Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

5 dobrých rad jak vyjít od výplaty k výplatě

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

V tomto dnešním článku se vám pokusíme poradit jak lépe nakládat a vycházet s penězi a jak přestat žít od výplaty k výplatě. Ukážeme vám, kde je možné ušetřit peníze a jak lépe získat přehled nad výdaji. Je to snažší, než si myslíte.

Jak ušetřit peníze?

Mějte přehled o své finanční situaci

Základem každé finanční rozvahy je znát svou situaci. Na jedné straně máte svůj finanční příjem, znáte ho opravdu přesně? Na druhou stranu si zkuste sepsat všechny pravidelné výdaje a poplatky (nájem, zálohy na energie apod.). Jaký je rozdíl mezi těmito částkami? Zkuste si tento zbytek rozdělit na menší částky a rozložit je na jednotlivé týdny a postupně na celý měsíc. Dobře tak budete vědět kolik peněz máte na daný týden a pokud utratíte víc, o kolik byste se měli následně uskromnit.

Plánujte své výdaje do budoucnosti

Některé výdaje samozřejmě nelze předem naplánovat. Nikdy například nevíte, kdy se vám rozbije pračka, nebo automobil. Všechny nečekané výdaje mohou způsobit velké potíže a narušit finanční rovnováhu domácnosti. Vždy je ale dobré snažit se své výdaje plánovat předem. Je lepší být připraven na to, že se starý spotřebič může rozbít a tak se snažit už pár měsíců předem odkládat pár korun bokem a plánovat nákup nového modelu. Pokud pak přijde nečekaný výdaj, snáze ho dokážete zvládnout, aniž byste potřebovali půjčku.

Každá koruna bokem má smysl!

Pět stovek není mnoho peněz, pokud se vám ale podaří tuto částku ušetřit každý měsíc, za rok máte 6000 Kč. Nečekaný výdaj vás pak už nezaskočí (naprostá většina půjček do výplaty pokrývá potřebu půjčit si rychle částku do 3000 Kč). Snažte se proto šetřit každou korunu a dávat si peníze bokem „na horší časy“. Někdy víc, někdy třeba míň, ale tento návyk je zásadní!

Odolejte impulzivním nákupům

Jednoduchá rada, v běžném životě je ale tento bod opravdu složité dodržet. Vyžaduje totiž velkou sebekázeň. Reklamní spoty, billboardy a různá lákadla jsou všude kolem. Půjčit si peníze je navíc velmi snadné. A v tom tkví zásadní potíž, kterou někteří lidé s penězi mají. Finanční potíže často nejsou způsobeny pouze malým příjmem, ale naopak nepřiměřeně vysokými výdaji – velmi často však naprosto zbytečnými. Snažte se tedy odložit všechny výdaje, které nejsou opravdu důležité a mohou počkat. Vždy nejprve pokryjte své dluhy, až pak budete mít prostor na „radosti“.

I malé úspory jsou v čase významné

Skutečné úspory se často skrývají v detailech. Jídlo v restauraci je drahé, jídlo na rozvoz je mnohdy ještě dražší. Pokud si ale uvaříte jídlo na více dní, významně ušetříte – čas i peníze. A naprosto stejné je to se vším. I malé úspory mohou být v čase velmi zásadní. Snažte se proto ušetřit na jídle, výdajích za energie, nebo dopravu. Pokud přesto finančně nevycházíte, zkuste si najít brigádu či nějakou práci navíc. Půjčka by měla být až poslední možností.

  • 5 dobrých rad jak vyjít od výplaty k výplatě
  • Autor článku:
  • Publikováno: 22. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout