Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Pojištění schopnosti splácet. Potřebuji ho a vyplatí se mi?

Publikováno 30. 11. 2020 v kategorii Pojištění, Půjčky

Když si v dnešní době jdete půjčit peníze, pak rozhodně riskujete. A to v tom smyslu, že se zavazujete splácet konkrétní částku v předem dané době a hlavně pravidelně. Jenže, co když se dostanete do finanční tísně, zapomenete nebo vás potkají jiné problémy a vy nezaplatíte? Pak přichází problémy. Ty mají obvykle jedinou podobu. Jsou to sankční poplatky a vícenáklady.

Právě proto zmiňujeme holý fakt, že půjčka je svým způsobem riskantní jednání, jež ale přináší odpovídající užitek. A to v podobě peněz využitelných na cokoliv. Abyste tento „risk“ co nejvíce minimalizovali, přichází banky a nebankovní společnosti s jednou velice zajímavou nabídkou. A tou je pojištění schopnosti splácet.

Co je to pojištění schopnosti splácet?

Název tohoto typu pojištění je do značné míry vypovídající. Toto pojištění vás ochrání hlavně v okamžiku, kdy nebudete mít peníze na pravidelné splátky. A to pouze v předem definovaných situacích. Za tuto službu musíte pochopitelně zaplatit. V dnešní době není nic zadarmo. Z takového modelu zároveň vyvstává další otázka, zda platby za pojištění schopnosti splácet zbytečně nenavyšují celkové náklady na půjčku? To hodně záleží na tom, proti čemu se chcete pojistit a jak vysokou peněžní sumu si půjčujete. Většina konzervativně založených občanů obvykle volí pojištění schopnosti splácet. Chtějí mít záruku toho, že když se dostanou do problémů, bude za ně závazky platit pojišťovna. Ti druzí se snaží šetřit i s pocitem riskantního jednání. Výsledná volba je na každém.

Přečtěte si smluvní podmínky

Jak už asi spousta lidí tuší, pojištění a jeho plnění je v dnešní době především o slovíčkaření, o tom není žádných pochyb. Aby pojištění schopnosti splácet bylo efektivní, účinné a pomohlo vám řešit danou situaci, nesmí mít žádná „ale“. Na ty můžete narazit pouze ve smlouvě, kterou si dobře přečtěte. Když totiž dojde na krájení chleba, stačí obvykle málo a pojišťovny se k některým klientům staví zády právě za nesplnění určitých podmínek. A proti jakým situacím se můžete pojistit?

Jednotlivé typy pojištění schopnosti splácet

Tím nejobvyklejším a pravděpodobně asi i nejlevnějším typem pojištění schopnosti splácet je trvalá invalidita a smrt. Pokud si přivodíte trvalé postižení, pojišťovny za vás obvykle platí několik měsíčních splátek a vyčkávají, zda se váš stav nezlepší. Pokud k tomu nedojde, úvěr je celý uhrazen. Stejný model je také při vašem úmrtí, což je naprosto logické řešení. Při smrti klienta pojišťovací společnosti doplatí danou půjčku či hypotéku.

Pojištění pro případ ztráty zaměstnání

Mnohem více si však musíte připlácet za častější situace v běžném životě. A mezi ně rozhodně patří třeba ztráta zaměstnání nebo pracovní neschopnost. Právě v takovém okamžiku je pojišťovna velice důsledná a bedlivá. Snaží se zjistit, zde se takovým konáním nepokoušíte vyhnout svým smluvně daným splátkovým povinnostem. Proto je v takovém případě ochotna hradit za vás měsíční platby v daném časovém úseku. Ten je maximálně 12 měsíců. A to ještě za předpokladu, že se aktivně snažíte získat nové zaměstnání.

Snažte se vybírat z více možností

Když se budete při uzavírání úvěrové smlouvy zajímat o pojištění schopnosti splácet, nechte si nacenit všechny dostupné nabídky a rozhodněte se, jaká je pro vás ta nejvýhodnější a zda se vám pojistka tohoto typu vyplatí. Pokud byste ji totiž v budoucnu chtěli zrušit ještě v průběhu platné úvěrové smlouvy, může se stát, že za to zaplatíte zbytečně velký poplatek.

Další články:


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout