Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Půjčka v bance? Představíme vám 3 nejčastější triky, kterými z vás banka dostane víc peněz

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

O nebankovních půjčkách toho bylo napsáno již mnoho – často s negativním podtextem. My zastáváme názor, že každá půjčka je potenciálním problémem. V rukou zodpovědného klienta však může být také prostředkem, který řeší řadu životních situací. Dostatek informací a chladná hlava jsou důležitými nástroji, jak si půjčit a nenaletět přitom podvodníkům. Dnes vám ukážeme na co si dát pozor, pokud chcete půjčku od banky, ani ty totiž nejsou svaté.

Úrok a RPSN není totéž!

Na toto velký pozor, naprostá většina lidí totiž vůbec netuší, že RPSN a úrok není to samé! Ačkoliv termín RPSN každý z nás již nejspíš někdy zaslechl, termín „úrok“ je přecijen známější. V televizní reklamě na bankovní půjčku se malým písmem setkáte s obojím. Avšak právě úrok banky (a nejen ony) vyzdvihují a předhánějí se v co nejnižší sazbě. Jenže RPSN je ten hlavní údaj, který máte sledovat, pokud chcete nabídky porovnávat. RPSN totiž zahrnuje všechny náklady s půjčkou spojené a lze díky tomu vypočítat, kolik klient za půjčku opravdu zaplatí. Úrok je pouze jedna z těchto položek (očištěná o poplatky, platbu za poskytnutí apod.) a jedná se tedy logicky o nižší číslo. Nízký úrok je poměrně snadné vykompenzovat výrazně vyšším RPSN. Do televizní reklamy si však samozřejmě dáte raději úrok, že?

Ukázka reklamního letáku ČSOB

Podobných nabídek je na trhu samozřejmě spousta, ukázka reklamní nabídky na půjčku od ČSOB je vybrána náhodně, jako ilustrativní příklad. Plakát láká na půjčku od poloviny bez úroků. Velké „0 %“ je jedním z hlavních grafických prvků. Jak jsme ale psali výše, za nízkým úrokem je poměrně snadné skrýt vyšší RPSN. Konkrétně v tomto případě přes 13 % p.a.

Pozor na zrádná spojení „až“ a „od“

  • „Promineme vám 15 splátek“ (Česká spořitelna)
  • „Vracíme 25 % úroků zpět“ (Home Credit)
  • „Měsíční splátka již od 599 Kč“

Reklamní nabídka České spořitelny

Podobných inzerátů a lákavých spojení lze nejen na webu vidět rovněž mnoho. Abychom ale byli fér, uvedené bonusy lze opravdu získat. Jenže, nejsou automatické. V podstatě ve všech prezentovaných příkladech je nutné splnit celou řadu dalších podmínek, aby vznikl nárok na odpuštění splátky, nižší úrok apod. Je to pochopitelné, ovšem banky tyto podmínky záměrně nekomunikují, klient si je musí sám dohledat a ptát se.

Odpuštěná splátka? Ano, ale pouze u delší splatnosti

Odpustí vám banka nějakou pravidelnou splátku? Možná, ovšem například na maximální počet odpuštěných splátek (který propaguje v reklamě), je nutné půjčit si opravdu vysokou částku v kombinaci s opravdu velmi dlouhou dobou splatnosti (8 let a víc). Získaný bonus pak ovšem klient vždy zaplatí (a bohatě přeplatí) ve svých měsíčních splátkách.

Příklad odpuštěných splátek u České spořitelny
Půjčka Doba splatnosti Odpuštěných splátek
20 000 Kč 8 let 12 splátek
20 000 Kč 2 roky 1 splátka
300 000 Kč 2 roky 2 splátky
300 000 Kč 9 let 15 splátek

Pojištění si zaplatíte – a pak čekáte…

Různá pojištění a připojištění jsou doménou zejména bank. Nechceme tvrdit, že nemají smysl nikdy, výjimky jistě existují. Nikdy ale nefungují tak, jak se může na první pohled zdát. Tak například populární odložení měsíční splátky, nebo pojištění schopnosti splácet rozhodně nefungují tak, jak by si většina lidí myslela. Vše musí být součástí smlouvy a vše si předem zaplatíte. Pro odpuštění splátky je nejprve nutné nějakou dobu řádně splácet (pokud budete chtít odložit druhou splátku, máte smůlu!). Pojištění schopnosti splácet má zase ochrannou lhůtu (třeba 2 měsíce), kdy nic nedostanete. Vždy se tedy nejprve ptejte na podmínky plnění a na cenu takové služby.

Řešení? Přemýšlet a počítat…

Jak vidíte, ani banky nejsou v poskytování peněz svaté. Rovněž prezentují to, co se jim hodí a zamlčují to, co není atraktivní. Tak zkrátka funguje každá reklama a je jedno, jestli se jedná o bankovní, nebo nebankovní půjčku. Proto doporučujeme srovnávat nabídky, číst poznámky pod čarou, hledat zkušenosti klientů a půjčovat si peníze po zralé úvaze.

  • Půjčka v bance? Představíme vám 3 nejčastější triky, kterými z vás banka dostane víc peněz
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 6. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout