Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Novela úvěrového zákona výrazně omezila sankce u půjček pro živnostníky

Publikováno 9. 12. 2021 v kategorii Novinky, Půjčky

Spotřebitelské půjčky a úvěry obecně jsou spojeny s nejrůznějšími poplatky. Velkou pozornost pochopitelně budí sankce, které jsou obvykle spjaty s neuhrazením dlužné částky, opožděním se splátkou a podobně. Toto od roku 2016 přestalo trápit především běžné spotřebitele, protože novela zákona o spotřebitelském úvěru byla tehdy aktualizována a tyto situace byly vhodně ošetřeny. Nyní už si mohou oddechnout také podnikatelé a živnostníci, respektive osoby samostatně výdělečně činné. Na ty se totiž v novele zákona z roku 2016 tak trochu pozapomnělo. Vyřešila to však jiná loňská novela.

Změna sankcí o půjček pro živnostníky

Proč tato změna přišla až zpětně?

O zastropování sankčních poplatků spojených se spotřebitelskými úvěry pro živnostníky se hovoří už spoustu dlouhých let. A není se čemu divit. Mnozí poskytovatelé smluvní úroky šroubovali do závratných výšin. Klidně i sta procent. Jejich hlavní výdělek pak byl povětšinou založen na tom, že těžili z neschopnosti živnostníků splácet své úvěrové závazky.

Stejně, jako u běžných spotřebitelů, také u OSVČ došlo k zastropování výše sankcí za opožděné splátky u podnikatelských půjček.

Co všechno přinesla novela zákona?

Záchranná brzda v případě spotřebitelských úvěrů pro podnikatele má hned několik podob. První nové omezení se týká pokut z prodlení. Pokud se živnostník dostane do prodlení se splatností delší jak devadesát dní, nesmí sankce přesáhnout limit 0,1 % z dlužné částky. Tak vypadají nové výše smluvních pokut. Úrok z prodlení u osob samostatně výdělečně činných po uplynutí devadesáti dní má jasně definovanou podobu. Úrok nesmí přesáhnout zákonnou výši na úrovni repo sazby navýšené o osm procentních bodů. Díky tomu nebude docházet ke scénářům, které byly známé z dřívějších let.

Zároveň platí, že hodnota pokut nesmí překročit polovinu z celkové výše dlužné jistiny. Tohle všechno přináší zákon č. 186/2020 Sb. o spotřebitelském úvěru v článku jedna a v článku dva. Novela prostřednictvím těchto článků přinesla nejenom změnu zákona o spotřebitelském úvěru, ale také přechodná ustanovení.

Zákon uspokojující obě strany

Tyto zákonné povinnosti jsou pochopitelně přínosem pro podnikatele a živnostníky. Na druhou stranu jsou sankce zastropovány v takové výši, že o své patřičné zisky nepřijdou ani poskytovatelé úvěrů pro podnikatele. Z obecného hlediska je zřejmé, že tuto novelu nejvíce pocítí především nebankovní společnosti. Je to s podivem, ale až koronavirová krize zapříčinila řešení tohoto dlouhodobého problému, který byl odkládán po dlouhá léta. Omezení maximální výše smluvních úroků je tak zcela na místě.

  • Novela úvěrového zákona výrazně omezila sankce u půjček pro živnostníky
  • Autor článku:
  • Publikováno: 9. 12. 2021
  • Kategorie: Novinky, Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout