Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Pokud splácíte hypotéku vyplatí se mít uzavřené kvalitní životní pojištění

Publikováno 20. 2. 2020 v kategorii Hypotéky, Pojištění

Hypotéka je dnes tou nejvyhledávanější cestou vedoucí k pořízení vlastního bydlení. Kromě toho se však také jedná o dlouhodobý finanční závazek, kterého se jen tak nezbavíte. To s sebou ale samozřejmě přináší určitá rizika, kterým nelze ani s dokonalou přípravou stoprocentně zabránit. Musíte brát v potaz, že v průběhu života se může stát naprosto cokoliv a kupříkladu zdravotní komplikace si nikdy nevybírají. Aby vás nemoc nepřipravila o schopnost splácet, existují životní pojistky, které vás před těmito potížemi budoucnosti efektivně chrání.

Životní pojistka není podmínkou, ale osobní jistotou

Pokud se dnes rozhodnete uzavřít hypoteční smlouvu, banky vaše aktuální bytí prozkoumají až do sebemenšího detailu. Řeší se výše vašich pravidelných příjmů i výdajů, stálost zaměstnání a případná úvěrová minulost. Životní pojištění chránící občany proti neschopnosti splácet však mezi podmínky pro splnění požadovaných kritérií nepatří. Rozhodnutí o uzavření pojistné smlouvy je pouze na vašem konkrétním uvážení a bohužel ne každému může být pravidelné placení dalších peněz navíc po chuti.

Čtěte také: 100% hypotéka, anebo jak dosáhnout na hypotéku bez vlastních úspor?

Když se ovšem na věc podíváte důkladněji, zjistíte, že tato investice vám může v budoucnu zachránit kůži. Vážná nemoc, zranění nebo dokonce úmrtí v rodině totiž přichází znenadání a dokáže podstatně zamávat se stavem rodinného rozpočtu – pokud nejste v daný moment pojištěni. Může tak klidně stát, že nebudete schopni dostát svým závazkům včetně hrazení pravidelných splátek za hypotéku. To může v krajních případech vést až k zabavení nemovitosti.

Podle čeho vybrat správné životní pojištění

Životní pojištění je v kombinaci s hypoteční smlouvou naprostou nutností. Žádnou univerzální podobu však nemá, vždy je potřeba na věc hledět z pohledu konkrétního člověka. Musíte zvážit, jakou výši pojistné částky zvolit, proti kterým rizikům chcete být chráněni, na jak dlouhé období pojistku uzavřít a samozřejmě také jaký typ pojištění je pro vás vhodný.

V současné době na českém trhu rozlišujeme dva základní typy životního pojištění – investiční životní pojištění (zkráceně IŽP) a rizikové životní pojištění (RŽP). První typ pojištění má pro klienta dvojí funkci. Samozřejmě se stará zejména o ochranu dané osoby. Zároveň s tím mu ovšem dovoluje peníze investovat. Jedná se v podstatě o výhodnou službu, nicméně na druhou stranu dnes existují i mnohem efektivnější nástroje ke zhodnocování úspor. Zhodnocení u IŽP navíc není garantováno. Rizikové životní pojištění je pro ochranu osoby, což by mělo být stále tím hlavní gró životního pojištění, mnohem přínosnější. Na rozdíl od předchozího typu není přechod k nové pojišťovně z důvody lepších podmínek nijak zvlášť náročný a peníze se sice nezhodnocují, ale klient ani netratí.

Základy kvalitního životního pojištění

Ať už se rozhodnete jakkoli, mějte na paměti, že životní pojištění je výhodné uzavřít minimálně do 65 let. Z hlediska krytí by si měla poradit s invaliditou z důvodu úrazu nebo nemoci, která je zpravidla nejnákladnější. Dále je pak samozřejmě záhodno, aby kryla i úmrtí z důvodu nemoci nebo úrazu, dlouhodobou pracovní neschopnost či trvalé následky úrazu.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout