Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jaké jsou možnosti a specifika financování nákupu osobního automobilu?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Automobil je v dnešní době nepostradatelnou součástí v podstatě pro každého z nás. Využíváme jej k rodinným účelům, při jízdě do práce, za zábavou, do školy a v mnoha dalších situacích. Ti, jež bydlí v odlehlejších končinách jsou na něm doslova závislí. Pokud se rozhodnete k nákupu nového automobilu může se stát, že zrovna nepatříte do kategorie občanů majících dostatek hotovosti na kompletní úhradu vozidla. V takovém případě budete pochopitelně uvažovat o tom, jaký typ financování vozu zvolit. Dnešní trh nabízí hned několik možností. My vás seznámíme s třemi nejvyhledávanějšími. Nastíníme vám především jejich klady a zápory.

Operativní leasing

Pojďme se nejprve podívat na trochu atypickou variantu pořízení vozidla. Je to operativní leasing, prostřednictvím něhož si vůz vlastně nekupujete, ale pouze pronajímáte. To znamená, že po určitou dobu platíte leasingové společnosti splátky, které zahrnují pouze pronájem a servis automobilu. V okamžiku, kdy dojde k uhrazení poslední smluvní splátky, vozidlo se nestává vaším majetkem, ale opět jej předáte leasingové společnosti.

Z tohoto popisu si lze udělat představu o těch největších výhodách operativního leasingu. Je to například to, že nemusíte mít našetřenou žádnou částku na akontaci a automobil vám bude po podpisu smlouvy ihned k dispozici. Máte záruku v tom, že získáte nový nebo dva až tři roky starý automobil, o který se vlastně nemusíte starat, jelikož náklady na servis jdou za poskytovatelem těchto služeb. Servisní výdaje jsou automaticky zahrnuty v dané měsíční splátce. V této ceně je i povinné ručení a havarijní pojištění. S operativním leasingem nemáte zkrátka žádnou další práci.

Tento bonus je však vykoupen tím, že vůz vám po určité době splácení nebude říkat „pane“. Jde tedy o ryzí pronájem vozu, po jehož uhrazení vám nic nezbyde. Při výběru vhodného operativního leasingu pak můžete narazit ještě na společnosti, které vás v rámci tohoto pronájmu mohou omezovat maximálním počtem najetých kilometrů.

Finanční leasing

Alternativu operativního leasingu představuje finanční leasing. Zásadní rozdíl je v tom, že po splacení finančního leasingu přechází automobil do vašeho vlastnictví. U této varianty oceníte bezpochyby jednoduchost a rychlost vyřízení celého procesu. Pokud navíc budete osobní automobil využívat k podnikatelským potřebám, pak si odečtete i splátky z daní. Podobně jako ve výše uvedeném případě, ani zde nebudete majitele po dobu splatnosti finančního leasingu. Tím se stáváte až v okamžiku kompletního uhrazení. V pravidelných měsíčních splátkách je započítáno jak povinné ručení, tak havarijní připojištění.

Je však pravdou, že v těchto kladech lze odhalit i jisté neduhy. Musíte počítat například s tím, že pokud byste z nějakého důvodu přestali splácet měsíční splátky, o automobil automaticky přijdete. Také zápočet pojištění v pravidelné platbě nemusí být žádnou výhrou. A to z toho důvodu, že nejste schopni uplatnit své bonusy kvůli snížení povinného ručení. Finanční leasing je poskytován klientům, jež budou automobil splácet minimálně tři roky.

Klasická půjčka na automobil

Poslední z dostupných variant je běžný úvěr nebo speciální účelová půjčka na automobil. Tyto produkty jsou nabízeny jak bankovními domy, tak nebankovními společnostmi. A jaké výhody jsou spojeny právě s půjčkou na nový vůz?

  • Hned od samotného začátku budete majiteli daného dopravního prostředku.
  • Využít můžete vlastní bonusy při stanovení ceny za povinné ručení.
  • Havarijní připojištění není povinností.
  • Pokud se dostanete do jakýchkoliv problémů se splácením, můžete vozidlo bez sebemenšího problému prodat a své dluhy doplatit.

I půjčka na auto ale má své stinné stránky. Jako podnikatelé počítejte s tím, že si měsíční splátky nebudete moci odečíst z daní. A tou největší překážkou pro kohokoliv je samotný proces schvalování úvěru. Jeho získání je po poslední novele zákona o spotřebitelských úvěrech zase o něco těžší. Musíte zkrátka důkladně prokázat svoji celkovou solventnost a bonitu.

  • Jaké jsou možnosti a specifika financování nákupu osobního automobilu?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout