Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Hypotéka pro OSVČ. Jak žádat o hypotéku pokud jste živnostníkem?

Publikováno 23. 6. 2021 v kategorii Hypotéky

Hypoteční úvěry patří mezi občany k velice oblíbeným úvěrovým produktům sloužícím pro financování vlastního bydlení. Hypotéky ovšem nejsou určeny jenom zaměstnancům, ale i OSVČ. Také osoby samostatně výdělečně činné neboli živnostníci mohou získat hypoteční úvěr. V jejich případě může taková hypotéka nabývat odlišných cílů.

  • Pořízení bydlení
  • Vybavení provozovny
  • Spojení obojího

Z výše uvedeného popisu tedy vyplývá, že hypotéky pro OSVČ mohou sloužit nejenom pro vlastní potřebu, ale také pro podnikatelské aktivity. Peníze můžou být použity na koupi či výstavbu nemovitosti. Výjimkou není ani rekonstrukce, modernizace, pořízení vybavení a další věci související s nemovitostmi jako takovými.

Živnostník, ten tvrdej chleba má

Model žádosti o hypotéku je víceméně obdobný pro běžného zaměstnance i živnostníka. Důležité je prokázat patřičnou bonitu. Tedy schopnost splácet budoucí závazky. A právě tady může nastat první problém. Hodně záleží na tom, jakým způsobem živnostník daní své příjmy. Oblíbené jsou totiž výdajové paušály.

S pomocí nich na účtu osoby samostatně výdělečně činné přistane dostatečně velký čistý příjem. Z pohledu daňového přiznání jsou však prokazatelné příjmy podstatně nižší. Tento model může být kamenem úrazu. Jestli běžní občané prokazují svoji bonitu potvrzením výše příjmu od zaměstnavatele, podnikatelé to provádí prostřednictvím daňového přiznání. Tím pádem mohou být jejich papírové příjmy nižší nežli skutečně, a tak dojde k zamítnutí žádosti o hypotéku.

Jak žádat o hypotéku jako OVSČ?

Abyste v co možná největší míře zvýšili svoje šance na poskytnutí hypotéky pro podnikatele, přinášíme vám několik praktických tipů. Začít můžete například tím, že rok nebo dva před žádostí o hypotéku se pokusíte uměle nesnižovat své skutečné příjmy, i kdybyste měli zaplatit více na daních. Výrazně tím zvýšíte šanci na úspěch při žádosti o hypotéku. Vhod vám přijdou ale i jiné rady.

  • Mějte připravené vlastní úspory v ideální výši 30 % z hodnoty hypotéky.
  • Bonitu můžete zvýšit i díky žádosti se spolužadatelem, na kterého ovšem v případě neschopnosti splácet přechází všechny závazky.
  • Pokud máte, doložte všechny ostatní příjmy, například z pronájmu nemovitostí a podobně.

Důraz klaďte i na to, jakou bankovní instituci oslovíte se žádostí o hypotéku. Výjimkou totiž nejsou banky, které při zjišťování bonity klienta přihlíží k celkovému obratu. Takový způsob je pro živnostníka daleko příznivější nežli čistý příjem z daňového přiznání. Jednoduše tím zvýšíte své šance na úspěch.

Další praktické tipy

Pokud bude hypotéka pro živnostníka sloužit pro financování vlastního bydlení s provozovnou, myslete na jednu věc. Provozovna by neměla zabírat více jak 50 % nemovitosti. Dopředu si také obstarejte dokumenty prokazující délku podnikání a doklad o bezdlužnosti vůči Finančnímu úřadu. V žádném případě se nesnažte svůj příjem navyšovat jakýmikoliv zpětnými úpravami daňového přiznání. Jde o podvod, který může přidělat pouze problémy navíc. Banky mají stejně své schvalovací mechanismy, takže si spoustu informací ověřují interně.

Nakonec přinášíme ještě jedno doporučení, pokud by žádost o hypotéku pro OSVČ nevyšla. Pro financování vlastních a podnikatelských potřeb můžete využít i jiných úvěrových produktů, mezi které se řadí například spotřebitelský úvěr. V jeho případě máte větší šanci na získání, protože podmínky související s bonitou nejsou tak přísné. Na druhou stranu obdržíte asi méně peněz, kratší dobu splatnosti, a hlavně horší splátkové podmínky.

  • Hypotéka pro OSVČ. Jak žádat o hypotéku pokud jste živnostníkem?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 6. 2021
  • Kategorie: Hypotéky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout