Chystáte se ke koupi pozemku pro stavbu domu? Víme, jaké triky na vás prodejci mohou zkusit!

Publikováno 14. 1. 2020 v kategorii Hypotéky, Vzdělávání

Každý z nás má o svém vysněném pozemku trochu jinou představu. Ovšem jeden cíl bychom měli mít všichni stejný – za žádnou cenu se nesmíme nechat donutit ke koupi zajíce v pytli. Některé nešvary se totiž na první pohled projevit nemusí, a vy tak budete velmi brzy nepříjemně překvapeni

Od smlouvy poté nemůžete odstoupit a tvrdit, že jste o ničem podobném nevěděli a žádáte nápravu. Hlučná cesta, vedení vysokého napětí, věcné břemeno… To všechno vás může opravdu nepříjemně překvapit. Prodejci si toho jsou moc dobře vědomi, a proto se vás snaží od těchto „drobných“ nedostatků záměrně odvést. A jak to dělají?

Zatvrzele trvají na prohlídce v určitý čas

Na první pohled vám to nemusí přijít podezřelé. Vždyť přes den je každý rozumný člověk v práci a večer se zase nikomu za povinnostmi nechce. Ale nenechte nic náhodě a snažte se prodejci navrhnout jiný než jím preferovaný čas. Pokud se bude opravdu zuřivě bránit, zbystřete. Ráno možná bývá na parcele klid, ale pak vás až do večera bude rušit hluk z nedaleké pily. Navíc v tuto dobu nebývají na ulicích k vidění ani sousedi, jichž byste se mohli na spoustu informací poptat. Možná jsme jen škarohlídi, ale vždycky se vyplatí sázet na opatrnost.

Chtějte vidět platný výpis z katastru

„Na tom úřadě jsem nebyl. Včera tam byla fronta.“ Podobných historek si do minuty vymyslíte deset a prodejce taktéž. Moc dobře ví, že výpis z katastru by odhalil třeba věcná břemena a další náležitosti. Ani čistým výpisem z katastru se však nenechte ukolébat a zajděte ještě na příslušný obecní či městský úřad. Tady pro vás musí mít připraven k nahlédnutí tzv. územní plán. Určitě byste neradi zjistili, že v blízkosti vašeho pozemku za pár let povede třeba nově vybudovaná dálnice.

Pozor na elektrické vedení a jemu podobné

Při nákupu pozemku si dejte pozor také na tzv. ochranné zóny. Bývají poměrně zrádné. Nejenom, že vám nedovolí stavět, ale pod těmi nejpřísnějšími se leckdy nesmí vysadit ani vyšší keř. Třeba taková ochranná zóna vedení vysokého napětí může co do šířky měřit i několik desítek metrů, takže výstavba bude pasé. Pozemky, nacházející se v okolí vodních toků, zase zpravidla nechtějí pojišťovny zastřešit příslušným pojištěním. A není-li pojištění, není ani žádná hypotéka od banky. To je bohužel fakt. Opět tedy důrazně doporučujeme řádné nahlédnutí do katastru nemovitostí. Nenechte se ukolébat třeba pohádkami o nefunkčním vedení. Stále platí ono lakonické: Důvěřuj, ale prověřuj.

Chcete stavební pozemek? Není to samozřejmost

To, že jste si za vesnicí vyhlédli pěknou louku, ještě neznamená, že na ní můžete bez potíží stavět. Chtějte znát označení svého pozemku. Velmi nebezpečná je zejména značka půdního fondu nebo také tzv. nezastavitelného území. A ani když nic podobného nenajdete, poptejte se raději na možná omezení. Např. zástavba v chráněných územích má přesně dané parametry. Někdy jde jen o výšku, jindy také o sklon střechy nebo i tvar a umístnění oken. Při plánování svého budoucího domova tak můžete být opravdu nepříjemně překvapeni.

Připojení k inženýrským sítím si prověřte předem

Je-li pozemek na elektřinu, vodu a plyn napojen, není to problém. Pokud ovšem připojení k inženýrským sítím chybí, vyžádejte si od všech společností předběžný souhlas. Jedině tak se ujistíte, že bude vše při samotné stavbě domu v pořádku. Jinak se vám snadno může stát, že ze svého zaplatíte třeba novou trafo stanici, protože stávající kapacita přenosové sítě je už na hranici a připojení vašeho domu by ji mohlo v blízké budoucnosti přetížit. Stejně problematické může být i vybudování čističky vody a ne každému je po chuti výstavba žumpy a následná péče o ni.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout