Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Neomezená data v mobilu. Aktuální přehled trhu po datové revoluci u O2, T-Mobile a Vodafone

Publikováno 16. 9. 2019 v kategorii Novinky, Tipy na úspory

Spolu s blížícím se nástupem podzimu představili všichni tři hlavní mobilní operátoři své upravené tarify, které mají jedno společné – konečně se zaměřují především na mobilní data. Že by operátoři konečně vyslyšeli četné nářky zákazníků? Jedním dechem je ale nutné dodat, že skutečná datová revoluce, jako v některých jiných zemích se u nás zatím stále nekoná, nicméně všechny nové tarify konečně nabízejí víceméně neomezená data, třebaže je za ně často nutné zaplatit docela hodně. Pojďme se podívat na podrobné představení aktuální nabídky. Přímé srování přitom ale není snadné, každý operátor na to šel trochu jinak a konečný výběr tedy bude záviset především na vašich preferencích a způsobu použití a konzumace dat.

Neomezená data v mobilu

Jak jsme řekli, každý operátor na to jde trochu jinak. Z přehledu jsme vyjmuli tarify, které jsou zatížené FUP (Fair Use Policy), tedy ty, které jsou omezovány. Popisujeme tak pouze nové neomezené datové tarify, které si můžete pořídit, používat a kdykoliv vypovědět. Zaměřujeme se rovněž primárně na tarify bez dalších závazků a služeb (televize, pevný internet na doma, či více SIM karet pro rodinné použití). To ale není tak snadné (kvůli Vodafone), o tom ale dále v článku.

T-Mobile

T-Mobile byl první, kdo s neomezenými daty u nás začal letos v létě experimentovat. Nové datové tarify od T-Mobile mají několik výhod, automaticky platí na dobu neurčitou. Prvních 50 GB dat je navíc možné stahovat maximální dostupnou rychlostí, to už je pořádná porce dat, která by měla stačit i na denní přehrávání videa. T-Mobile je také jediný z operátorů, který má v ceně zahrnuté rovněž MMS v ČR, ostatní si za ně nechávají platit zvlášť.

Neomezené tarify T-Mobile

Název tarifu Cena Max. rychlost FUP na data v EU Mezinárodní hovory v ceně MMS v ČR/EU
Můj svobodný tarif M a neomezeně HD 1 275 Kč prvních 50 GB neomezeně, poté max. 10 Mb/s 35 GB v ceně
Můj svobodný tarif L a neomezeně HD 1 475 Kč prvních 50 GB neomezeně, poté max. 10 Mb/s 35 GB v ceně
Můj svobodný tarif M a neomezeně Max 1 575 Kč plná rychlost bez omezení 40 GB + 500 MB mimo EU v ceně

Kdo má nejrychlejší data v Česku?

Podle srovnání serveru DSL.cz ze srpna 2019 má nejrychlejší mobilní LTE data T-Mobile a to 45,22 Mb/s. O2 a Vodafone jsou poměrně vyrovnané – 37,35 Mb/s respektive 37,09 Mb/s. Nejrychlejší 3G data uživatelé naměřili u Vodafone 8,14 Mb/s, T-Mobile 6,98 Mb/s a O2 6,68 Mb/s.

Rychlost mobilních data v České republice - srovnání hlavních operátorů
– zdroj: DSL.cz

Vodafone

Bez závazku to u Vodafone nejde, to považujeme za největší nevýhodu aktualizované nabídky. Pro nové zákazníky je nabídka Vodafone rovněž nejméně srozumitelná. Na rozdíl o T-Mobile a O2 není možné zakoupit si pouze jednu neomezenou datovou SIM, pro získání neomezeného datového tarifu musíte musíte mít SIM karty nejméně dvě. Vodafone tak evidentě cílí na rodiny, případně firmy (ty mohou mít až 10 SIM karet). Zároveň však ještě musíte být klienty UPC, nebo si pořídit pevný internet na doma. Minimální doba závazku 24 měsíců tarify dále znevýhodňuje, třebaže od ledna 2020 již nebude mít právní platnost. Sečteno a podtrženo, nejlevněji vás to vyjde na 2290 Kč měsíčně a to je příliš!

Tarify, pokud si pořídíte Vodafone pevný internet. Neomezené datové tarify Vodafone pro soukromé osoby a podnikatele
Počet SIM Cena Cena na 1 SIM (rozpočítaná) Max. rychlost FUP na data v EU (pro každou SIM) Mezinárodní hovory v ceně MMS v ČR/EU
1 4,54 Kč
2 2 395 Kč 1 198 Kč 10 Mb/s 45 GB 4,45 Kč
Tarify, pokud máte smlouvu s UPC. Neomezené datové tarify Vodafone pro soukromé osoby a podnikatele
Počet SIM Cena Cena na 1 SIM (rozpočítaná) Max. rychlost FUP na data v EU (pro každou SIM) Mezinárodní hovory v ceně MMS v ČR/EU
1 4,54 Kč
2 1 996 Kč 998 Kč 10 Mb/s 45 GB 4,45 Kč

O2

O2 si s prezentací svých nových tarifů počkalo, co nabídne konkurence a s odstupem se dát říct, že jejich nabídka dává smysl i s ohledem na budoucnost. Narozdíl od T-Mobile a Vodafone totiž O2 neomezuje data, pouze stupňuje nabízenou rychlost. Maximální rychlostí tedy můžete stahovat neomezené množství dat, připlácíte si pouze za vyšší rychlost. Nabídka O2 je tedy jakousi analogií platnou ve světě poskytovatelů pevného internetu na doma. Podle prvních testů to vypadá, že nabízená rychlost je v praxi vždy o chlup vyšší. A jak nabídka nových tarifů pojmenovaných NEO vypadá?

Neomezené tarify O2

Název tarifu Cena měsíčně Max. rychlost FUP na data v EU Mezinárodní hovory v ceně MMS v ČR/EU
Neo bronzový 1249 Kč 5 Mb/s 35 GB 5,60/6,50 Kč
Neo stříbrný 1449 Kč 20 Mb/s 35 GB 5,60/6,50 Kč
Neo zlatý 1749 Kč 300 Mb/s 35 GB 5,60/6,50 Kč
Neo platinový 2649 Kč 300 Mb/s+ 50 GB + navíc 1 GB mimo EU v 85 zemích 600 minut 5,60/6,50 Kč

Pokud cestujete po světě, může vás zaujmout nejvyšší tarify pojmenovaný Neo platinový. Ten totiž nabízí 1GB dat v zemích tzv. zóny TOP svět. Jedná se o 85 zemí mimo EU, nemusíte tak na letišti řešit koupi nové SIM od lokálního operátora. Tarif Neo platinový navíc nijak neomezuje rychlost, máte tedy k dispozici skutečně neomezená data s neomezenou rychlost. Rovněž se ale také jedná o nejdražší nabídku. Za MMS si O2 i nadále nechává platit a to docela dost. Ušetřit můžete u závazku na 24 měsíců, konkrétně 150 Kč z měsíčního účtu.

Seznam zemí, kde platí 1 GB dat v tarifu Neo Platinový

Afghánistán, Albánie, Alžírsko, Argentina, Arménie, Austrálie, Bahamy, Bahrajn, Bangladéš, Bělorusko, Bolívie, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Čína, Dominikánská republika, Egypt, Ekvádor, Faerské ostrovy, Fidži, Filipíny, Gabon, Ghana, Grónsko, Gruzie, Guatemala, Guernsey, Hongkong, Chile, Indie, Indonésie, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jersey, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Kapverdy, Katar, Kazachstán, Keňa, Kolumbie, Kostarika, Kuvajt, Macao, Madagaskar, Makedonie, Malajsie, Man, Maroko, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Nigérie, Nikaragua, Nový Zéland, Omán, Pákistán, Panama, Peru, Rusko, Salvador, Saúdská Arábie, Severní Kypr, Seychely, Singapur, Spojené arabské emiráty, Spojené státy americké, Srbsko, Srí Lanka, Švýcarsko, Tanzanie, Tádžikistán, Thajsko, Tchaj-wan, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vanuatu, Venezuela, Vietnam

Jak si vybrat, anebo kdo je vítězem?

Domníváme se, že nejméně atraktivní je nabídka Vodafone. Vychází vždy dost draho a je komplikovaná. T-Mobile i O2 mají rozhodně lepší nabídku. Pokud cestujete po světě, zajímavým tarifem je nejdražší Neo platinový. Pro nás je vítězem tarif Neo stříbrný za 1449 Kč, ten nabízí max. rychlost 20 Mb/s bez omezení dat (tato rychlost pohodlně dostačuje na streamování vysoké kvality) a navíc 35 GB dat v EU. Za MMS se u O2 platí, ale v době neomezených dat už tato služba beztak nemá valný smysl. T-Mobile zaujme neomezenou rychlostí na aktuálně nejrychlejší LTE síti v ČR, porce 50 GB už je vcelku dostatečná pro denní používání a sledování videa, následné zpomalení na 10 Mb/s je rovněž ještě akceptovatelné.
Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout