Kdy lze vypovědět nájemní smlouvu a jak se lze bránit proti neplatícím nájemníkům?

Publikováno 25. 11. 2019 v kategorii Vzdělávání

Pronajímání vlastních prostor k žití druhým lidem je dnes veřejností považováno za perfektní byznys, kde nehrozí v podstatě žádná rizika a peníze se jen sami sypou na bankovní účet. To ovšem zdaleka nemusí býti pravdou v plném rozsahu. Jistě, příjem navíc je určitě radost, ale domluva s nájemníky naopak přináší jen samou starost. Kolikrát už se stalo, že nájemník odmítal zaplatit paušální měsíční nájem a rodinný rozpočet pronajímatele tak dostal tvrdou a nečekanou ránu. Jak tedy minimalizovat rizika? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Zájem o pronájmy neustále narůstá

Lidé se v dnešní době o volné prostory k bydlení doslova perou. Když se na internetu objeví nabídka výhodného pronájmu v dobré lokalitě, většinou zmizí v řádech několika desítek minut. Důvody jsou naprosto zřejmé. Investice do bydlení vlastního je natolik vysoká, že si ji mnoho lidí prostě nemůže dovolit. Podnájem je tedy ideálním řešením – alespoň pro ně. Zákon dnes bohužel chrání mnohem více nájemníky než pronajímatele. Jak tedy zajistit, abyste vy jako majitelé bytu neprodělali?

V prvé řadě se určitě musíte pozastavit nad samotnou formou smlouvy. Existují v zásadě dva typy – na dobu určitou a na dobu neurčitou. První varianta je pro pronajímatele mnohem přínosnější, protože pokud nebude s nájemníky spokojen, může je po uplynutí stanovené lhůty poslat o dům dál. Odborníci doporučují uzavřít první smlouvu na kratší dobu a v případě oboustranné spokojenosti ji neustále prodlužovat. Smlouvu na dobu neurčitou je totiž velice obtížné vypovědět.

Vše poctivě zdokumentujte do předávacího protokolu

Jak dokázat, že nájemník zničil vámi zakoupené vybavení, ačkoli vehementně tvrdí, že nic takového není pravda? K tomu vám dopomůže detailní fotodokumentace prostor bytu v předávacím protokolu. Na konci smlouvy pak jednoduše zhodnotíte, jestli je vše v pořádku, a pokud ne, můžete po nájemníkovi požadovat náhradu vzniklé škody. Do smlouvy je případně možné rovnou zanést ustanovení o tom, kdo bude hradit jednotlivé opravy v nájmu. Když tak neučiníte, automaticky se počítá s tím, že pronajímatel bude drobné opravy a údržbu vykonávat sám.

Situace, kdy lze vypovědět nájemní smlouvu

Nájemní smlouva samozřejmě zaniká v momentě, kdy uplyne stanovené období, na němž se obě strany dohodnou. Povinností majitele dále není spolupráci automaticky prodlužovat. Kdy je však možné dát nájemníkovi okamžitou výpověď? Existují jen čtyři situace:

  • nájemce nezaplatil nájemné nebo náklady na energie a služby za dobu 3 měsíců
  • nájemce využívá být k jiným účelům, než je ujednáno v nájemní smlouvě
  • nájemce poškozuje byt zvlášť závažným způsobem
  • nájemce způsobuje závažné škody pronajímateli nebo sousedům

Nepodceňujte ani výši vratné jistiny

Vratná jistina (dříve kauce) může činit maximálně trojnásobek měsíčního nájmu. Samozřejmě, že není nutné hned stanovit tu nejvyšší možnou částku, nicméně je dobré se vydat alespoň zlatou střední cestou. To bude pro nájemce dostatečnou motivací, aby se chovali v souladu s nájemní smlouvou a dali si dobrý pozor, aby v bytě nic závažného neprovedli.

  • Kdy lze vypovědět nájemní smlouvu a jak se lze bránit proti neplatícím nájemníkům?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 25. 11. 2019
  • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout