Kde se nachází nejrizikovější úseky silnic a dálnic v Česku?

Publikováno 26. 1. 2023 v kategorii Havarijní pojištění, Pojištění, Povinné ručení

Každý z nás si asi všiml toho, že dopravních prostředků na silnicích neustále přibývá. Provoz je mnohem hustší, někdy méně přehledný a tím pádem i nebezpečný. Možná právě proto si spousta řidičů nejenom nových automobilů platí havarijní pojištění. V následujících řádcích vám prozradíme, co vám takové havarijní pojištění přinese a zároveň vás upozorníme na úseky v ČR, kterým je lepší se z důvodu velké nehodovosti vyhnout.

Havarijní pojištění je dobrovolné

V první řadě byste si měli uvědomit zásadní rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je vyžadováno zákonem a je tedy povinné. Havarijní pojištění je dobrovolnou službou, jíž si platíte navíc. Na rozdíl od povinného ručení vás chrání před škodami, které si na voze způsobíte sami. Hrazeny jsou z vašeho havarijního pojištění. Proto bývá obvykle zvykem, že náklady na havarijní pojištění jsou vyšší, což se odvíjí od toho, co všechno zahrnuje.

Možnosti havarijního pojištění

Jak už prozrazuje název tohoto pojištění, využíváno je především ke krytí pojistných událostí typu havárie. Skončíte s vozem ve škarpě, odřete si ho vlastní vinou nebo dojde k cizímu zavinění škody, avšak bez nalezení viníka. Havarijní pojištění pochopitelně pokrývá i několik ostatních oblastí.

 • Vandalismus
 • Živelné události
 • Krádež vozidla

Stejně, jako je tomu u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, také v tomto případě máte možnost dalšího připojištění. Nabízí se třeba úrazové připojištění, pojištění čelního skla, zavazadel nebo nákladů na využití náhradního automobilu. Zmiňovaný úraz se navíc nemusí týkat pouze samotného řidiče, ale i ostatních přepravovaných osob. Připojistit lze věci pro osobní potřebu, mimořádnou výbavu a podobně.

Kapitolou samou o sobě jsou pak asistenční služby, které vám budou přinášet náležitý komfort a některé věci navíc. Pomoc v zahraničí, překlad dokumentů pojistných událostí a vyřizování nezbytností v rámci pojištění. Od toho všeho se pak odvíjí výsledná cena za havarijní pojištění.

Nejnebezpečnější úseky v České republice

I když si budete platit havarijní pojištění, měli byste i přesto dávat pozor na silničních komunikacích. Nikdo z vás asi nechce mít bourané auto, i když opravy zaplatí pojišťovna. A právě proto vám na závěr tohoto článku přinášíme přehled nejrizikovějších úseků v České republice. Ty se do statistik dostaly především častým výskytem dopravních nehod s velkým počtem lehký a těžkých zranění, popřípadě úmrtím osob.

 • Silnice I/55 v katastru Hodonín
 • Silnice I/30 v katastru Ústí nad Labem
 • Silnice I/23 v katastru Ostrovačice
 • Silnice I/3 v katastru Benešov
 • Silnice I/30 v katastru Všebořice
 • Silnice I/39 v katastru Zlatá Koruna
 • Silnice I/4 v katastru Lety a Třebkov
 • Silnice I/45 v katastru Nové Heřminovy
 • Silnice I/11 v katastru Horní Těrlicko

Jak asi správně tušíte, tyto statistiky tvořené společností Allianz jsou primárně zaměřené na silnice první třídy. Pokud se na některé z těchto silnic octnete, vzpomeňte si na tuto statistiku a buďte dostatečně ostražití. Jezděte zkrátka tak, abyste nikdy nemuseli využívat havarijní pojištění svého vozu.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout