Výplata 2021: Jak se změní první lednová výplata a co vše ji zvýší?

Publikováno 3. 2. 2021 v kategorii Novinky

I pokud vám ze strany zaměstnavatele nedošlo k navýšení platu, první výplata za leden by přesto mělo být, díky několika změnám zákona, vyšší než dříve. Které novinky letos vešly v platnost? Přinášíme krátký přehled.

Konec superhrubé mzdy

Letos dochází ke změně výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Zatím co ještě loni se základ daně počítal ze superhrubé mzdy, nově však pouze z částky hrubé. Hrubá částka je nižší, neboť není dále navýšena o odvody na sociální a zdravotní pojištění. V praxi to znamená, že zaměstnanec na dani zaplatí méně a v peněžence mu zůstane více peněz. Základní daň zůstává na hranici 15 %, vysoké příjmy spadající do sféry solidární daně se daní 23 %.

Minimální a zaručená mzda

Minimální mzda pro rok 2021 se výšila o částku 600 Kč a nyní je 15 200 Kč měsíčně. Minimální hodinová sazba vzrostla na 90,50 Kč. Minimální mzda se váže pouze na nejhůře placené pozice, ale její navýšení má vliv i na další profese, neboť je na ní vázána také tzv. zaručená mzda a všech jejích 8 úrovní.

Základní daňová sleva

V roce 2021 také po dlouhé době dochází k navýšení základní daňové slevy na poplatníka, ta roce 2021 činí 27 840 korun ročně. Od příštího roku navíc stoupne na hranici 30 840 Kč ročně. Zaměstnancům přitom odečítá základní slevu na poplatníka zaměstnavatel, konkrétně se jedná o 2320 Kč měsíčně, o tuto částku dostanou letos vyšší čistou měsíční mzdu.

Nezabavitelné minimum

Lidem postiženým exekucí za leden stoupne také tzv. nezabavitelná částka, tedy částka která jim zůstane a není zabavitelná exekutorem. Částka nezabavitelného minima se počítá z čisté mzdy, která od ledna rovněž narostla. Lidem v exekuci pomůže navýšení normativních nákladů na bydlení.

Cestovní náhrady

Úsporou, kterou rovněž někteří zaměstnanci pocítí je zvýšení cestovních náhrad. Na služebních cestách v roce 2021 zaměstnanci dostanou více peněz za stravu. Od ledna tohoto roku totiž stouply nejnižší možné sazby stravného, konkrétně o 4 Kč v prvním časovém pásmů a o 7 Kč ve druhém, ve třetím pak o 11 Kč. Vyšší náhrada také platí pro zaměstnance, kteří jedou na služební cestu svým vozem.

  • Výplata 2021: Jak se změní první lednová výplata a co vše ji zvýší?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 3. 2. 2021
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout