Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Zelená karta změní od 1. července barvu, nově bude bílá. Co to znamená pro řidiče?

Publikováno 4. 6. 2020 v kategorii Novinky, Povinné ručení

Od 1. července 2020 dojde ke změně barvy tzv. zelené karty, tento doklad prokazující zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, bude nově černobílé. Od tohoto data nemusí pojišťovny po celé Evropě vydávat potvrzení na zeleném podkladu. Výhodou pro řidiče je fakt, že si ji budou moci pohodlně vytisknout doma na obyčejný papír. Co dalšího pro českého řidiče tato změna znamená?

Zelená karta jako název zatím zůstává

Se změnou barevnosti souhlasily všechny evropské země, některé si však původní zelenou variantu ponechají i nadále, jiné budou od léta tisknout už pouze na bílý papír. Důležité však je, že platit budou obě varianty karty a evropské země je budou akceptovat v obou podobách. Pojem „zelená karta“ se i nadále používá také v příslušném znění zákona č. 168/1999 Sb..

Až do konce vaší platnosti platí původní zelená verze

Po běžného řidiče se s uvedenou změnou nic zásadního nezmění. Zelené karty bude možné používat až do konce platnosti, poté již pojišťovna vystaví novou černobílou variantu karty. Lze tedy očekávat, že po přechodné období budou mezi řidiči obě verze. S ohledem na to, že platnost zelené karty je až jeden rok, černobílou variantu obdržíte možná až za rok. Pojišťovny mohou ze zákona ještě celý rok (konkrétně do 30.6.2021) bez obav tisknout potvrzení o zaplacení povinného ručení na předtištěné zelené karty. S přechodem na nově sjednocený evropský formát tak mohou ještě nějak dobu vyčkávat.

Konečně se nebudeme muset bát kartu tisknout doma

Obecně kladně přijatým jak lidmi, tak pojišťovnami je tento způsob zjednodušení celého procesu. Nově si tak budeme moci pohodlně vytisknout potvrzení o pojištění doma na černobílé tiskárně. Až dosud přitom za to řidičům v některých státech hrozila pokuta. Absurdní situace pak mohla nastat ve střetu s úředním šimlem, kdy se řešil i správný odstín zelené. Tomuto již bude naštěstí brzy konec. „Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP). „Do budoucna tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet, naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi.“.

Co je dobré o změna karty dále vědět

Mohu používat svou starou zelenou kartu, která má ještě platné datum?
Ano. Tyto karty mají svou platnost a platí až do jejího konce. Změna je primárně na straně pojišťovny, která vám nový doklad na bílém podkladu vystaví dle svých možnosti (nejpozději od 30.6.2021). Vy, jakožto řidič, nic řešit nemusíte.
Nehrozí mi v zahraničí pokuta za černobílou variantu?
Nehrozí. Změna barevnosti zelené karty na bílou je součástí evropské mezinárodní dohody. Některé státy si ponechají zelenou variantu, jiné přejdou na bílou. Všude ale platí, že od 1. července tohoto roku se řidiči mohou prokazovat oběma variantami bez dalších podmínek.
Zůstává název „zelená karta“?
Formálně zatím ano, tento název je uveden v příslušném zákonu.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout