Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

3 nejčastější mýty spojené s refinancováním hypotéky. Také jim věříte?

Publikováno 5. 10. 2020 v kategorii Hypotéky

S refinancováním hypotéky se během dlouhých let splácení pravděpodobně setkáte hned několikrát. Jedná se tedy o běžnou součást hypoték, se kterou má většina z nás již nějakou zkušenost, přesto se lze často setkat s mýty, které kolem refinancování hypotéky panují.

Jaké jsou výhody refinancování hypotéky?

V principu byste měli refinancováním stávajícího hypotečního úvěru získat (nebo pochopitelně usilovat) o lepší úrokovou sazbu a tudíž nižší měsíční splátku. Často je také možné stávající hypoteční úvěr navýšit a získat tak další peníze na zhodnocení nemovitosti. Rovněž je možné, že vám stavající banka nabídne lepší podmínky (retenční nabídka) v momentě kdy ji oznámíte záměr refinancovat hypotéku jinou bankou.

Musí moje stávající banka souhlasit s refinancováním?

Rozhodně ne. Refinancovat hypotéku může na základě své vlastní úvahy, neznamená to ale, že byste na stávající banku neměli brát žádné ohledy. Bance byste měli před koncem fixačního období dát vědět, že o refinancování uvažujete. Stávají banka vám minimálně 3 měsíce před koncem období zašle návrh nových úrokový podmínek. Pokud o refinancování uvažujete, dejte jí o tom vědět alespoň 30 dní před koncem fixace.

Čekají mě vysoké poplatky a sankce?

Žádné sankce po vás banka za odchod v době konce fixace vyžadovat nesmí. Ovšem ze zkušeností lze tvrdit, že ani refinancování mimo toto období nebývá zatíženo vysokými poplatky.

Je možné refinancovat i mimo konec fixačního období?

Častým omylem je představa, že hypotéku je možné refinancovat pouze v předem sjednaném období po uplynutí fixační lhůty. To ale není pravda, refinancovat lze i mimo tento časový úsek. Podle zákona o spotřebitelském úvěru můžete splatit hypotéku kdykoliv, tedy i mimo období fixace. Banka sice může (a bude) vyžadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, které ji vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Před novelou zákona bylo běžné, že si banky nehorázně účtovaly až 10 % z předčasně splacené částky, dnes vám banka může naúčtovat maximálně 1 % z předčasně splacené částky a maximálně 50 000 Kč.

  • 3 nejčastější mýty spojené s refinancováním hypotéky. Také jim věříte?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 5. 10. 2020
  • Kategorie: Hypotéky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout