Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jak zjistit bonus u povinného ručení?

Publikováno 28. 8. 2019 v kategorii Povinné ručení

Sjednat povinné ručení je snadné, alespoň tak je to všude inzerováno. Když se ale pustíte do vyplňování formuláře (třeba na našich stránkách), narazíte na položku výše bonusu, která vás může zaskočit. Jak totiž zjistit skutečnou výši svého bonusu? Poradíme vám, uvidíte, že to vlastně stále velmi jednoduché je.

Jak zjistím svůj bonus?

V naší kalkulačce povinného ručení máte několik možností, jak s bonusem pracovat. Kalkulačka buď pracuje s orientační výší průměrného bonusu běžného řidiče a tomu ceny přizpůsobí. Ceny pak ovšem nejsou zcela přesné. Druhou možností je, že si výši svého bonusu budete pamatovat sami a pokud víte, že jste neměli nehodu 5 let, jednoduše spočítáte příslušný počet měsíců a výsledek zadáte do políčka ve formuláři. Nejjednodušší však je nechat výpočet bonusu na nás a výpočet provést automaticky.

Jak funguje výpočet bonusu?

Česká kancelář pojistitelů provozuje databázi, kde jsou informace o bonusech a malusech vedené. Tento registr bohužel není veřejně přístupný, ale mají k němu přístup všechny pojišťovny a srovnávače povinného ručení. I pokud tedy neznáte přesnou dobu bezeškodního období, případně se s výpočtem spletete, nic se neděje. Dotazem do registru za vás zjistíme přesnou výši bonusu a do výpočtu ji zahrneme. Stačí tedy vyplnit formulář pro srovnání cen pojištění a doplnit vaše jméno a rodné číslo, vše ostatní zařídíme.

Co je bonus z povinného ručení?

Bonusem z povinného ručení se rozumí procentuálně vyjádřena sleva na pojistném. Výše bonusu se vypočítává z celkové předchozí doby pojištění a to v počtu měsíců. Podstatné je tedy to, jak dlouho má pojistník (fyzická osoba, firma) povinné ručení sjednané. Samotný výpočet pak má každá pojišťovna nastavený trochu jinak, i proto se také ceny pojištění vozidla velmi liší. Obecně platí, že bonus je přičítán za každých 12 měsíců, kdy máte povinné ručení uzavřené a nezaviníte nehodu. Za každou zaviněnou pojistnou událost je vám naopak určitý počet měsíců odečten – nejčastěji to bývá 24, nebo 36 měsíců. Rozdílem je pak určena výše bonusu a sleva pojištění. Slevy na povinném ručení se nejčastěji pohybují v rozsahu 20 % až 60 %. Pokud tedy jezdíte dlouhou dobu bez nehod, můžete mít povinné ručení až o polovinu levnější.

Co je to malus povinného ručení?

Malus je opakem bonusu. Jak je řečeno výše, výše slevy a bonusu se počítá z celkového počtu počtu měsíců, kdy máte povinné ručení uzavřené. V případě nehody se od něj ale odečítá určitý počet měsíců. Pokud jste však novým řidičem a zaviníte nehodu anebo bouráte častěji, pak se může snadno stát, že výsledný rozdíl bude záporný – tím vzniká malus. Pro pojišťovny je takový klient rizikový a to samozřejmě negativně ovlivní cenu jeho pojištění. Maximální výše malusu může být až 150 %, to znamená, že cena pojistného může být navýšena až o 150 %, zaplatíte tedy 2,5× více.

Slevy u pojišťoven

Pojišťovna Sleva za 12 měsíců bez nehody Maximální výše slevy
Allianz 5 % 50 %
AXA pojišťovna 10 % za první 4 roky, 5 % další 4 roky 67 %
Kooperativa 5 % 50 %


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout