Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Dotace na elektromobily v roce 2020. Podmínky zpřísní a peněz bude méně

Publikováno 19. 11. 2019 v kategorii Novinky, Vzdělávání

Elektrifikace silničního provozu je z pohledu celého světa velmi diskutovaným tématem a Česká republika samozřejmě není výjimkou. Nutno ovšem podotknout, že oproti ostatním státům se u nás zatím neobjevily žádné zásadnější pobídky, které by potenciální zákazníky přesvědčily ke změně. Na druhou stranu už ovšem máme několik vln dotačních programů (v tichosti) za sebou a nyní prý ministerstvo průmyslu a obchodu chystá další. Podle odhadů by mělo k jeho úplnému odtajnění dojít ještě v průběhu letošního prosince.

Pro žadatele bude připraveno 50 milionů korun

V pořadí pátá dotační vlna v oblasti podpory elektromobilů připravovaná ministerstvem průmyslu a obchodu přinese potenciálním žadatelům přibližně 50 milionů korun. Ke zveřejnění tohoto kroku dojde 2. prosince 2019 a oproti vlně předešlé se objem peněz určených k čerpání výrazně sníží. V dosud poslední fázi bylo mezi občany rozmělněno čtyřikrát více peněz a zájem byl natolik obrovský, že nyní je potřeba jednat skutečně rychle, abyste nepřišli, jak se říká, s křížkem po funuse.

Dotace už jen a pouze pro čistě elektrické vozy

Chystá se také několik zásadních novinek. Dotaci bude v prvé řadě možné čerpat pouze pro nákup čistého elektromobilu, takže hybridní vozidla z této matematiky definitivně zmizí. Stejně tak se s dotacemi loučí ojetá elektrovozidla, veřejné nabíječky a elektromobily na leasing. Dále se také ruší nutnost konat výběrové řízení na dodavatele při výběru vozidla nad 500 tisíc korun. Limit se zvyšuje na dva miliony korun, což řízení vzhledem ke stavu současného trhu s elektromobily výrazně zjednoduší.

Elektrické verze automobilu Škoda Citigo

Ke změně dojde také v oblasti bodování žádosti a následného vyplácení peněžních částek. V praxi můžete na elektrovůz Citigo za 420 000 Kč získat dokonce až 120 00 Kč dotaci, takže výsledná investice je téměř o třetinu nižší. Tento typ vozidla jmenujeme záměrně, jelikož jeho spotřeba je oproti jiným modelům výrazně nižší. Ocení jej tedy hlavně osoby, které pravidelně najezdí vícero kilometrů. Škoda Auto tomuto vozu hodně věří, na příští rok jich připravuje rovnou dva a půl tisíce. To je skutečně obrovské číslo zejména v porovnání s tím, že letos se v České republice zatím prodalo jen 507 elektromobilů napříč všemi značkami.

70 % nových aut na elektřinu kupují firmy

Ne všechno se novou vlnou dotací mění. Kupříkladu je stále možné získat dotaci i na pořízení dobíjecí stanice, bez které je vám elektrovozidlo v podstatě k ničemu. Stejná zůstává i částka použitá jako limit uznatelných výdajů pro kategorii vozidel M1, tedy jeden milion korun. Lidově řečeno – pokud si tedy pořídíte elektromobil za více než jeden milion, bude na něj pohlíženo tak, jako by se cena jednomu milionu rovnala. O dotace mohou zažádat malí, střední i velcí podnikatelé. Výjimku tvoří pouze komerční turistická zařízení jako hotely, lázně a restaurace. Dotace se všeobecně zaměřují hlavně na právnické osoby, jejichž roční objem prodaných aut činí 70 % trhu.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout