak spočítejte, zda se vám první půjčka zdarma sjednaná přes telefon vyplatí nebo ne.

Nabídka jiné – úročené – půjčky

Tím ovšem arzenál „půjčkových triků“ ani zdaleka nekončí. Může se vám totiž také stát, že vám bude první půjčka bez poplatků zamítnuta. Proč, to operátorka samozřejmě netuší. Ale pro vás (a jen pro vás) tu právě náhodou má jinou půjčku jen s 9% úrokem. Samozřejmě jde o modelový příklad, nicméně toto jednání nebývá bohužel ani zdaleka výjimečné.

První půjčka zdarma, další za tučný poplatek

A nakonec: nikdy se nespoléhejte na to, že všechny půjčky od zvoleného poskytovatele bývají stejně výhodné. První půjčka bez poplatků má nalákat, vytvořit dobré jméno (a samozřejmě se zahojit na nešťastnících, kteří z nějakého důvodu včasné splacení nestihnou), ovšem jakékoliv další půjčky už bývají úročené více než dost. Nepřistupujte proto nikdy na nabídku opakované půjčky, aniž byste opět dobře prostudovali nabízené podmínky. Nemuselo by se vám to vyplatit.

Přehled společností, které nabízí půjčku zdarmaDalší články


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout