Poradna: Co mám dělat, když nezvládám splácet půjčku?

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

Statistika a výzkumy mluví jasně – téměř každý pátý Čech, který má půjčku má zároveň potíže s jejím splácením. Je smutným faktem, že málokdo při žádání o půjčku myslí také na nepříjemné situace, které mu rychlá a snadno dostupná půjčka může přinést. Jak se tedy zachovat v situaci, kdy vám půjčka začne tzv. „přerůstat přes hlavu“? Připravili jsme pro vás přehledný návod a doporučení.

Rady jak řešit potíže se splácením

Informujte se již při sjednávání půjčky

Všichni si jistě při sjednávání půjčky zjišťujeme, jak vysoké budou měsíční poplatky, jak vysoký je úrok a kolik nás půjčka bude celkem stát. Málokdo si ale zjišťuje i odvrácenou tvář daného produktu – jaké jsou možnosti odložení splátky, prodloužení doby splatnosti, jaké jsou s tím spojené poplatky a případně sankce? Rozhodně platí, že tyto informace je žádoucí znát již na samém začátku celého smluvního vztahu mezi vámi a bankou – resp. nebankovní společností. Zjistěte si také podrobnosti pojištění splácení (obvyklé u bank) a dalších nadstandardních služeb. Nikdy nevíte, kdy se tyto informace mohou hodit.

Buďte aktivní, nehrajte „mrtvého brouka“

Toto je zásadní a asi nejdůležitější rada, kterou vám tímto článkem můžeme dát. A sice nepřiznání si problému může být rychlou cestou k ještě větším potížím. Každopádně tedy platí, že by klient měl ke svým problémům přistupovat aktivně. Konkrétně tedy blížící se potíže se splácením (výpadek finančního příjmu, nečekané zvýšené výdaje apod.) hlásit a řešit jak nejrychleji to je možné. Spojte se se svým poskytovatelem půjčky a jednejte s věřiteli o možstech jak situaci vyřešit.

Prodlužte si dobu splatnosti půjčky

Pokud máte potíže se splácením půjčky u banky, je situace snažší. Obecně lze říci, že banky jsou v řešení problému více nakloněny klientovi, než nebankovní poskytovatelé půjček. Pokud banka vidí snahu situaci řešit, nabídne třeba odklad měsíčních splátek a to i na několik měsíců. Konkrétní podmínky se však liší v závislosti na bance, půjčené částce, době splatnosti a již uhrazených splátkách. Prodloužení doby splatnosti nabízejí rovněž nebankovní společnosti, vždy je takové prodloužení splatnosti za poplatek (jeho výši si zjistěte už na začátku, viz první rada) a obvykle bývá podmíněno nutností splatit alespoň část (např. 20 %) z půjčené částky. U banky je také možné dohodnout pouze splátku úroků po dobu obtížné životní situace, stejně jako připojištění proti neschopnosti splácet.

Neřešte půjčku další půjčkou!

Tuto nejjednodušší cestu volí bohužel velká část klientů bank i nebankovních společností. Jednu půjčku zkrátka „zamáznou“ další. Takové řešení je rychlé a na první pohled snadné. Ve skutečnosti je to ale pouze zkratka do dluhové pasti, závazky rychle převýší příjmy. Se zpožděním další splátky přicházejí ještě větší potíže, záznam v registrech dlužníků a vysoké sankce. Půjčku nikdy neřešte další půjčkou! Nikdy.

Snažte se konsolidovat své půjčky

Konsolidací půjček můžete spojit více svých závazků (a nemusí jít pouze o půjčky, ale třeba i o kreditní karty, leasingy apod.) v jeden. Díky tomu zpřehledníte své finanční toky a výrazně snížíte měsíční splátku. Jednoduše tak budete mít pouze jeden závazek, jednu splátku a jednu starost. Konsolidace půjček se vyplatí skoro vždy! Faktem ale zůstává, že konsolidovat obvykle lze pouze závazky, které klient řádně splácí. V situaci kdy již jste delší dobu v prodlení se splácením u některých závazků s konsolidací pravděpodobně nepochodíte.

Kontaktujte občanské poradny

Nezvládáte-li krotit své dluhy, využijte bezplatných služeb různých občanských poraden. Po celé republice je jich několik desítek, rádi vám pomohou a poradí, vše bez nároku na honorář. Řešením krajní situace může být třeba i vyhlášení osobního bankrotu.

Jaká je cesta ven?

  • Buďte aktivní – jednejte slušně s bankou i nebankovkou
  • Snažte se zvýšit svůj finanční příjem (brigáda, práce navíc apod.)
  • Uskromněte se, kupujte jen to nejdůležitější – přednostně plaťte splátky
  • Zajistěte si odklad nebo prodloužení doby splatnosti své půjčky
  • Informujte se na možnost konsolidace půjček – spojte své dluhy v jeden
  • Není-li jiná možnost, využijte oddlužení fyzické osoby (pouze opravdu krajní situace!)

  • Poradna: Co mám dělat, když nezvládám splácet půjčku?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 6. 2019
  • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout