Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Co všechno byste měli udělat před žádostí o podnikatelský úvěr?

Publikováno 9. 11. 2022 v kategorii Půjčky

Půjčky jsou určeny nejenom pro běžné občany, ale také pro podnikatele, chcete-li osoby samostatně výdělečně činné označované zkratkou OSVČ. Je pravdou, že v případě živnostníků peníze obvykle nekončí utracené za nejrůznější rozmary, ale jsou obvykle investovány do rozvoje podnikání. O takové úvěry mohou žádat nejenom začínající podnikatelé, ale i zaběhlí businessmani.

Připravte si základní dokumenty k půjčce

Pokud jdete žádat o podnikatelský úvěr, měli byste si nachystat několik důležitých věcí, potažmo dokumentů. Hodně záleží na tom, od toho si půjčujete a kolik si půjčujete. Úvěry tohoto typu vám nabídnou v každém případě banky, výjimkou ovšem nejsou ani nebankovní poskytovatelé. Jestliže se vaším cílem stanou nižší finanční částky, čeká vás pochopitelně menší administrativní zátěž.

 • Čistý trestní rejstřík
 • Bezdlužnost
 • Doložení příjmu

To je naprostý základ, od něhož se většina bankovních i nebankovních institucí odpíchne. Hodně také záleží na tom, jestli budete o peníze žádat se spolužadatelem, který pochopitelně zvýší váš bonitní statut, zda půjde o účelový úvěr a podobně.

Business plán jako odrazový můstek

Výše uvedené řádky jsou však pouhým začátkem toho, co budete potřebovat pro vyřízení podnikatelské půjčky. Podstatný bude business plán. Ten je takovým přehledným zpracováním vašeho podnikatelského záměru. O něm bude chtít banka pochopitelně vědět. S narůstající částkou k vypůjčení bude vyžadován detailnější plán. Kromě něho jsou tu i další nezbytné věci.

 • Účetní výkazy
 • Úvěrová historie
 • Účel půjčky

Z účetních výkazů bude poskytovateli úvěrů na první pohled zřejmé, jak se vám v podnikání vede. Jde o výkaz ztrát a zisků, přehled toků peněz a podobné věci, z nichž je u podnikatelů definována celková bonita, na základě níž jsou půjčovány peníze. Banky se zároveň zajímají o to, komu finanční prostředky poskytují. V tento moment narážíme primárně na vaši úvěrovou minulost, která může do jisté míry také zamávat kartami. Nakonec nezapomeňte uvést ani přesný účel půjčky, k němuž budou peníze využity. Účelové úvěry jsou obecně spojeny s lepšími splátkovými podmínkami oproti těm neúčelovým.

Zajištění hraje významnou roli

Abyste uspěli při žádosti o podnikatelskou půjčku, měli byste dopředu vědět, čím budete ručit. Obvykle to bývá firemním majetkem. Pokud je jeho hodnota nižší, můžete oslovit spolužadatele. Ti vám budou ručit. Vzhledem k tomu, že na takového člověka nebo subjekt víceméně přenášíte riziko dluhů, když nebudete řádně a včas splácet, jeho nalezení může být obtížnější.

Splátkové podmínky a všechny dostupné možnosti

Na závěr uvedeme ještě několik důležitých informací, o nichž byste měli vědět, než požádáte o podnikatelský úvěr. V žádném případě se nevrhejte do první nabídky, která vám přijde pod nos. V dnešní době můžete volit z obou úvěrových segmentů.

 • Bankovní podnikatelská půjčka
 • Nebankovní podnikatelská půjčka

Díky velkému množství poskytovatelů na trhu vzniká silné konkurenční prostředí, takže na své si přijde doopravdy každý. Proto je lepší získat nejprve několik nabídek s konkrétními splátkovými podmínkami a vybrat si tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Teprve pak se můžete pustit do shánění všech potřebných dokumentů prezentovaných výše. V tomto ohledu je dobré využít online kalkulačky na internetu. Ty vám alespoň v obecné rovině prozradí, kolik peněz byste mohli získat. Jedním z nejpodstatnějších údajů bude pak to, kolik finančních prostředků ve výsledku splatíte. Od toho se bude odvíjet výhodnost podnikatelského úvěru a vy budete na první pohled vidět, jestli se vám vůbec vyplatí.

 • Co všechno byste měli udělat před žádostí o podnikatelský úvěr?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 9. 11. 2022
 • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout