Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Proč RPSN u krátkodobých půjček nedává smysl

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

RPSN (roční procentuální sazba nákladů) je parametr, který žadatelům o půjčku umožňuje vyhodnotit celkovou výhodnost (nebo nevýhodnost) poskytovaného úvěru. Pro posuzování krátkodobých půjček ale není úplně vhodný, respektive obvykle dosazuje řádu tisíců procent, což na pohled vypadá děsivě. Jak to ale je doopravdy?

RPSN 5000 % a víc? Nikdy!

Poskytovatelé půjček musí RPSN uvádět ze zákona, tedy s dvěma výjimkami. RPSN není nutné uvádět u půjček, které jsou nižší než 5000 Kč nebo naopak vyšší než 1 880 000 Kč. Posuzovat krátkodobou půjčku (v řádu dnů a týdnů) vzorcem pro výpočet roční úrokové sazby však není vhodné. Sazba v takovém případě vychází v řádu tisíců procent, ačkoliv se může reálně jednat pouze o desítky nebo stovky korun.

Jeden příklad ze všechny…

Představte si, že půjčíte svému kamarádovi 1000 Kč a on vám za týden tuto sumu vrátí a z vděku přidá ještě 70 Kč navrch (deset korun za každý den půjčky). Úrok je pouze 7 % – nic závratného – avšak RPSN dosahuje astronomického čísla 3305 %!

Sledujte také ostatní parametry

Při posuzování výhodnosti půjčky tak sledujte kromě úrokové sazby také další parametry. Jak rychle budu mít peníze na účtu? Je půjčka bez ručitele? Jak hodnotí tuto společnost skuteční zákazníci?

Jde to i s RPSN 0 %

Řada společností nabízí první půjčku zcela zdarma, tedy bez úroků a poplatků. Uvažujete-li tedy o půjčce, je vhodné takovou nabídku využít. RPSN v takovém případě opravdu řešit nemusíte. 🙂

  • Proč RPSN u krátkodobých půjček nedává smysl
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout