Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Průzkum úvěrového trhu: Půjčky zdarma skutečně existují, bez rizika ale rozhodně nejsou

Publikováno 21. 9. 2019 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

V běžném životě existuje celá řada situací, které nás mohou, ve vztahu k finančnímu rozpočtu naší domácnosti, zaskočit. Nečekaná složenka s doplatkem za elektřinu nebo plyn, vyšší faktura za telefon po letní dovolené, či nákup školních potřeb pro prvňáka. Situací, kdy by se pár tisíc navíc hodilo, je nespočet a známe je všichni. Na internetu je nabídka úvěrů bohatá, dříve nebo později narazíme i na nabídky, které slibují „půjčku zdarma“. Jsou ale tyto půjčky opravdu zadarmo a jaké v takovém případě skrývají rizika?

  • První půjčku zdarma nabízí výhradně nebankovní společnosti
  • Úvěr je určen pouze novým klientům a pouze na první půjčku
  • Opakovaný úvěr už je úročen standardně (často velmi vysoko)
  • Pokud zvládnete půjčku splatit včas, skutečně nezaplatíte nic navíc
  • Pokud úvěr včas nesplatíte, sankce bývají vysoké

Co jsou půjčky zdarma a jak fungují?

Půjčka zdarma není zase tak neobvyklá, jak se na první pohled může zdát. Jak si ukážeme níže, nabízí ji celá řada nebankovních společností. Čas od času se ale objeví i v nabídce některé banky, zatím je to ale spíš výjimečné. V principu je to jednoduché, půjčíte si peníze a pokud je vrátíte včas, nezaplatíte nic navíc. Není v tom žádný háček, ale to neznamená, že by v tom nebylo žádné riziko – i o tom si povíme víc dále v článku.

Kdo si může půjčit peníze zadarmo?

Nabídka bezúročného úvěru je určena výhradně novým klientům vybrané společnosti. To znamená, že pokud si u vybraného poskytovatele, který má tento produkt v nabídce, půjčíte poprvé, nebudete mu platit úroky. Jinými slovy, vrátíte stejnou částkou, jakou si půjčujete. Nezbytností je pochopitelně plnoletost, vyplnění online žádosti a splnění dalších podmínek (například zaslání 1 Kč na účet poskytovatele za účelem ověření vlastnictví účtu). Ze zákona je tak důležité prokázat schopnost úvěr řádně splatit. U malých půjček postačí uvést informaci o výši příjmů a výdajů.

Na čem poskytovatel „bezplatné“ půjčky vydělá?

Je to jednoduché, úvěr zdarma slouží k nalákání nových klientů a lidí, kteří o malé půjčce teprve uvažují. Napoprvé si takový klient půjčí zadarmo, pokud by se ale rozhodl půjčit si u stejné společnosti někdy v budoucnu znovu, bude již platit stanovené úroky. Nikdy není psáno, že si klient musí u této společnosti půjčit znovu, ale velká část z nich to udělá, pokud byla spokojena (jednoduché vyřízení, rychlost vyplacení peněz). Poskytovatel úvěru získává nového klienta, kontakt na něj a následně vydělá na opakovaných půjčkách. To ale není jediným konečným zdrojem zisku. Riziko bezplatných půjček je v situaci, kdy by nedošlo k včasném splacení. Sankce za pozdní splacení totiž bývají velmi vysoké. V momentě, kdy půjčku z nějakého důvodu nesplatíte v termínu (přičemž často stačí i zpoždění o jediný den), sankcím se nevyhnete. Je to podobné jako kreditní karta, ale o dost dražší.

Pokud nicméně půjčku vrátíte včas, nemusíte mít obavy.

Jak vypadá typická bezúročná půjčka

Typickou bezúročnou půjčku je rychlý úvěr ve výši od 500 Kč do 15 000 – 20 000 Kč. Obvyklé je vyřízení pouze přes internet (vyplnění formuláře), případné dokumenty jako je občanský průkaz stačí ofotit a opět nahrát do formuláře. Často následuje ověření účtu a potvrzení žádosti SMS zprávou. Následně jsou peníze odeslány na bankovní účet. Většina těchto poskytovatelů má vlastní účty u většiny českých bank a tak může slibovat rychlý převod peněz (vnitrobankovní převody v pracovních dnech netrvají déle než 10 minut).

Aktuální nabídka bezúročných půjček
Další články


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout