Půjčka na bydlení od státu? Jde to a navíc výrazně levněji než v bance!

Publikováno 3. 3. 2022 v kategorii Hypotéky, Půjčky

Když se v dnešní době rozhodnete pro vlastní bydlení, aktuální situace na trhu vás jistě moc nepotěší. Nemovitosti jsou dražší než před několika lety, a hlavně úvěry v bankách významně zdražily. Přesto existuje způsob, jak si splnit sen o domě či bytě, aniž byste se zadlužovali nevýhodně. Zkuste se obrátit na stát a využít státní půjčku na bydlení.

Úvěr na bydlení od státu můžete využít nejenom na nákup rodinného domu nebo bytové jednotky. Peníze lze získat na koupi družstevního podílu, výstavbu nemovitosti nebo modernizaci obydlí.

Kdo má nárok na půjčku od státu?

Abyste získali půjčku na bydlení od státu, musíte pochopitelně splnit řadu podmínek. Všechno začíná podáním žádosti. Využít lze elektronickou cestu skrze datovou schránku nebo navštívíte pracoviště SFPI. Ta se nachází v Praze a v Olomouci. A kdo vůbec může žádat o půjčku na bydlení od státu?

 • Zájemci žijící v manželském svazku, popřípadě v registrovaném partnerství
 • Alespoň jedné z těchto osob ještě nesmí být 40 let

O úvěr může žádat i samostatná osoba, které ještě nebylo 40 let a má v trvalé péči dítě do věku 15 let. K podmínkám týkajícím se žádosti se pochopitelně přičítají i ostatní faktory. Například nesmíte vlastnit nemovitosti, popřípadě být spoluvlastníkem obydlí, a to ani nájemcem družstevního bytu. Využití státní půjčky pro vás musí být premiérou. Naopak nevadí, pokud vlastníte rekreační objekt bez čísla popisného.

Kolik peněz lze od státu získat?

Finanční prostředky od státu určené pro vlastní bydlení nabývají odlišných výší podle toho, k čemu je použijete.

 • Modernizace obydlí – Rozsah 50 000 Kč až 750 000 Kč se splatností na 10 let
 • Pořízení rodinného domu nebo výstavba max. 3 500 000 Kč se splatností na 30 let
 • Nákup bytu či družstevního podílu max. 3 000 000 Kč

V případě nákupu nemovitosti nebo výstavby je třeba počítat s tím, že vám bude poskytnuta částka v maximální výši 90 % hodnoty nemovitosti. Nevyhnete se ani případnému ručení, popřípadě zástavě nemovitosti. Do částky 750 000 Kč bude stačit ručitelské prohlášení. U vyšších úvěrů je vyžadováno ručení nemovitostí. U takových objektů nesmí chybět ani živelné pojištění psané právě ve prospěch fondu.

Podmínky získání a výše úrokové sazby

Abyste dosáhli na státní půjčku na bydlení, musíte kromě výše uvedeného splnit ještě jednu podmínku. A tou je dostatečná bonita, respektive schopnost splácet své závazky. Tuto skutečnost dokládají oba žadatelé manželského páru, ať už potvrzením o výši příjmu od zaměstnavatele či daňovým přiznáním v roli osoby samostatně výdělečně činné. Už při samotné žádosti musíte předložit také informace o pořizované nemovitosti nebo stavební projekt na plánovanou výstavbu.

V případě využití státní půjčky na bydlení se hodí vědět ještě několik podstatných informací. Je to například dotace od státu ve výši 30 000 kč za narozené nebo osvojené dítě v okamžiku, kdy čerpáte peníze na pořízení nemovitosti. Vhod vám přijdou i možnosti odkladu splátek.

 • Odložení splácení jistiny až o šest měsíců
 • Při narození dítěte odložení o dva roky
 • O dva roky lze odložit splátky i při ztrátě zaměstnání, nemoci či úmrtí člena rodiny
 • Splátky lze přerušovat opakovaně, maximální doba však nesmí překročit dva roky

Pokud chcete bydlet ve vlastním, využijte pomocnou ruku státu a požádejte o půjčku z fondu bydlení. S žádostí ovšem moc dlouho neotálejte, protože hodnota fondu se s každou žádostí snižuje.

 • Půjčka na bydlení od státu? Jde to a navíc výrazně levněji než v bance!
 • Autor článku:
 • Publikováno: 3. 3. 2022
 • Kategorie: Hypotéky, Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout