Co všechno „kryje“ havarijní pojištění a proč má smysl ho sjednat?

Publikováno 27. 6. 2022 v kategorii Havarijní pojištění

Havarijní pojištění se v dnešní době stává nedílnou součástí nejenom ojetých automobilů, ale také těch starších. Vliv na to má především variabilita a cenová dostupnost této služby, která na rozdíl od povinného ručení ochrání přímo váš majetek. To znamená, že při způsobení nehody bez viníka vám nezbydou oči pro pláč, ale dojde k úhradě nákladů na opravu vašeho vozu právě z havarijního pojištění. Nutno ještě podotknout, že na rozdíl od povinného ručení, havarijní pojištění není zákonem vyžadováno. Jde o dobrovolnou službu, jíž si můžete nastavit dle svých požadavků, způsobu využívání vozidla a podobně.

Hlavní rizika havarijního pojištění

Ať už se zadíváte na produktovou nabídku jakékoliv pojišťovací společnosti, vždy najdete obdobnou základní nabídku. Tu totiž tvoří čtyři kategorie, které havarijní pojištění pokrývají v odlišném rozsahu.

  • Havárie
  • Odcizení
  • Živel
  • Vandalismus

V případě havárie asi není o čemkoliv diskutovat. Pokud si na voze i svým přičiněním způsobíte jakoukoliv škodu, lze ji financovat právě z havarijního pojištění. V rámci „havárie“ se můžete spolehnout na některé příplatkové věci z povinného ručení. Typickým příkladem je střet se zvěří, pád cizího předmětu na střechu a podobně. Odcizení kryje náklady spojené s krádeží automobilu. Tato část havarijního pojištění se vyplatí primárně u nových, potažmo novějších automobilů. U těch starších s menší hodnotou záleží na tom, kde vůz pravidelně provozujete, zda ho parkujete v garáži atd.

Živel je v podstatě krytím proti živelným pohromám. Do této skupiny patří především přírodní síly, které mohou poškodit váš automobil. Nejčastěji to jsou kroupy, pád stromu, vichřice a jiné. Základní nabídku havarijního pojištění uzavírá vandalismus. Tato část pojištění vám uhradí škodu v okamžiku, kdy váš vůz poškodí vandal. Jde tedy o poškození zaviněné třetí osobou. Výjimkou není propíchnutí pneumatik, posprejování automobilu a poškrábání vozu.

Nezapomínejte na doplňkové připojištění

Stejně, jako můžete při sjednání havarijního pojištění ovlivňovat základní rizika krytí, stejným způsobem můžete ovlivňovat také doplňkové připojištění. Jde o služby, které nejsou v základu, některým řidičům ovšem mohou přijít vhod.

  • Mimořádná výbava
  • Pojištění čelního skla
  • Škody na zdraví dalších přepravovaných osob
  • Odcizení zavazadel
  • Rozšířené asistenční služby

V rámci havarijního pojištění můžete narazit ještě na službu s označením GAP. Toto připojištění je vhodné spíše pro nové automobily. Pokud by totiž došlo k odcizení vozu, bude vám vyplacena pořizovací cena automobilu, nikoliv ta tržní.

Počítejte se spoluúčastí

Stejně, jako platíte za povinné ručení, pravidelnému poplatku se nevyhnete ani u havarijního pojištění. Jeho cena je navíc trochu vyšší. Výsledné náklady se odvíjí od toho, jaká rizika si pojistíte a jaké zvolíte doplňkové připojištění. Počítejte zároveň s tím, že havarijní pojištění se pojí s určitou spoluúčastí při vybraných rizicích. Čím nižší je spoluúčast, tím vyšší je cena tohoto pojištění.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout