Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Co je RPSN a k čemu je dobré?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Zkratka RPSN je jedním ze zásadních pojmů se kterými se při sjednávání úvěru nebo půjčky setká každý zájemce. Ačkoliv „setká“ – v řadě situací pouze malým písmem. A to je chyba. Jedná se o číslo, které je spočítáno na pohled poměrně složitým vzorcem, to podstatné však je, že poskytuje úplné informace o tom, kolik vás půjčka bude stát. Je tedy naprosto zásadní se tomuto parametru věnovat s patřičnou pozorností.

RPSN = Roční procentní sazba nákladů

Jak již bylo řečeno, RPSN je číslo, která má za úkol pomoci žadatelům lépe vyhodnotit skutečnou výhodnost (nebo nevýhodnost) daného úvěru. RPSN totiž udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou úvěru a všemi dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Uvádět RPSN je ze zákona povinné

Povinnost informovat každého klienta o všech nákladech spojených se splácením úvěru je v ČR již od roku 2002. Podobný zákon je platný v celé Evropě. A proč je takové nařízení důležité? Zejména proto, že srování půjček pouze podle výše úroků je nedostatečné, neobsahuje totiž celou řadu dalších poplatků, které může půjčka obsahovat…

  • administrativní poplatky za uzavření smlouvy,
  • poplatky za převody peněžních prostředků,
  • první navýšená splátka (akontace),
  • u leasingu odkupní cena předmětu,
  • pojištění schopnosti splácet
  • poplatky za správu úvěru,
  • poplatky za vedení účtu,

Poskytovatelé raději propagují úrok

Z výše uvedeného je zřejmé, že RPSN a úrok není totéž, a že úrok je logicky nižší než RPSN. Bankovní i nebankovní poskytovatelé půjček a úvěrů pak samozřejmě v reklamách mnohem častěji prezentují velkým písmem nízký úrok – a mnohem menším výši RPSN. Všimněte si toho sami, příkladů je kolem spousta. Pokud budete chtít porovnat skutečné náklady dvou půjček, porovnávejte RPSN!

RPSN u krátkodobé půjčky může být vysoké

Kdysi jsme o tom psali v samostatném článku Proč RPSN u krátkodobých půjček nedává smysl. Popisovaný problém se týká krátkodobých půjček u kterých dochází vlivem krátké doby splatnosti půjčky (obvykle do 30 dnů) k RPSN v řádu tisíců procent. Na „vině“ je aplikovaný výpočet používaný pro výpočet roční sazby. I v případě přeplatku o desítky nebo nízké stokoruny může být RPSN na první pohled neskutečně vysoké.

Představte si, že půjčíte svému kamarádovi 1000 Kč a on vám za týden tuto sumu vrátí a z vděku přidá ještě 70 Kč navrch (deset korun za každý den půjčky). Úrok je pouze 7 % – nic závratného – avšak RPSN dosahuje astronomického čísla 3305 %!

Řešením mohu být půjčky zdarma

Na nebankovním trhu existují půjčky s RPSN 0 % – a přesto se o podvod nejedná. První půjčka zdarma totiž patří k běžné nabídce nebankovních společností. Slouží k nalákání nových klientů (je možné je tudíž využít pouze jednou). V rukou zodpovědného žadatele se jedná o velmi zajímavou nabídku, srovnatelnou s kreditní kartou a jejím bezúročným obdobím. Stejně jako u kreditní karty je však nutné si hlídat datum splatnosti a peníze včas vrátit. Poplatky za pozdní splacení bývají vysoké!

Bezúročné půjčky na českém trhu

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout