Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Velký přehled. Kolik si české banky účtují za výběr hotovosti z bankomatů v zahraničí

Publikováno 25. 11. 2019 v kategorii Vzdělávání

Je to už takové zažité pravidlo, které říká, že v zahraničí z bankomatu nikdy nevybíráme. A pokud už ano, nesmíme se nechat překvapit vysokými poplatky. Ovšem s tím, jak se cestování stává stále oblíbenějším, staví tato zažitá klišé některé bankovní instituce na hlavu. V zásadě tedy platí úplně nové uspořádání tohoto trhu – buď zaplatíte nesmyslně vysoké částky – anebo naopak vůbec nic. A které banky „umí“ onu druhou možnost? Sepsali jsme pro vás jejich seznam a přidáváme i podmínky, které je nutné dodržet.

Air Bank

O výběru ze zahraničního bankomatu zdarma si můžete rozhodnout už při zakládání běžného účtu. Najdete v něm totiž položky s názvem Velký a Malý tarif. Za Velký tarif je však nutné měsíčně hradit 100 Kč. Ovšem na oplátku dostanete zdarma veškeré odchozí i příchozí úhrady v ČR, vedení účtu bez poplatků a samozřejmě i bezplatné výběry nejenom z vlastních bankomatů Air Bank, ale i z těch od jiných bank a to vč. těch zahraničních. Malý tarif vás naopak nestojí nic, ovšem za každý výběr v zahraničním bankomatu vám Air Bank naúčtuje 25 Kč.

ČSOB

Ani tady nečekejte benefity zdarma ke standardnímu bankovnímu účtu. Museli byste si pořídit ten prémiový s názvem Premium konto. Kromě výběrů z bankomatů zdarma po celém světě se můžete těšit například i na prestižní platební kartu VISA Infinite. A pokud tento účet nemáte, pak za každý výběr za hranicemi ČR zaplatíte pěkně zaokrouhlených 100 Kč.

Equa Bank

Patříte-li mezi běžné zákazníky Equa Bank, pak nejspíše disponujete platební kartou s označením Premium. Její vlastníky stojí každý výběr v zahraničí 9 Kč. Nejde o žádnou závratnou částku, takže jen kvůli občasné cestě do zahraničí se nejspíš o pořízení karty Premium Plus přemýšlet nevyplatí. Pokud byste se pro ni přece jen rozhodli, počítejte s měsíční úhradou 129 Kč. Získáte ovšem výběry ze všech bankomatů zdarma a množství dalších benefitů

Fio banka

Tak tady jsou podmínky asi nejzajímavější. Jde o nabídku poměrně specifickou, kterou využijí pouze ti, kteří jezdí do zahraničí jen občas a nejlépe na krátkou dobu. První výběr za zahraničního bankomatu v rámci jednoho měsíce je totiž zdarma. Ovšem každý další je už zpoplatněn 80 Kč. A bohužel si nelze výběry zdarma ani tzv. nastřádat např. na dovolenou. Ty nevyužité se totiž do dalších měsíců (nepřekvapivě) nepřevádějí.

Komerční banka

A jak je na tom tento velký hráč? Jestliže vlastníte základní účet Můj účet nebo jeho variantu Můj účet Plus, budete muset za každý výběr v zahraničí počítat s poplatkem 100 Kč. Ovšem Můj účet Gold a Top nabídky (s nimiž se ovšem pojí různě vysoký poplatek) tento benefit již ve svých službách zahrnut mají. Sami si tak musíte zvážit, zda se vám tato varianta vyplatí či ne.

mBank

Nechcete nic řešit a určitě se vám nevyplatí zakládat si účty kvůli výběrům ze zahraničních bankomatů? Pak se vám osobní účet u mBank určitě zalíbí. S každým z nich je totiž provázaná platební karta mKarta Svět, s níž máte výběr z bankomatu zdarma vždy nejenom v ČR, ale i v zahraničí. Hledáte háček? Ano, jeden tu je, ale není příliš velký. Vybíraná hotovost musí přesáhnout částku 1 500 Kč, což při naprosté většině výběrů nebývá problém. A co je ještě lepší, mKarta Svět mívá výhodnější kurzy než ty, které najdete u ČNB.

Moneta Money Bank

Kdo by neznal její reklamy s líným a věčně napruzeným kocourem? A co je ještě lepší, bez obav si Monetu Money Bank můžete zvolit jako svého partnera na zahraniční cesty. Stačí mít zřízený běžný účet Tom a Konto Genius Gold. V takovém případě získáte kartu s neomezeným počtem výběrů z bankomatu zdarma, a to včetně těch zahraničních.

Raiffeisenbank

Pokud jste si u této banky zakládali účet, pak pravděpodobně vlastníte základní variantu eKonto Smart. U něj bohužel výhodu výběrů v zahraničí zdarma nenajdete. Pro tu musíte zamířit k eKontu Komplet. K němu patří kreditní karty, dvě debetní karty a samozřejmě i v dnešní době nezbytná bezkontaktní nálepka. Kreditní kartu však nepoužívejte, zvolte ony debetní. Právě ty vám poskytnou výhodu free výběru hotovosti zdarma z bankomatů a to jak v ČR, tak za jejími hranicemi.

UniCredit Bank

Jde o další banku, která po vás nebude chtít kvůli obyčejným výběrům žádné extra úkony. Stačí si založit úplně obyčejné U konto, k němuž patří právě i zcela bezpoplatkové výběry z bankomatů po celém světě. Nemusíte se tedy ani poohlížet po terminálu své banky. Použijte bez obav ten nejbližší, opravdu nezaplatíte vůbec nic. A to se na cestách v zahraničí (třeba i těch neplánovaných) rozhodně počítá.

  • Velký přehled. Kolik si české banky účtují za výběr hotovosti z bankomatů v zahraničí
  • Autor článku:
  • Publikováno: 25. 11. 2019
  • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout