Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Co vám váš pojišťovák neřekne: tipy, jak zlevnit vaše povinné ručení

Archivní článek v kategorii v kategorii Povinné ručení

Jak to bude nadále s povinným ručením – ušetříte, nebo si naopak připlatíte? Společně s analytiky z firmy Porovnej24.cz jsme se zaměřili na otázky budoucího cenového vývoje a jak i přes potenciální zdražování zaplatit na povinném ručení co nejméně.

Ceny povinného ručení se už třetím měsícem drží na stejné úrovni. Dle interních dat portálu Porovnej24.cz, který srovnává ceny autopojištění, však tato situace nebude trvat věčně. Částka, kterou mají české domácnosti šanci uspořit, se totiž od konce roku 2017 snižuje. Za poslední pololetí Češi mohou na povinném ručení ušetřit o 28 % méně, než druhý půlrok v roce 2017.

Koncem roku mohly domácnosti na povinném ručení ušetřit přes 4 300 Kč ročně, nyní je to maximálně 3 100 Kč za rok. Pro jaké skupiny obyvatel povinné ručení zdražuje nejvíce? Když vezmeme v potaz čtvrtletní vývoj, nejvíce povinné ručení zdražilo pro řidiče ve věku nad 30 let, s vyježděným bonusem v řádu 5-10 let. Tato skupina lidí se dočkala zdražení o 14 %. Zdražení však zasáhlo téměř všechny sociodemografické skupiny, ovšem ne v tak velké míře.

Obecně se dá říct, že po snižování cen na začátku roku dochází opět k pozvolnému zdražování. Vy se tím však trápit nemusíte – máme pro vás tipy, jak ušetřit.

Jak snížit cenu vašeho povinného ručení?

  • Zjistěte, která pojišťovna je pro vás ta pravá. Každá pojišťovna má své produkty navržené pro různé skupiny lidí, tudíž pokud nepochodíte u jedné, možná vám její konkurent může nabídnout pojistku přímo na míru vašim potřebám. Kde můžou různé typy řidičů najít výhodné nabídky? Například pojišťovna Generali umí nabídnout cenově výhodné pojištění i mladším řidičům, kteří jsou obvykle na pojistném trhu znevýhodňováni. Jestliže jste příležitostný řidič, možná vás osloví pojištění od Allianz, jehož cena se odvíjí dle počtu ujetých kilometrů. Jestliže jste opatrný řidič, jehož jízda je jako z učebnice o bezpečném řízení, sáhněte po povinném ručení od Axy nebo Uniqy, které nabízí vyhodnocení vaší jízdy pomocí telematické jednotky. Za vzorné řízení si můžete vykoledovat slevu.
  • Srovnejte si ceny. Ceny povinného ručení se mění poměrně často, tudíž se vyplatí zjišťovat si průběžně informace o jejich vývoji. Nejlepší jsou pro tento účel srovnávače typu Netfinance.cz, které dokáží zmapovat cenovou situaci na trhu a najít nejvýhodnější cenu.
  • Využijte propojištěnosti a online slev. Snížení ceny se můžete dočkat tehdy, pokud sjednáte pojistku u pojišťovny, u které máte havarijní pojištění či jinou pojistku. Sleva vás u mnoha společností nemine ani tehdy, pokud si pojistku sjednáte online.
  • Zvolte si k povinnému ručení pouze relevantní rizika. Připojištění je skvělý způsob, jak za cenu povinného ručení ochránit rovněž vlastní automobil. Nejsou však zadarmo a ve výsledku navýší cenu pojistky. Proto se vyplatí zvolit pouze ta, která jsou nejpravděpodobnější. Například pojištění skel se většině řidičů nevyplatí – tato škoda se totiž řidiči přihodí zhruba jednou za 100 000 ujetých kilometrů. Na zvážení je rovněž pojištění starších automobilů pro riziko krádeže – v případě krádeže například desetiletého automobilu bude odškodné vyplacené pojišťovnou vzhledem ke klesající hodnotě vozu mnohem nižší, než pořizovací cena vozu.

Tip! Nechcete se dočkat situace, kdy při krádeži či totální škodě na autě bude výše vyplaceného odškodného nižší, než jste čekali? Problémem bývá klesající cena automobilu, jejíž pokles je nejvíc znatelný v prvních dvou letech provozu vozidla. Abyste si v případě krádeže či totální škody mohli dovolit koupi nového vozu, sjednejte si pojištění Gap. Jedná se o pojistku, která kryje rozdíl mezi aktuální a pořizovací cenou vozidla. Pojistit se můžete na první tři roky po koupi vozidla. Tudíž pokud máte nový vůz a v prvních třech letech o něj přijdete, pojišťovna vám díky pojištění Gap vyplatí stejnou částku, za kterou jste auto kupovali.

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout