Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Odřený lak, promáčklá SPZ. Parkování u obchodních domů je strašákem mnoha řidičů

Publikováno 25. 10. 2019 v kategorii Pojištění, Vzdělávání

Parkování je jednou z nejzákladnějších dovedností, kterou se učíme hned během prvních hodin autoškoly. Právě proto je zarážející, že právě na veřejných parkovištích dochází k největšímu počtu dopravních nehod vůbec. Ačkoli nebývají následky nijak extrémně závažné (o život většinou nejde), poškrábané dveře nebo proražené světlomety opravdu nejsou nic příjemného. Zákon schválnosti bohužel říká, že když vám někdo omylem poškodí vozidlo na parkovišti, vy u toho samozřejmě v danou chvíli nejste. Nepozorný řidič proto využije příležitosti a z místa činu rychle ujede. Jak potom získat finanční satisfakci? Odškodnění se vám upřímně dostane jen málokdy.

Pomůže mi havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se určitě vyplatí, protože když dojde k závažné dopravní nehodě na veřejné komunikaci, zpravidla se škody pohybují v řádech desítek tisíc korun. V případě kolize na veřejném parkovišti je to ale jiné. Odejít nakoupit a při návratu k vozidlu zjistit, že vám někdo nepozorný odřel lak na karoserii auta, je sice velice nepříjemné, nicméně škody zpravidla dosahují nižších částek, a navíc obvykle bývají menší než částka spoluúčasti, kterou pojišťovna automaticky odečítá. Pokud bychom se problematikou zaobírali skutečně dopodrobna, dá se říci, že na odškodnění byste v podstatě ani neměli nárok. Takže na havarijní pojištění se v tomto směru spoléhat nemůžete.

Nejsou kamerové záznamy, není žádný prostor pro policii

Pokud zjistíte, že vám na parkovišti během nepřítomnosti někdo odřel automobil, můžete samozřejmě zavolat policii. Otázkou ovšem zůstává, jestli tento úkon zvládne vůbec něco vyřešit. Většina veřejných parkovišť totiž do dnešního dne není vybavena kamerovým systémem a kde není důkazní materiál, nemůže být ani soudce. Pak už maximálně zbývá spolehnout se na některé kolemjdoucí, kteří si nehody všimli. Jenže kdo by chtěl zbytečně čekat třeba i hodinu na policii, když se jej škoda vlastně vůbec netýká? Zjistěte si proto, na jakém parkovišti se nacházíte (hlídaném kamerami nebo nikoli) a podle toho se nakonec rozhodněte.

Nejlepší ochranou je prevence

Možná se to zdá být na první pohled příliš tvrdé, ale věřte, že taková je bohužel realita. Své poškozené vozidlo na parkovišti si s největší pravděpodobností budete muset nechat opravit na vlastní náklady. Ochrání vás jedině určitá preventivní opatření, která mohou vzniku škodné události částečně zabránit. Když se pohybujete v prostorách parkoviště a máte přednost v jízdě před ostatními, rozhodně na to dokonale nespoléhejte. Najde se totiž velké procento řidičů, kterým dopravní předpisy pranic neříkají. Vyplatí se tedy být neustále ve střehu a sledovat dění kolem sebe. Dále byste své vozidlo neměli nechávat příliš „na ráně“. Raději jej zaparkujte na vzdálenější volné místo, než abyste zamířili tam, kde je největší dopravní špička. Snad ani nemusíme zdůrazňovat, že zaparkovat je potřeba správně a tak, abyste nepřekáželi ostatním řidičům. Pokud si při jízdě po parkovišti všimnete bezpečnostní kamery, neváhejte a zaparkujte v její blízkosti. Z praktických důvodů zmíněných výše to možná o hodinu později oceníte.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout