Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Úrokové sazby hypoték stále klesají, hypoteční trh se však nadále propadá

Publikováno 19. 9. 2019 v kategorii Hypotéky, Novinky

Úrokové sazby hypoték klesají už sedm měsíců po sobě. Od ledna, kdy byla průměrná úroková sazba 3,0 % poklesla během jara na 2,85 %, aby na konci letních prázdnin dosáhla až na 2,61 %. Přestože hypotéky průběžně zlevňují, na zájmu o ně se to neprojevuje. Hypoteční trh se co do objemu propadá stále víc. V meziročním srovnání se jedná o propad ve výši 25,5 miliardy Kč.

Úrokové sazby hypoték leden 2019 - srpen 2019
Průměrné úrokové sazby od ledna 2019 do srpna 2019 (zdroj: Hypoindex)

Data pochází z ukazatele Fincentrum Hypoindex. „Uvolnění měnové politiky v hlavních světových ekonomikách dopadá i na český finanční trh bez ohledu na setrvání ČNB na svých sazbách, a dává českým bankám dostatečné indicie, že měnová politika se v ČR zpřísňovat nebude. V rámci intenzivního konkurenčního boje se tak i v srpnu posunuly průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu na nižší úroveň už téměř o 0,4 p.b. od hodnot z počátku roku,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Nejvýraznější zlevnění hypotéky provedla Česká spořitelna

Banky se s tímto poklesem zájmu o hypotéky snaží bojovat a průběžně snižují úrokové sazby. Jen během prvního zářijového týdne došlo ke zlevnění hypotéky od České spořitelny, ale i Fio banky a Wüstenrot hypoteční banky. K největšímu zlevnění sáhla právě Česká spořitelna, konkrétně o 0,3 procentního bodu, navázala tak na zlevnění z předchozího měsíce, tehdy to bylo o 0,25 procentního bodu.

Pokles sazeb lze očekávat i do konce roku

Podle všech předpokladů lze očekávat, že úrokové sazby budou pozvolně klesat i ve zbytku letošního roku. Česká národní banka nemá prozatím důvod v nejbližší doba zvyšovat základní úrokové sazby. Pokud tedy zvažujete hypoteční úvěr, nejlepší dobou pro jeho sjednání bude pravděpodobně letošní zima.

  • Úrokové sazby hypoték stále klesají, hypoteční trh se však nadále propadá
  • Autor článku:
  • Publikováno: 19. 9. 2019
  • Kategorie: Hypotéky, Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout