Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vzor ke stažení: Plná moc k přepisu vozidla 2020

Publikováno 26. 7. 2019 v kategorii Povinné ručení

Kupujete, nebo prodáváte ojetý vůz? Pak se vám pravděpodobně bude hodit formulář pro převod vozidla a vzor plné moci pro zastoupení. Oba tyto dokumenty si můžete zdarma stáhnout za našeho webu, vyplnit, vytisknout a bez obav použít, přiložené vzory totiž plně odpovídají aktuálním předpisům z roku 2019.

Přepis vozidla 2020

Podle zákona platného od 1. ledna 2016 platí, že již není nutné vozidlo odhlašovat, ale přechází rovnou na nového majitele. Tím se pochopitelně celý proces oproti původními stavu výrazně zjednodušil. Nezbytnou podmínkou však zůstává, že je nutné dodržet lhůtu přepisu na nového majitele, která je 10 dní. V aktuálním znění je navíc možné provést přepis bez osobní účasti jedné ze stran (případně lze zmocit k tomuto úkonu třetí stranu), postačí k tomu plná moc (tu je možné potvrdit na všech pobočkách České pošty s přepážkou Czechpoint a to za poplatek 30 Kč). Přepis vozidla se vždy koná na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště prodávajícího. Prodávající je rovněž tím, kdo za přepis odpovídá.

Auto není možné provozovat v režimu „polopřevodu“

S tím, jak se změnila legislativa již není možné provozovat vozidlo v režimu „polopřevodu“. Tím je myšlena situace, kdy původní majitel prodávané vozidlo odhlásil na svém úřadě a veškeré doklady následně odeslal poštou novému majiteli, který si následně vůz přihlásil na svém úřadě. Oba kroky nyní musí proběhnout ve stejnou chvíli. Dobré je také vědět, že za přepis na nového majitele zodpovídá pod hrozící sankcí 50 000 Kč prodávající!

Plná moc pro přepis vozidla ke stažení

Legislativa neuvádí přesný vzor a formu, jakou má být plná moc udělena. Může klidně být napsána rukou na papír, musí však být uvedeno, že se jedná o plnou moc, kdo koho a hlavně k jakým úkonům zplnomocňuje. Plnou moc je možné také časově omezit. Narozdíl od dřívějška je nutné, aby tato plná moc byla úředně ověřena (viz výše, pouze doplňujeme odkaz na seznam Czechpoint míst).

Plná moc ke stažení ve formátu DOC Plná moc ke stažení ve formátu PDF

Dobré rady pro snadný a rychlý přepis vozidla

Jste-li prodávajícím vozidla, zajistěte si raději jeho převod na nového majitele sami. Nechcete si od něj vystavit úředně potvrzenou plnou moc (viz výše). Až půjdete na úřad, budete potřebovat tyto dokumenty:

  • vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel (ke stažení zde)
  • oboustranně podepsanou kupní smlouvu
  • velký a malý technický průkaz
  • ověřenou plnou moc
  • protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší 14 dnů)
  • doklad o sjednaném povinném ručení (v ideálním případě již nového majitele)

Kolik stojí přepis vozidla?

Poplatkům se bohužel v souvislosti s přepisem vozidla nevyhnete. Převod jako takový na úřadě vyjde na 800 Kč, k tomu si připočtěte ještě 400 Kč za evidenční kontrolu a 30 Kč za ověření podpisu na CzechPointu. Minimálně tedy mluvíme od 1230 Kč, které budete muset vy (nebo kupující) vydat ze své kapsy.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout