Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Milostivé léto uprostřed podzimu? Efektivní způsob, jak se zbavit exekucí!

Publikováno 11. 11. 2021 v kategorii Novinky, Vzdělávání

V České republice je velká spousta lidí, kteří bojují s exekucemi. Do nich se mnohdy dostali skrze relativně malé dluhy, k nimž se však při dlouhodobém nesplácení přičetly poměrně vysoké úrokové sazby a nejrůznější poplatky. Stát se proto rozhodl přijít s novelou zákona č. 286/2021 Sb., v níž se objevila část o milostivém létu. Pojem, o němž vám nyní povíme něco více.

Co je to milostivé léto?

Milostivé léto je biblickým výrazem, který označuje odpouštění dluhů. Označení „léto“ je v tomto případě naprosto zavádějící, protože milostivé léto v České republice probíhá právě teď, tedy od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Je to přesně tři měsíce poté, co nabyla účinnosti příslušná novela zákona. Milostivé léto lze definovat různými způsoby.

 • Omezená časová nabídka.
 • Výhodné podmínky pro vypořádání dluhů.
 • Rychlé ukončení exekuce bez dalších poplatků.

Tříměsíční období je vhodné především pro ty, kdo dluží státu nebo některým státním organizacím. Právě jich se týká milostivé léto. Typickým příkladem jsou dluhy za nájem, televizní a rozhlasové poplatky, dluhy za plyn, elektřinu v podání státní subjektů, ale i závazky vůči zdravotním pojišťovnám. Výjimkou nejsou ani dluhy spojené s hromadnou dopravou a nejrůznější poplatky obcím, městům či krajům.

Podmínky milostivého léta

Milostivé léto ovšem nemůže využít každý dlužník. Týká se to pouze těch, které dluhy u výše popisovaných subjektů dovedly až k exekuci. Navíc takové dluhy musí řešit soudní exekutoři. To znamená, že se nejedná o správní a daňové exekuce. Milostivé léto zároveň nemohou využít lidé v oddlužení. Podmínky jsou tedy jasně dané.

 • Užití pouze v době od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.
 • Jenom dluhy vůči státu a státním organizacím.
 • Exekuce řešené soudními exekutory.
 • Poplatek 750 Kč + DPH čili 907,50 Kč s DPH.

V rámci milostivého léta zaplatíte pouze dlužnou jistinu, všechny ostatní úroky a poplatky z prodlení vám budou odpuštěny. To mohou být úspory v řádu desítek až stovek tisíc korun. Kromě jistiny zaplatíte jediný poplatek ve výši 907,50 Kč s DPH. Ten tvoří náklady na ukončení exekuce. Nic více platit nemusíte.

Jak využít milostivého léta? Postup krok za krokem

Pokud disponujete nějakými dluhy vůči státu, nepropásněte termín milostivého léta. V první řadě byste měli kontaktovat svého exekutora. Neexistují žádné oficiální formuláře, proto stačí napsat žádost svépomocí. Podstatné je zmínit se o tom, že chcete využít milostivého léta, popřípadě rovnou požádejte o vyměření zbývající dlužné jistiny, kterou je zapotřebí uhradit. Takové sdělení se snažte doručit oficiální cestou, tedy skrze datovou schránku nebo formou doporučeného dopisu.

V okamžiku, kdy jste již uhradili jistinu a nyní splácíte jen poplatky z prodlení a úroky, stačí, když zaplatíte pouze náklady na ukončení exekuce ve výši 907,50 Kč s DPH. Zbývající část dluhu bude smazána. Jistinu včetně nákladů na ukončení exekuce uhraďte ihned poté, co dostanete vyrozumění, respektive odpověď od exekutora. Ten má následně povinnost zastavit exekuci a tím pádem rozhodne o osvobození od placení příslušenství. Délka vyřízení takového procesu se pohybuje mezi jedním až dvěma měsíci.

Novela zákona spojená s milostivým létem je formulována poměrně jednoduše a nemusí pokrývat všechny možné scénáře. Díky tomu si ji někteří exekutoři mohou vykládat všelijak. Pokud byste narazili na jakékoliv komplikace spojené s využitím milostivého léta, obraťte se na příslušnou organizaci – Charita ČR, Člověk v tísni nebo jiné poradní organizace.

 • Milostivé léto uprostřed podzimu? Efektivní způsob, jak se zbavit exekucí!
 • Autor článku:
 • Publikováno: 11. 11. 2021
 • Kategorie: Novinky, Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout