Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jak připravit auto na zimu? Havarijní pojištění se v tomto období vyplatí

Publikováno 16. 12. 2019 v kategorii Havarijní pojištění, Pojištění, Povinné ručení

Zima už je oficiálně v plném proudu a proto vám přinášíme článek o tom, jak byste se měli připravit na studené měsíce coby řidiči a vlastníci osobních vozidel. Kdy je potřeba vyměnit letní gumy za zimní? Bez kterého pojištění byste během sněhových kalamit neměli vyjet na silnici? A jaké povinné i nepovinné vybavení by ve vašem vozidle rozhodně nemělo chybět? Odpovědi na všechny tyto palčivé otázky se dozvíte v průběhu následujících řádků.

Zimní pneumatiky a všechno, co potřebujete vědět

Zimní pneumatiky jsou naprosto nedílnou součástí povinné výbavy pro nadcházející studenou sezónu, což blíže upravuje zákon o provozu na pozemním komunikacích. Z něho vyplývá, že řidiči musejí přezout gumy pro období od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že se na silnicích nachází led, námraza nebo souvislá vrstva sněhu. Dezén pro osobní vozidla do 3 500 kilogramů musí odpovídat minimálně čtyřem milimetrům, u vozidel s vyšší hmotností se povinné dezénové drážky pohybují na hranici od šesti milimetrů.

Krácení pojistného plnění za sjeté pneumatiky

Pokud budete podrobeni silniční kontrole s nevyhovujícími pneumatikami, hrozí vám v České republice pokuta až 2 500 Kč. V cizině mohou být „odměny“ za porušení zmíněného zákona ještě mnohonásobně vyšší. Kupříkladu řidiče v Rakousku čeká trest v podobě tisíce euro. V případě dopravní nehody na sjetých pneumatikách pak pojišťovny navíc krátí náhradu škody.

Příslušenství, bez kterého v zimě nedáte ani ránu

Automobil musí samozřejmě i v zimě obsahovat povinnou výbavu v podobě výstražného trojúhelníku, reflexní vesty a autolékárničky (obvaz hotový s 1 polštářkem, obvaz hotový s 2 polštářky, hladkou náplast v cívce, latexové rukavice a isotermickou fólii s minimální velikostí 200 x 140 cm), u které na rozdíl od let předešlých nezáleží na „lhůtě trvanlivosti“. Odborníci pak doporučují vozit také náhradní kolo, lepicí sadu, hever či klíč na matice kol.

Kromě toho všeho se však vyplatí naložit také nemrznoucí směs do odstřikovačů, škrabku na okna, rukavice, deku, ruční svítilnu, sněhové řetězy, rozmrazovací sprej a startovací kabely. Přítomnost všech těchto věcí určitě oceníte hned při první jízdě v chladných měsících.

V zimě jsou rizika autonehody mnohonásobně vyšší

Během zimních měsíců podstatně roste počet dopravních nehod, což vyplývá z policií zveřejněných průzkumů. Důvody tohoto jevu jsou naprosto zřejmé – ledovka, kluzká vozovka, špatné klimatické podmínky, ale i snížená viditelnost, časné stmívání způsobující únavu řidiče a takto bychom mohli pokračovat klidně celý den. Lidé, kteří v zimě vyjíždějí pravidelně například do zaměstnání, by proto měli určitě popřemýšlet nad vhodným havarijním pojištěním. Pojistka s názvem „all risks“ sice patří mezi ty dražší finanční produkty, nicméně kryje všechna pravděpodobná i méně pravděpodobná rizika. Když už rozhodnete uzavřít smlouvu o havarijním pojištění, vyplatí se k tomu přistoupit v kombinaci s povinným ručením. Pojišťovny totiž posléze poskytují obě služby formou výhodných balíčků, díky nimž ušetříte nemalé peníze.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout