Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

5+1 tip pro nejlevnější povinné ručení – kolik z nich dokážete využít?

Publikováno 30. 9. 2019 v kategorii Povinné ručení

Jde o povinnou platbu pro všechny majitele vozidla, která zkrátka z jejich vozidla musí odejít měsíc co měsíc. I když – nemusí to být tak úplně pravda. Právě nastavená frekvence plateb může být tím, co vám dokáže nějaké ty drobné ušetřit. Jde však jen o pověstnou třešničku na dortu. Pokud tedy chcete, aby bylo vaše povinné ručení opravdu nejlevnější, je třeba, aby na vašem „kontě“ doposud nepřistála žádná pojistná událost. To je základní předpoklad pro úspěšné ochránění rodinného rozpočtu. A co když se vám v minulém roce „poštěstilo“? Inu, pak je na čase využít někoho z rodiny. Ale pojďme se na všechny body podívat pěkně popořadě.

Jak ušetřit na povinném ručení vozidla

Automatické prodlužování smlouvy povinného ručení? Raději ne

Je velmi pravděpodobné, že už nějaký automobil doma máte. A jak se svou smlouvou zacházíte? Také pokaždé čekáte, až vám pojišťovna pošle přehled pro platby v následujícím roce? Pak gratulujeme, pro tuto instituci jste naprosto ideální klient. Jen čekáte, aniž byste se jakkoliv pokusili platby pojistného snížit. A co s tím? Využijte tzv. retenční nabídky. Prakticky všechny pojišťovny u nás je mají, jen o nich pochopitelně příliš nemluví. Princip je stejný jako při změně telefonního operátora – pohrozte odchodem a uvidíte, co se bude dít. Dodatečnou slevu se podaří vyjednat skoro vždy, zejména pokud jste u dané pojišťovny již delší dobu.

Jen si pamatujte, že tyto kroky je potřeba udělat včas. Běžná výpovědní lhůta je šest týdnů, což je dost času na to, abyste si porovnali nabídky konkurence a seznámili s tou nejlepší svou stávající pojišťovnu. Ale buďte opravdu připravení odejít, často se to totiž opravdu vyplatí a papírování není zdaleka tolik, jak si možná myslíte. Pojišťovny dnes dbají o komfort svých zákazníků, takže všechno vyřídí za vás. Výjimkou není ani možnost on-line sjednání, při němž často na pobočku nemusíte vůbec.

Uzavíráte novou smlouvu? Porovnejte si dostupné nabídky

Zní to jednoduše, že? Aby to však opravdu stálo za to, budete muset udělat víc, než si na chvíli sednout k internetu. A hodit se vám k tomu bude i zbrusu nový e-mail a SIM. Všeobecně totiž platí, že nejlepší nabídku získáte, pokud pojišťovně poskytnete maximum údajů o sobě – každé pojišťovně – a počkáte si na personifikovanou nabídku. Komu by se však chtělo nechat se několik dalších let obtěžovat spamem nebo nevyžádanými telefonáty. Založte si proto pro tyto případy úplně nový e-mail a nechte si poslat SIM zdarma od některého operátora (z těch „klasických“ to stále umí např. O2). Nechte si přes webové srovnávače cen nebo přímo přes stránky pojišťoven poslat nabídky pojištění a jakmile si jednu vybere, pak jednoduše oba kontakty změníte a budete mít vystaráno.

Kdy a jak budete povinné ručení platit?

Odesílat platbu každý měsíc přispívá k maximální přehlednosti. Nestane se vám, že byste na ni zapomněli, a navíc jde obvykle o sumy vcelku nebolestivé. Ovšem pokud se rozhodnete k platbám čtvrtletním, nebo dokonce ročním, u většiny pojišťoven ve výsledku ušetříte. Někdy jsou to desetikoruny, jindy ale i stokoruny. Není problém nastavit si v mobilním telefonu připomínáček, vést si diář nebo si předpis ročních plateb uložit v pracovním dokumentu na počítači nebo tabletu. Peníze, které byste každý měsíc posílali pojišťovně, pak odklánějte na některý z účtů zdarma, jež v dnešní době nabízejí už prakticky všechny banky. A to, co vám po povinných platbách zbude, můžete využít třeba na kávu nebo na dobrou rodinnou večeři.

Ukázka srovnání cen povinné ručení na webu OKfin.cz
Srovnávače povinného ručení prezentují konkrétní nabídky a ceny většiny pojišťoven na jednom místě.

Když odcházíte od staré pojišťovny, chtějte potvrzení

A jaké? Inu, o vašem bonusu. Počet bezeškodných let, zvaný také bonus za jízdu bez nehody, dokáže rovněž platbu za povinné ručení citelně zlevnit. Sám od sebe se vám však nenačte a čestné prohlášení také nestačí. Vaše stará pojišťovna vám naopak musí vystavit potvrzení o průběhu smlouvy bez škodní události. Ale jen na požádání, jak jinak. Pro vás jde o jeden telefonát, dopis, e-mail nebo návštěvu pobočky navíc. A to za poskytnutou slevu rozhodně stojí.

Povinné ručení může být napsané skoro na kohokoli

Jde všeobecně o poměrně málo známou možnost. Využívají ji totiž především řidiči, kteří s ježděním začínají nebo ti, jimž se před nedávnou dobou stala nehoda. Pokud se totiž rozhodnete napsat povinné ručení na někoho jiného, nenabíhá vám bohužel žádný osobní bonus. Česká legislativa umožňuje, aby se pojistníkem stal i někdo jiný, než jen majitel vozidla. A na koho se obrátit, abyste ušetřili co nejvíce? Podle průzkumů pojišťoven je nejrizikovější skupina řidičů od 18 do 28 let, na vašeho kamaráda se vám tedy přepis příliš nevyplatí. O něco lépe jsou na tom lidé mezi 29-55 let a a úplně nejlépe pak osoby od 56 let výše. A nezáleží přitom na pohlaví (do roku 2012 byly zvýhodněny ženy).

Ideální pojistník? Senior z vesnice, co málo jezdí a nebourá

Ještě lepší podmínky dostanete, pokud váš „senior“ bydlí na malém městě nebo na vesnici. Pro zajímavost, maximální výše pojistníkova bonusu se počítá po dobu nanejvýše deseti let. Výhodu mají v očích pojišťoven také řidiči záchranných složek (hasiči, lékaři…) nebo rodiče s malými dětmi. Naopak majitelé silných vozů si připlatí více.

Zaměstnanecké slevy se vyplatí

Díky českým zákonům si můžete k levnější platbě povinného ručení dopomoci ještě jedním malým trikem. Pokud pracuje kdokoliv z vašich (třeba i vzdálenějších) příbuzných v pojišťovně, snadno se dostanete ke slevě až 25 %. Jde o oblíbený zaměstnanecký benefit, který v podstatě může využívat kdokoliv. Stačí, pokud se stane vaším pojistníkem a máte vyhráno. A čtvrtina ceny dolů rozhodně není málo. Vyplatí se tedy rozhodit sítě!


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout