Jaký je rozdíl mezi konsolidací úvěrů a refinancováním? A co je výhodnější ve vaší situaci?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Pojmy jako konsolidace a refinancování úvěru jsou obvykle spojeny s dlužníky a lidmi co nedokáží splácet své závazky. Jenže, to není tak úplně pravda. Tyto služby začínají čím dál více vyhledávat také zákazníci, kteří jen nejsou spokojeni se svými aktuálními splátkovými podmínkami. Kdo by ostatně byl, když je docela možné, že u konkurenčního bankovního domu můžete získat podstatně nižší úrok?

Refinancování vs. konsolidace

Nežli se začnete zamýšlet nad tím, že byste využili konsolidaci půjček nebo refinancování úvěru, důkladně tento krok zvažte. Je pravdou, že za daných podmínek přináší skutečné úspory, některým klientům se však za specifických podmínek nemusí vůbec vyplatit.

Rozdíl mezi konsolidací a refinancováním

Než tyto finanční produkty prozkoumáte trochu do hloubky, je vhodné se zmínit o tom, co je to vlastně konsolidace a refinancování půjček. Pusťme se nejprve do toho jednoduššího, čímž je refinancování. Tento produkt laicky řečeno nahrazuje jednu půjčku půjčkou novou. A to takovou, která je spojena s výhodnějšími splátkovými podmínkami. Výsledek takového konání? Celková úspora při splácení úvěru. Druhým pojmem je konsolidace, jež toho v porovnání nabízí o trochu více. A sice sloučení hned několika půjček najednou, které opět nahradíte jednou jedinou. Sjednotit takto můžete například kontokorenty, leasingy, hypotéky, spotřebitelské úvěry a kreditní karty.

Kdy je vhodné využít refinancování?

Jednodušší rozhodování budete mít při refinancování úvěrů. Pokud jste nespokojeni se současnou bankou a blíží se konec fixace vaší hypotéky, není o čem zdlouhavě přemýšlet. Jděte a oslovte více konkurenčních společností s výslednou nabídkou. Ve většině případů se setkáte s úspěchem a potom vám už nic nebrání v přechodu k jinému poskytovateli finančních produktů. V případě refinancování hypotéky nebo jiné půjčky si pohlídejte pouze tyto náležitosti.

  • Při předčasném uhrazení závazku po vás banka může chtít poplatky navíc
  • U nové společnosti můžete platit za některé služby znovu – odhad nemovitosti, vyřízení žádosti apod.

Konsolidace úvěrů má jiný význam než refinancování

Při řešení konsolidace se většina lidí drží stejného modelu, jako u refinancování. Chtějí lepší splátkové podmínky a přehlednost v závazcích díky jediné půjčce. Jenže rizika uvedená výše zde platí dvojnásob. Týká se to hlavně poplatků za předčasné splacení úvěrů, jež nahradíte tím novým. Pokud máte finančních dluhů více, mnohdy se spíše vyplatí oslovit profesionálního poradce, který vám vše spočítá na míru. U konsolidace totiž hrozí riziko, že výdaje za poplatky předčí vaši celkovou úsporu a vy na tomto kroku ještě proděláte. Proto byste si měli uvědomit fakt, že konsolidace není pouze o nízké úrokové sazbě, ale také o sankčních poplatcích za výpovědi smluv.

Nižší měsíční splátka, ale zase vyšší celkový přeplatek

Vzhledem k tomu, že cílem většiny zájemců o konsolidaci je nejenom sjednocení půjček, ale hlavně nižší měsíční splátka, můžete takového kroku docílit zcela jiným způsobem. I když bude výhodnost konsolidace na hranici, obvykle vám nový poskytovatel nabídne možnost prodloužit si termín splatnosti půjčky. A právě díky tomu docílíte nižší pravidelné splátky. Ve výsledku sice více přeplatíte, ale z dlouhodobého hlediska nebudete výrazným způsobem ohrožovat váš rodinný rozpočet. I takto tedy lze přistupovat ke konsolidaci úvěrů. Takže odpověď na otázku v nadpisu toho článku nemusí být jednoznačná. Ano, refinancování, a hlavně konsolidace vám mohou ušetřit peníze, ale musíte vše dobře spočítat.

  • Jaký je rozdíl mezi konsolidací úvěrů a refinancováním? A co je výhodnější ve vaší situaci?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout