Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Česká národní banka zvyšuje dvoutýdenní repo sazbu. Co to znamená?

Publikováno 10. 8. 2021 v kategorii Hypotéky, Novinky, Půjčky

Rostoucí česká inflace dosahuje hranice téměř tří procent. Zároveň dochází k růstu českého a evropského HDP s přihlédnutím k narůstající ceně ropy. Přesně tohle byly hlavní impulsy k tomu, aby Česká národní banka známá pod zkratkou ČNB zvýšila velice důležitou dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na hodnotu 0,5 %. Krok, který má především stabilizovat českou ekonomiku a zastavit inflaci. Její optimální hodnota je mimochodem z pohledu ČNB na hranici 2 %. Otázkou ovšem zůstává, jak se tento zásadní počin promítne do hypotéčního trhu? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Růst hypotéčních sazeb je neodvratitelný

Každý, kdo se v posledních měsících zajímal o hypoteční produkty postřehl vývoj úrokových sazeb. Ty spadly na své pomyslné dno zhruba v únoru, kdy byla průměrná úroková sazba ve výši 1,93 %. Únor byl zároveň pomyslným odrazovým bodem pro růst úrokové sazby. Například v květnu průměrná hodnota dosahovala hranice 2,06 %. K tomuto běžnému jevu se ovšem aktuálně přidala Česká národní banka se zvýšením dvoutýdenní repo sazby.

Dotkne se to primárně nefinančních podnikatelských subjektů. Úrok mezi 2 % až 3 % nebude pro začátek ničím neobvyklým. Očekávaný nárůst úrokových sazeb u hypoték do jisté míry brzdí hlavně konkurenční prostředí mezi jednotlivými bankami. I když je velmi silné, přesto budou banky pomalu ale jistě povolovat uzdu a zvyšovat hodnoty úrokových sazeb. Tento krok je zkrátka nevyhnutelný.

Cenová stabilita si vybere svoji daň

Především pro potenciální žadatele o hypotéky je krok České národní banky asi nežádoucí. Na druhou stranu ČNB ví, co dělá a po posledním vývoji trhu jednoduše musela podpořit cenovou stabilitu. Právě změna klíčové úrokové sazby přispívá k posílení české koruny, ke snížení ceny dovozového zboží, a hlavně ke zmírňování inflace. A to je v tomto případě zásadní rozhodnutí.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout