Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Prokazování úvěruschopnosti je podmínkou. Co po vás poskytovatelé půjček mohou chtít?

Publikováno 10. 1. 2022 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Půjčování peněz od bank a nebankovních společností je v současnosti na denním pořádku. Lidé o finanční výpomoc žádají z nejrůznějších důvodů. Ať už je to jakkoliv, vhodné je půjčovat si především na životní nutnosti. Respektive na věci, které bude člověk delší dobu spotřebovávat nežli splácet. Půjčka na vánoční dárky nebo dovolenou není zrovna ideální volbou a může natropit řadu problémů. Na jednu stranu lze tvrdit, že o potřebě půjčit si peníze na cokoliv rozhoduje každý sám podle svého svědomí a vědomí. Opačným hlediskem je však povinnost poskytovatelů půjčovat pouze těm, kdo jsou schopni úvěr splácet. Ne každý člověk totiž dokáže tuto situaci vyhodnotit.

Úvěruschopnost není formou dobrovolnosti

Banky a nebankovní společnosti jsou dlouhodobě zavázány tím, že by měly peníze půjčovat pouze těm, kdo jsou schopni splácet své úvěrové závazky. Nutno podotknout, že do roku 2016 tomu tak úplně nebylo. A to především v segmentu nebankovních poskytovatelů. Na půjčku pak dosáhli lidé, kteří ji třeba nemohli splácet a tím pádem se dostali do dluhové pasti.

 • Pokuta v řádu několik milionů korun.
 • Kvůli nedodržení podmínek pak dlužník splácí poskytovateli jen vypůjčenou jistinu, nikoliv úroky.

To znamená, že poskytovatelé úvěrů si dnes už nevezmou „na triko“ fakt, že by nějakým způsobem podcenili úvěruschopnost žadatele o půjčku. Máte-li zájem o půjčku, musíte se připravit na lustrování své osoby.

Dokládání schopnosti splácet půjčku

Když se rozhodnete využít banky či nebankovní společnosti, připravte se na úřední mašinérii, které se i vlivem zpřísněných podmínek po novele zákona o spotřebitelském úvěru jednoduše nevyhnete. Čekají vás potvrzení, razítka, formuláře a mnohé další. Hodně záleží na tom, o jak velký úvěr budete žádat. Pokud se bude jednat o menší peněžní sumu s kratší dobou splatnosti, administrativy pochopitelně ubyde. Ověření úvěruschopnosti by vás ovšem podle zákona nemělo minout.

 • Potvrzení o pravidelném příjmu od zaměstnavatele.
 • Výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce.
 • Předložení osobních dokladů.

Jednou z účinných zbraní poskytovatelů půjček v případě ověřování úvěruschopnosti jsou registry dlužníků. Z nich lze vyčíst hodně. Například to, jaké měl nebo má žadatel půjčky, jaká je jeho splátková morálka a podobně.Pokud potřebujete půjčit více peněz v řádu stovek tisíc korun, připravte se na to, že budete podrobeni náročnějšímu lustrování vaší úvěruschopnosti. Vyžadovány mohou být i jiné dokumenty a informace. Tomu se ale nelze divit. Poskytovatel jen plní svou zákonnou povinnost.

 • Počet vyživovaných dětí.
 • Dosažené vzdělání.
 • Forma pracovního úvazku.
 • Věk žadatele a podobně.

V některých případech je půjčka vyšší částky schválena pouze za předpokladu, že žadatel bude mít ručitele nebo bude zastavena nemovitost odpovídající hodnoty. Prokazování schopnosti splácet půjčky k tomuto procesu zkrátka patří a vy byste se vším měli počítat. Ve výsledku buďte rádi, že banky a nebankovní společnosti nepůjčují těm, kdo úvěr nemohou splácet.

 • Prokazování úvěruschopnosti je podmínkou. Co po vás poskytovatelé půjček mohou chtít?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 10. 1. 2022
 • Kategorie: Půjčky, Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout