Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Není půjčka jako půjčka, jak vybrat ideální úvěr?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Pokud se již rozhodnete vzít si půjčku a zadlužit se, měli byste se nejprve dobře zorientovat v nabídce a možnostech. Každému klientovi totiž může vyhovovat něco jiného a v závislosti na výši půjčky, celkové době splatnosti, opakování půjčky, způsobu splácení a řadě dalších parametrů může být jeden typ úvěru výrazně vhodnější, než jiný. Tímto článkem vám pomůžeme se lépe zorientovat.

Kreditní karta, kontokorent, nebo úvěr?

Kreditní karta

Jedná se o úvěr poskytovaný na platební kartu. Překvapivě velké množství lidí netuší, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Je to přitom velmi jednoduché – u debetní karty používáte své peníze. U kreditní karty platíte penězmi banky. Kreditní karta má svůj vlastní účet na který banka nastaví sjednaný limit (v závislosti na bonitě klienta), může se jednat o 10 000 Kč, ale třeba i o stovky tisíc. Hlavní výhodou kreditní karty je bezúročné období. Pokud stihnete peníze poskytovateli vrátit v bezúročném období, neplatíte vůbec žádné úroky. Bezúročné období bývá obvykle 30 až 45 dní a je důležité si ho pamatovat a znát! Kreditní kartu můžete používat opakovaně, platíte přitom pouze úrok z půjčované částky. Jedná se tedy o produkt vhodný pro každodenní použití (lze s ním získat slevy a poplatky zpět), vyžaduje však vysokou platební kázeň a také dostatečnou bonitu, jinak obvykle kreditní kartu nelze získat. Kreditní karty poskytují téměř všechny banky, ale i některé další soukromé společnosti.

Kreditní karta se hodí pro každodenní použití. Nikdy ale nevybírejte peníze z kreditní karty v bankomatu, poplatky za výběr jsou přemrštěné!

Kontokorent

Kontokorent je doménou výhradně bankovních institucí, jedná se o úvěr poskytovaný v rámci běžného bankovního účtu. Banka poskytne (ne vždy a ne každému) určit úvěrový limit, obvykle ve výši 1-3 měsíčních výplat. V praxi to pak funguje tak, že je možné „jít se zůstatkem do mínusu“. Podobně jako u kreditní karty (viz výše) se platí úrok pouze z půjčené částky a pouze po dobu, kdy peníze dlužíte. Kontokorent může být vhodným řešením když dojdou peníze před výplatou, nebo se vyskytne nečekaný finanční výdaj. U kontokorentů není obvykle stanovena pevná splátka, klient je však povinen v určité době úvěr celý splatit.

Kontokorent si sjednejte jen pokud ho skutečně potřebujete, za schválení a vedení účtu se obvykle platí poplatky. Banka bude vždy chtít doložit finanční příjem.

Úvěr / půjčka

Úvěr i půjčka jsou v podstatě totéž, ačkoliv podle zákona je správný pojem Spotřebitelský úvěr. Ať tak, nebo tak, nejčastěji se setkáte se slovem půjčka, které je jasně srozumitelné. Půjčka může být bankovní, ale i nebankovní. Rozhodně už dnes neplatí, že nebankovní půjčka je vždy méně výhodná, než ta od banky. Jestliže mluvíme o půjčce, může být účelová (peníze lze použít pouze na konkrétní věc), anebo neúčelová (peníze lze použít na cokoliv). Pokud potřebujete půjčit větší částku, získáte v bance výhodnější podmínky a jistotu. Pokud ovšem potřebujete pouze pár tisíc před výplatou, je nabídka na trhu bohatá v nebankovním sektoru. Vyplatí se ale dobře počítat a porovnávat nabídky, neboť právě mezi krátkodobými půjčkami se nejčastěji setkáte s vysokým úrokem i sankcemi.

S dostatečnou bonitou dává bankovní půjčka větší smysl. Nebankovní půjčky jsou ovšem pružnější, rychlejší ve vyplácení a dokážou nabídnout i malé částky.

Zorientovali jste se, nebo stále nemáte jasno? Použijte diskusi pod článkem…

  • Není půjčka jako půjčka, jak vybrat ideální úvěr?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout