Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Zájem o hypotéky byl v roce 2021 obrovský, která z hypotečních bank si vedla nejlépe?

Publikováno 21. 3. 2022 v kategorii Hypotéky, Novinky

Hypotéční úvěry jsou obecně jednou z nejdostupnějších cest, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení. Ať už pořizujete bytovou jednotku, stavíte rodinný dům nebo nakupujete pozemek. Ještě v loňském roce byl trh s hypotékami poměrně otevřený a bez přidaných ztěžujících podmínek pro klienty. K tomu se přidalo i několik dalších faktorů starajících se o to, že zájem o hypotéky byl opravdu velký.

 • Zvyšující se inflace.
 • Pomalu rostoucí úrokové sazby.
 • Navyšující se cena nemovitostí.

Ti, kdo měli v plánu využít hypotéku k financování bydlení se na základě těchto indicií rozhodli podstatně rychleji. Nikdo nechtěl propásnout poslední šanci k tomu, aby získal hypotéku za rozumných úvěrových podmínek, než jaké panují na současném trhu.

Hypoteční žně v praxi

S odstupem času lze s naprostou jistotou tvrdit, že rok 2021 byl z pohledu prodaných hypoték jeden z nejúspěšnějších vůbec. Zcela právoplatně se můžete setkat s výrazem hypotéční žně. Některé banky dokonce nestíhaly odbavovat velký zájem klientů o hypotéční úvěry. K tomu se samozřejmě přidala i řada lidí, jimž končila fixace hypotéky. Popřípadě těch, kteří sledují trh a na očekávané zdražování úvěrů reagovali tím, že si zafixovali výhodný úrok už rok dopředu.

Pokud jde o prodané hypotéky, dle dostupných statistik je zřejmé, že jich bylo poskytnuto více jak 132 tisíc. Toto číslo rapidně překonalo i boom z roku 2016. Rok 2021 byl rekordní také z hlediska výše prodaných hypotéčních úvěrů. Poskytnuty byly hypotéky za více jak 427 miliard korun. A to je naopak téměř dvojnásobný nárůst oproti rekordnímu roku 2020.

Kdo v roce 2021 prodal nejvíce hypoték?

Nyní se ale pojďme zaměřit na to, kdo je vlastně tím pomyslným králem z hlediska prodaných hypotéčních úvěrů. Na své si přišly v podstatně všechny známé banky na trhu. Některé více, jiné zase méně. Níže uvádíme tři favority okupující přední příčky.

 • Česká spořitelna s objemem 122,7 miliard korun.
 • Hypoteční banka s objemem 105,4 miliard korun.
 • Komerční banka s objemem 72,5 miliard korun.

Podíl objemu hypoték na trhu se u těchto tří favoritů pohyboval od 17,02 % do 28,81 %. Množství hypoték překračovalo počet dvaceti tisíc a dosahovalo hranice téměř čtyřiceti tisíc kladně posouzených žádostí u České spořitelny. Právě Česká spořitelna sesadila z loňského prvenství Hypotéční banku, i když to bylo s relativně malým rozdílem.

A kdo další tvoří žebříček těch nejlepších v prodeji hypotéčních úvěrů za rok 2021? Následují Komerční banka s objemem 72,5 miliardy korun, Moneta Money Bank s objemem 50,6 miliard korun, Raiffeisenbank s objemem 27,7 miliard korun a UniCredit Bank s objemem 27 miliard korun. Na pomyslném chvostu jsou pak Air Bank, Fio banka a Sberbank, v jejichž případě se objem prodaných hypoték pohyboval mezi 5,8 až 7,5 miliard korun.

V celkovém objemu hypoték vede Hypoteční banka

S nárůstem počtu hypoték v roce 2021 došlo pochopitelně i ke zvýšení celkového objemu splácených hypoték u jednotlivých bankovních domů. Na závěr vám proto přinášíme ještě jednu statistiku týkající se objemu, která víceméně kopíruje tu výše uvedenou, jen favorité si prohodili svá místa.

 • Hypoteční banka má 203 102 hypoték o objemu 355,1 miliard korun.
 • Česká spořitelna má 209 667 hypoték o objemu 354,2 miliard korun.
 • Komerční banka má 135 575 hypoték o objemu 259,4 miliard korun.

Uvidíme, jaký bude vývoj hypotéčních úvěrů v roce 2022. Z logického hlediska se však nebude jednat o rekordní období, to je zřejmé už dnes. Růst úrokových sazeb a cen nemovitostí daly jasnou stopku prolamování dalších met na hypotéčním trhu.

 • Zájem o hypotéky byl v roce 2021 obrovský, která z hypotečních bank si vedla nejlépe?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 21. 3. 2022
 • Kategorie: Hypotéky, Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout