Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Bankám jako schránkám na peníze podle průzkumu důvěřuje většina Čechů

Publikováno 19. 11. 2019 v kategorii Novinky, Půjčky

Doby, kdy si lidé schovávali našetřené peníze doma pod polštář nebo do uzavřených hrníčků, jsou již dávnou minulostí. Dnes není neobvyklé, aby každý člen rodiny disponoval vlastním bankovním účtem, na který mu přitékají peníze z měsíčních výplat a zároveň odtamtud odcházejí formou poplatků za běžný život i všechny drobné radosti. O bezpečnosti uložených peněz v bankách se dlouhodobě vedou spory, nicméně většina Čechů je v současné chvíli přesvědčena, že se nemá čeho obávat, tvrdí tak sedm z deseti dotázaných.

Důvěra roste s výší dosaženého vzdělání

Nedávný průzkum agentury Ipsos zhotovený pro Komerční banku jasně prokázal, že důvěra v bankovní subjekty za posledních třicet let konstantně roste. Sedm z deseti občanů České republiky se domnívá, že o svoje peníze uložené v bance se nemusejí obávat. Na druhou stranu je ovšem až pětina dotázaných přesvědčena o opaku. Čím to, že jsou názory natolik rozdílné? Podle zmíněného průzkumu se odpovědi lišily v závislosti na věku a dosaženém vzdělání.

Výsledky průzkumu: Jsou peníze v bance v bezpečí?
zdroj: Komerční banka (www.kb.cz)

Až 84 dotázaných s vysokoškolským vzděláním je o bezpečnosti bankovních účtů naprosto přesvědčeno. Čtvrtina lidí s výučním listem naopak míní, že lepší si si nechávat určitou finanční rezervu doma, protože bezpečnost bank podle nich není zcela zaručena.

Máme se lépe než před třiceti lety

Sametová revoluce změnila mnohé a občané (přibližně polovina) si myslí, že oproti třiceti letům nazpět jsou naše peníze v bankách mnohem lépe střeženy. Mezi pozitivně hodnotícími se nacházeli zejména mladší ročníky ve věku od 18 do 39 let. Lidé dosahující věkové hranice 66 let jsou naopak spíše skeptičtí.

Lidé o své úspory do 100 000 € skutečně nepřijdou

Pojištění vkladu se vztahuje na částku v maximální výši 2,6 milionu korun. Zároveň se částky uložené na vícero místech v rámci jedné banky (běžné účty, spořící účty, termínované vklady) sčítají, takže pokud vaše úspory přesahují výše stanovenou hranici, vyplatí se určitě rozmělnit peníze do dalších finančních institucí. Případně je možné rozdělit částku mezi víc osob, čímž se do limitu také zvládnete vtěsnat.

V případě krachu dojde k odškodnění do 7 dnů

Pokud bankovní společnost zkrachuje, mají všichni její klienti nárok na odškodnění do sedmi pracovních dnů, které se počítají ode dne oznámení České národní banky (ČNB) o platební neschopnosti onoho finančního subjektu. Za vyplácení peněz klientům v takovém případě rozpovídá Garanční systém finančního trhu, který všechny potřebné informace pro potenciální žadatele zveřejní v médiích i na svých oficiálních stránkách.

Další články

  • Bankám jako schránkám na peníze podle průzkumu důvěřuje většina Čechů
  • Autor článku:
  • Publikováno: 19. 11. 2019
  • Kategorie: Novinky, Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout