Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Kolik lidí využívá hypotéku pro financování bydlení a kolik jich splácí klasický úvěr?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Hypotéky a úvěry jsou nepostradatelnou součástí naší společnosti. Lidé by si bez těchto finančních produktů jen stěží dovedli představit to, jakým způsobem si pořídit například vlastní bydlení nebo ojetý automobil. Není tedy sporu o tom, že půjčky využívá spousta lidí a mnohdy i s nadšením a oblibou. Jestliže chcete vědět, jak si stojí český národ v půjčování financí, přinášíme vám stručnou statistiku zaměřenou nejenom na hypotéční úvěry, ale také na ty klasické.

Kolik lidí využívá hypotéku?

Vzhledem k tomu, jak vysoké ceny nemovitostí jsou, není se čemu divit, že hypotéku využívá každý čtvrtý občan České republiky, a to v libovolném věku. Je pravdou, že nejvíce hypoték si berou lidé v produktivním věku mezi 30 až 44 roky. Následuje věková skupina 45 – 59 let a nakonec mladí ve věku od 18 do 29 let. Lidé starší 60 let čerpají nejméně hypoték, což je s přihlédnutím k věku naprosto zřejmé. Bankovní domy a nebankovní společnosti totiž poskytují tato finanční řešení jen do důchodového věku, protože pak už klienti nemusí být schopni splácet své závazky.Zajímat vás určitě bude nejenom věkové rozpětí ale také to, kolik peněz si průměrně lidé berou? Na tuto otázku vám odpoví několik níže uvedených bodů.

 • Největší zastoupení mají hypotéky od 1 000 000 Kč do 2 000 000 Kč
 • Dále jsou to hypotéky do 1 000 000 Kč
 • Třetí příčku okupují hypotéky od 2 000 000 Kč do 3 000 000 Kč
 • Hypotéky nad 3 000 000 Kč jsou spíše doménou majetnějších klientů s nejnižším zastoupením

Průměrná doba hypotéky je 20 let

Aktuální průzkumy trhu zároveň prozrazují, že většina lidí si hypotéku sjednává v průměrné době na 20 let, a to především starší klienti, k čemuž je mimo jiné nutí i maximální věková hranice poskytovatelů. Mladí lidé se naopak nebojí sáhnout po hypotékách se splatností delší jak 20 let. Z logiky věci vyplývá, že čím větší jsou hypotéky na bydlení, tím delší je celková doba splatnosti. Lidé chtějí přijatelné měsíční splátky.

Čtvrtina lidí si bere hypotéku na rekonstrukci bydlení

Nakonec bychom neměli zapomenout ani na zmínku o tom, k čemu jsou hypotéční úvěry primárně využívány. Tři čtvrtiny klientů si hypotéku berou hlavně na nákup a výstavbu nové nemovitosti, ať už je to rodinný dům či bytová jednotka. Zbývající část volí rekonstrukci a modernizaci interiéru a exteriéru daného objektu. Za hypotékami pak zaostávají ostatní možnosti financování vlastního bydlení.

 • Stavební spoření
 • Půjčka v rámci rodiny

Kolik lidí využívá běžné půjčky?

Za běžné půjčky lze považovat klasické spotřebitelské úvěry, tedy ty které primárně neslouží k pořízení rodinného obydlí. V tomto případě splácí podobný typ finančního produktu každý pátý člověk. Statistiky sice nevypovídají o celkové velikosti poskytnuté částky, hovoří však o účelu výpůjčky.

 • Až třetina všech klientů bankovních a nebankovních společností volí půjčku na pořízení nového nebo ojetého automobilu.
 • Čtvrtina lidí si půjčuje především na nepředvídatelné výdaje, jež je třeba rychle uhradit.
 • Dále jsou to domácí spotřebiče, nábytek, vybavení domácnosti a v neposlední řadě klasická elektronika.

 • Kolik lidí využívá hypotéku pro financování bydlení a kolik jich splácí klasický úvěr?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 1. 5. 2019
 • Kategorie: Půjčky
 • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout