Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Kryje vaše cestovní pojištění vícenáklady spojené s Covidem?

Publikováno 22. 9. 2021 v kategorii Cestovní pojištění, Pojištění

Cestování je bezpochyby velice příjemnou záležitostí. Poznávání nových míst, kultur a památek. Každý určitě správně tuší, že jakákoliv cesta za hranice České republiky by měla být spojena primárně s cestovním pojištěním. Právě z něho jsou financovány jakékoliv lékařské výdaje a ostatní věci podle toho, jaký typ pojištění či připojištění si sjednáte.

Do zahraniční pouze s pojištěním

Dovolené a pracovní cesty v zahraniční byly však v posledních měsících značným způsobem zkomplikovány kvůli pandemii covid-19. Teď zrovna nemáme na mysli dostupnost některých míst, ale právě samotné cestovní pojištění. Kvůli covidu byste při jeho výběru a uzavírání pojistné smlouvy měli být hodně obezřetní a kontrolovat pár důležitých věcí.

Kryje cestovní pojištění náklady spojené s covidem?

Otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Každá pojišťovací společnost se k onemocnění covid-19 a hlavně k jeho následkům a omezením staví trochu jinak. Hned na úvod je zapotřebí prozradit rozdíl mezi dvěma zásadními pojmy.

  • Karanténa
  • Izolace

Do karantény se můžete dostat v okamžiku, kdy dojde ke kontaktu s nakaženou osob. Pokud však vy sami onemocníte nemocí covid-19, čeká vás izolace. V obou případech budete odstřiženi od společnosti. Pokud vás něco takového postihne v zahraničí, první, co vás bude zajímat, zda cestovní pojištění pokryje všechny náklady. V tomto případě vás můžeme ubezpečit o tom, že když vyrazíte do země, kde je předepsaná karanténa v rámci vstupu na dané území, cestovní pojištění se na tuto dobu rozhodně nebude vztahovat. Takovou situaci nepokryjete v podstatě u žádné z českých pojišťoven, a to ani prostřednictvím připojištění za příplatek.

Jak pojišťovna přistupuje k „cestovatelskému semaforu“?

V první řadě se zaměřte na to, zda vámi vybrané cestovní pojištění bude pokrývat náklady spojené s tím, když budete muset zrušit plánovanou dovolenou kvůli onemocnění covid-19. Následně se nabízí situace, kdy k takovému zjištění dojde v konkrétní destinaci a vy budete muset nastoupit do karantény.

Čtěte také: Sedm dobrých tipů pro výběr kvalitního cestovního pojištění

Zajímejte se také o to, jakým způsobem pojišťovna přihlíží k pověstnému semaforu a jeho zabarvení. O jeho podobě do značné míry rozhoduje Ministerstvo zahraničních věcí. Barvy vypovídají o tom, zda jde o bezpečnou nebo rizikovou destinaci, a hlavně jaké nároky na vás budou kladeny při vstupu do země a při samotném návratu do České republiky. Narazit můžete na cestovní pojištění kryjící potřebné náklady nezávisle na zabarvení semaforu. Na druhou stranu jsou tu takové pojišťovny, které se semaforem striktně řídí a může to ovlivnit podobu vašeho cestovního pojištění před odjezdem.

Pozor na stornopoplatky a výluky

Cestovní pojištění a covid-19, to je z pohledu pojišťoven sáhodlouhé téma. Když takové spojení budete řešit s konkrétní pojišťovnou pohlídejte si storno poplatky. Ty, které souvisí právě s problémem zvaným covid-19.

  • Uzavření hranic konkrétní země
  • Nutnost nastoupit do karantény
  • Jiná opatření vzniklá kvůli covid-19

Dotazujte se na všechny přidružené stornopoplatky týkající se všech omezení spjatých s covid-19. Mohou to být například zrušené lety, ubytování nebo naopak výdaje za delší pobyt a s tím spojené stravování. Zapomínat byste neměli ani na cestovní náklady spojené se zpáteční cestou mimo dohodnutý termín. Typickým příkladem jsou letenky. Když uzavíráte cestovní pojištění, zvýšenou pozornost věnujte také výlukám, a to včetně rozšiřujícího připojištění. Právě ve výlukách je obvykle uvedena většina výjimek vztahujících se k onemocnění covid-19. Ne nadarmo se říká „kdo se ptá, více se dozví“ a u cestovního pojištění to v této době platí dvojnásob.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout