Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

4 dobré tipy při refinancování hypotéky

Publikováno 2. 11. 2019 v kategorii Hypotéky, Vzdělávání

Pokud máte pocit, že je váš současný hypoteční úvěr nevýhodný, měli byste začít zcela vážně uvažovat nad jeho případným refinancováním. Tímto vcelku jednoduchým způsobem se často dá ušetřit v řádech desetitisíců korun na poplatcích i úrocích, pokud se samozřejmě držíte několika důležitých zásad. Jakých? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Ne každé refinancování hypotéky se vyplatí

Určitě všichni dobře znáte televizní či billboardové reklamy společností, které do světa velmi přesvědčivě hlásají, že právě u nich se každý bez výjimky dočká výhodného refinancování úvěru. To se ale zdaleka nemusí zakládat na pravdě. V případě hypotečního úvěru se jedná o opravdu velkou sumu a proto byste se do žádného jednání s bankou neměli vrhat po hlavě a navíc bez odborné pomoci. Obraťte se raději na zkušeného finančního poradce nebo známého, který má v oblasti finančnictví jisté zkušenosti.

Odejít se vyplatí pouze v den výročí smlouvy

Opustit bankovní dům a odebrat se do područí jiného, který poskytne výhodnější podmínky pro vaši hypotéku, nelze učinit bez rozmyslu a absolutně kdykoliv. Pokud se k tomuto kroku neodhodláte v den výročí hypoteční smlouvy, budete muset čelit pokutám, jejichž výše se sice subjekt od subjektu liší, nicméně v drtivé většině případů dosahují nepřiměřených cifer.

Sledujte podmínky, které si ostatní banky kladou

Při refinancování hypotéky se musíte zaměřit i na to, jaké podmínky si na vás v případě spolupráce jiná bankovní společnost nachystala. Ty nejlepší podmínky většinou vyžadují založení běžného účtu a jeho aktivní využívání. Co si pod tím představit? Kupříkladu si na něj nechat posílat výplatu a z těchto peněz pak platby za hypotéku hradit. U některých bank se také neobejdete bez životního pojištění nebo pojištění úvěru. V takovém případě je pak refinancování krajně nevýhodné, protože ve výsledku přeplatíte buď úplně stejnou sumu a nebo dokonce ještě o poznání vyšší. Kromě výše zmíněných podmínek si také všímejte, jestli není refinancování hypotéky nepodléhá nějakým dalším poplatkům za poskytnutí úvěru. Pokud už máte zájem přejít ke konkurenci a ušetřit, každá další platba je pro vás samozřejmě nežádoucí.

Kdy je tedy nejlepší refinancovat hypotéku?

Jak už jsme zmínily, je dobré si vyhlédnout výročí smlouvy, kdy je hypoteční úvěr možno uhradit bez poplatků za předčasné splacení. Pokud byste tak učinili dříve než na konci období fixace, budete muset zaplatit pokutu. A to se vyplatí jen tehdy, když nová banka sankci přeplatí.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout